I když je kolem úplné ticho, nikdy nejste sami…

Otevřete oči, ale víčka jsou ještě těžká a musíte je znovu zavřít. Zkusíte to znovu, už je to lepší. Rozhlédnete se kolem a uvědomíte si, kde to vlastně jste. Hibernatorium. Jak dlouho jsme spali? Ptáte se, když vidíte, jak se probírají kolegové okolo. Nikdo to neví. Vzpomínáte si na jména a že jste na vesmírné lodi. Kam to letíte a proč, tak na to si také nemůžete vzpomenout. Najednou si uvědomíte, že je něco špatně. Blikají majáčky s poruchou. Něco se stalo. Na největší problém však teprve narazíte, protože ten, co už se s tím problémem potkal, právě leží v místnosti s dírou v břiše. Nezbývá vám nic jiného, než si vzít svoje věci, které máte uložené ve skříňce se svým jménem. Zde zjistíte, že máte splnit úkol, který se minimálně jednomu z kolegů nebude líbit. Ale otázkou je, zda máte úkol jen vy nebo i ostatní? Můžete si vůbec vzájemně věřit? Každopádně se musíte vydat na nebezpečný průzkum lodi, zkontrolovat motory a směr, abyste se hlavně živí a zdraví dostali zpět domů. Na Zemi. Udělejte to však potichu, protože to, co je kolem vás, je lepší k sobě nepřilákat…

Kdopak z vás již z úvodu poznal, které deskové hře se budeme tentokrát věnovat? Sci-fi záležitost odehrávající se na vesmírné lodi napadené vetřelci, tak právě to je Nemesis. Budeme k vám upřímní a prozradíme, že na tuto vymazlenou věcičku jsme se v redakci vážně hodně těšili. Dorazila nám od Mindoku monstrózní a pěkně těžká krabice, která toho v sobě hodně skrývá. Než se podíváme dovnitř a podrobně si rozebereme kousek po kousku všechny její poklady, je třeba si říct, že určená je pro 1-5 průzkumníků s doporučeným věkem od 14ti let a předpokládaná doba jednoho herního zážitku je cca 60-120minut. Na předpoklady moc nehleďte. Z vlastní zkušenosti víme, že pod 120 minut se většinou nedostanete. Ve více hráčích či při prvních hrách, kdy si teprve budete ujasňovat, co a jak, se to může o dost protáhnout.

A jdeme na to. Ve stručnosti, v krabici na vás čeká herní plán, pravidla hry, 26 figurek, 20 destiček místností, přes 300 karet a přes 200 kusů dalších herních prvků. Když to člověk pojme takto, zní to jako pěkná nuda. Takže my si to probereme pěkně do detailů, protože tahle hra je učiněný skvost.

Po odklopení víka je zde v první řadě 6 desek s různě velikými žetony a herními panely postav k vyloupání. Nutno zmínit, že zabalená krabice vlastně vůbec není dovřená, to lze teprve potom, co si komponenty vyloupnete a roztřídíte je na příslušná místa v promyšleném insertu. Nachází se zde složený oboustranný herní plán, jedna strana je pro základní hru. Ta druhá, alternativní verze plánu, je vylepšená o dvě od sebe zcela oddělené sítě servisních chodeb a některé místnosti zde jsou spojené dvěma chodbami, které jsou taktéž oddělené. Každá z nich funguje zvlášť a má svoje dveře. Malou nápovědu získáte díky dvěma přehledovým listům jednotlivých místností, kterými se po plánu budete pohybovat. Velmi důležitá jsou zde pravidla hry, ta jsou obsažena na 28 stranách, avšak ničeho se nebojte, vysvětlena jsou podrobně, srozumitelně a některé možné situace jsou tu i názorně vysvětleny. Během prvních her si je určitě nechte někde po ruce, ať můžete nahlížet, postupně je však budete potřebovat čím dál méně. Jak sami poznáte, v této hře všechno dává smysl a začnete to brzy dělat naprosto automaticky. Dále bych herní materiál rozdělila na jednotlivé části, kterým se budeme postupně věnovat.

Do první části bych zahrnula veškeré kartonové komponenty, které jsme si vyloupali, a další ukazatele a žetony. Mezi nimi je 6 panelů postav. Zahrát si tak můžete za vědce, mechanika, pilotku, vojáka, průzkumnici a kapitána. Jednotlivé postavy se od sebe liší nejenom některými schopnostmi, ale i zbraní a municí, kterou od základu mají. Z kartonu je zde celkem 20 šestihranných destiček místností. Ty jsou rozdělené na “1” a “2”. Destiček s číslem “1” je 11, jsou to tzv. základní místnosti, v každé hře se všechny použijí. Pak jsou tu destičky s číslem “2” to jsou tzv. přídavné místnosti. Je jich tu 9 kousků a pro každou hru použijete jenom část z nich, 5 náhodně vybraných. Máme tu jeden panel vetřelců, kam se ukládají vejce (těch je ve hře 8), 6 destiček motorů, z nichž jsou 3 funkční a 3 poškozené, 2 žetony zranění s hodnotou 5, 4 únikové moduly (z jedné strany odjištěný, z druhé strany zajištěný), 20 malých žetonů průzkumu (na těch se můžete setkat s požárem, poruchou, nebezpečím či třeba slizem), 5 žetonů mrtvol (1 modrý je ve hře od začátku a 4 červené za případné další hráče, kteří by při hře zahynuli), 8 žetonů mršin vetřelců (zůstávají na místě, kde se vám podaří nějakého vetřelce zabít, jen po larvě mršina nezůstává), 1 žeton odsátí vzduchu, 1 žeton začínajícího hráče, 12 dveří (ty mají navíc plastový stojánek) a 27 žetonů vetřelců (8 larev, 3 nymfoidy, 12 dospělců, 2 strážci, 1 královna a 1 prázdný). Mimo vyloupaných komponent tu jsou i plastové kousky a to 18 ukazatelů stavu, 50 kostiček munice/zranění, 30 žetonů hluku, 8 žetonů požáru a 8 žetonů poruchy. Dále 2 šestistěnné (červené) bojové kostky, 2 desetistěnné (černé) kostky hluku, 5 plastových držáků na karty předmětů a 6 barevných kroužků k figurkám postav. Najdete tu také 1 skener k prověřování karet infekcí a látkový pytlík, který při hře budeme často používat.

V druhé části máme zahrnuty veškeré karty a kartičky. Pro každou postavu zde máme 10 akčních karet (celkem 60ks), 18 karet úkolů (ty jsou rozdělené na 9 služebních a 9 osobních), 27 karet infekce ( mají stejný rub jako akční karty, ale tvoří svůj samostatný balíček), 20 karet útoků vetřelců, 16 karet vážných poranění, 20 karet událostí, 5 pomocných karet (určujících pořadí hráčů a je na nich přehled jednotlivých fází hry) a 6 karet výběru postav. Pak jsou zde menší kartičky, které obsahují 8 karet slabin vetřelců, 8 karet kurzu, 90 karet předmětů (zelené – léčiva, žluté – nástroje, červené – výzbroje), 12 karet sestavených předmětů, 6 karet počátečních předmětů postav (zbraně), 12 karet speciálních předmětů postav (aktivují se splněním podmínky). Jsou zde i karty pro hru pro pokročilé (nejsou zapotřebí při základní hře), a to 7 karet úkolů pro kooperativní/sólový režim a 10 akčních karet vetřelců.

Do třetí a zároveň poslední části bych zahrnula veškeré figurky, a to je opravdu pastva pro oči. Figurky jsou krásně do detailu propracované, je mezi nimi 6 postav, 6 larev, 3 nymfoidi, 8 dospělců (ve 4 různých provedeních), 2 strážci a jako třešnička na dortu je úžasná a velká figurka královny. Tou jsme se opravdu velmi dlouho kochali a určitě stojí za zmínění. Protože děsivá královna tyčící se nad hnízdem a vrhající larvu opravdu budí respekt a to nejen proto, že je 3x větší než herní postavy. Skvělým bonusem je to, že každá figurka má své místo v insertu, takže ukládání dává smysl a nic není nikde poházené.

Ptáte se nyní, jak se to vlastně hraje? Hned se na to společně podíváme. Příprava hry bude napoprvé trochu trvat, ale při dalších partiích už budete vědět z hlavy co a kam položit. Nachystáte herní plán, umístíte na příslušná pole destičky místností a na každou z nich jeden žeton průzkumu. Umístíte modrý žeton mrtvoly do hibernatoria, jeden ukazatel stavů dáte na příslušné pole u kurzu lodi, další na časovou osu. Vyložíte si zamíchané balíčky karet někde poblíž herního plánu a uděláte místo na odhazovací balíčky. Na panel vetřelců dáte 5 vajec a náhodně vyberete 3 karty slabin vetřelců a umístíte na příslušné místo. Potom si vylosujete pořadí ve hře, a každý hráč obdrží 2 úkoly (jeden osobní a jeden služební). V pořadí, jaké jste si vylosovali, si od prvního náhodně vytáhnete 2 karty postav a podle vašich úkolů se rozhodnete, za kterou postavu budete hrát. Tu, co nechcete, vrátíte zpět do balíčku, zamícháte a vybírá si další v pořadí. K příslušné postavě dostanete herní panel, příslušnou figurku a karty (počáteční předměty, speciální předměty a akční karty). Do sáčku na vetřelce podle návodu namícháte příslušné potvory a necháte si jej k dispozici.

Průběhem hry nás provází jednotlivá kola, ta jsou omezena na maximální počet 15. Kolo sestává ze dvou fází. Tou první je fáze hráčů, kde si doberete hrací karty a od prvního průzkumníka odehráváte své tahy. Jeden tah jsou ve skutečnosti 2 akce, které můžete provést. Jakmile všichni hráči své tahy ukončí (tzv. pasují), nastává ta druhá, fáze událostí. Zde se postupně posouvá čas, pokud jsou na herním plánu vetřelci, tak nyní provedou svůj útok. Následně se vyhodnotí karta událostí, která nejenom že s vetřelci různě pohybuje, ale navíc se stane něco, co většinou nedopadne dobře a nepříjemně to ovlivní další průběh hry. Poslední částí je evoluce vetřelců, tady přichází na řadu pytlík s vetřelci, jeden žeton náhodně vytáhnete a ten vám opět určí, co se bude dít, bohužel pro vás, se taktéž v tuto chvíli neděje nic příjemného. Jakmile kolo skončí, začíná nové a to pořád dokola, dokud není konec hry. Ten nastává v několika případech. Prvně se může stát, že ukazatel času či ukazatel autodestrukce dosáhne posledního políčka. Pak může nastat situace, že poslední živá postava na plánu buď zemře, uloží se k hibernaci nebo se evakuuje pomocí únikového modulu. A tou nejméně příjemnou záležitostí, která ukončí celou partii, je, že loď předčasně exploduje následkem poruchy či požáru. Konec hry však neznamená vítězství. Pro to je nutné splnit jednotlivé cíle. Cíl jedna – musíte splnit svůj úkol, cíl dva – musíte přežít, hibernovat (v tomto případě musí loď v pořádku dorazit na Zemi) nebo musíte použít jeden z únikových modulů (pokud možno bez larvy vetřelce v sobě).

Nemá moc význam složitě a do podrobností probírat, jak jednotlivé tahy probíhají, jaké akce můžete provádět a co všechno se děje, protože tímto bychom to zbytečně protahovali a taky bychom vás tím mohli nudit, což samozřejmě nechceme. Nejlepší bude se do hry rovnou pustit, protože jakmile začnete, už asi nebudete chtít přestat. Jedná se o velmi návykový kousek. Největší peckou je to, že každá hra je úplně jiná. Za to mohou nejenom pokaždé jinak rozmístěné jednotlivé místnosti, ale také jejich stavy. To, co je vlastně pro každou hru stejné, je pouze začátek. Hibernační komora s hráči a jednou mrtvolou.

Hru jsme pro vás vyzkoušeli – jak v semi kooperativní verzi tak i úplný koop – a obojí má něco do sebe. V úplně první hře se jednomu z nás podařilo vyhrát. Říkali jsme si, že to byla brnkačka, ale ona to byla asi jen souhra náhod a obětování spoluhráče, co k vítězství vedlo, protože potom několik her nedopadlo dobře. Většinou jsme se ke zdárnému konci ani nedostali. Jednou nás odepsal požár, který vypukl. Šířil se tak rychle, že ani zavírání dveří nepomohlo. Uhasit ho lze například z protipožární centrály a tam se nám jaksi nepodařilo dostat. V další partii byl problém v poruchách, to byla tu jedna, tu druhá a najednou buch, bylo jich tam tolik, že se ozvala jen velká exploze a bylo po lodi. No, a v další hře, když se nám to vlastně dařilo všechno držet pod kontrolou, se na nás vrhla sama královna a vydrtila nás s těmi svými potvoráky tak, že jsme nestihli ani odjistit záchranný modul. V celkovém kooperativním režimu je hra možná trošičku jednodušší a to proto, že máte úkoly společné pro všechny, ale zase za každého hráče zde máte jeden, takže prostě stejně si to svoje musíte splnit. Každopádně už na to nejste sami a můžete se spolu domlouvat jaké kroky pro vás budou nejlepší, podstatné je nadělat u toho co nejméně hluku. Mění se zde i situace v případě úmrtí někoho z hráčů. V základní verzi hry totiž první mrtvý hráč přebírá do svých rukou hru za vetřelce a značně tak škodí ostatním. V případě kooperativní hry naopak můžou přeživší mrtvolu jedince resuscitovat na ošetřovně a tím ho vrátit zpět do hry. Přejeme vám šťastnou cestu, protože dojít tam nebude nic jednoduchého.

Ve hře hraje důležitou roli také náhoda, ta ale dělá Nemesis právě tím, čím je, a to hlavně nepředvídatelnou. Můžete mít sebelépe rozplánováno, co kde udělat, abyste mohli zvítězit, ale jedna špatně vržená kostka vám celé úsilí zhatí a naprosto změní vaše priority. Doposud jste třeba jen potřebovali vyslat signál a odletět, najednou na vás vyskočí larva vetřelce a nyní je na prvním místě potřeba se jí zbavit. Musíte na operační sál. Jinak sice odletíte, ale ta potvora, co ji máte v sobě, vás rozerve. Na každém kroku na vás číhá nebezpečí, každý hod kostkou celou hru ovlivní. Nepřátelé jsou moc silní a nábojů k útoku či obraně je zatraceně málo. Můžete použít i ruční souboj, ale u toho je lepší počkat až na případ krajní nouze, protože riziko infekce je příliš vysoké.

Hodnocení – 5 z 5

Pojďme tedy na závěrečné shrnutí. Pokud nad hrou váháte kvůli ceně, tak je třeba říct, že z našeho pohledu cena naprosto odpovídá obsahu, kvalitě provedení a hernímu zážitku. Nejen skvěle vypadající herní figurky postav či vetřelců, ale třeba i působivý skener musíme vážně vypíchnout. Malá věcička, do které vsunete kartu infekce, a z nic nevypovídajících čar najednou čtete slova. Na své si přijdou příznivci kooperativního režimu i ti, co raději hrají sami za sebe a z nevýhody ostatních získávají vlastní prospěch. Ať hledáme negativa jak chceme, prostě nás žádné nenapadá. Možná jen, že na herní večer s přáteli se vám tak velká bedna nebude chtít nosit. Ale co to plácáme, ta hra je tak super, že i tu velkou těžkou krabici s nadšením ponesete s sebou, abyste mohli opět vetřelcům natrhnout… no, buďme upřímní, s největší pravděpodobností ji oni natrhnou vám. Takže vzhůru do vesmíru s nezapomenutelnou Nemesis.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOk.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Nemesis”

Comments are closed.

Mohlo by Vás zajímat také: