Nastupovat prosím: New York & London

Když psací hra potká tu deskovou.

Úvod

„Ach, autobus už přijíždí! Honem dovnitř, ať nezmokneme! Jako každou cestu vás fascinují ostatní cestující na palubě – turisté, úředníci, studenti… I když každý jede jinam, všichni cestují společně. Tahle linka je opravdu výjimečná… ale dopraví všechny v pořádku do jejich cílové destinace?“

Japonský designér Saashi se nás rozhodl uvrhnout do víru velkoměst skrze budování autobusové linky. Nejde o originální počin, ale o předělávku jeho hry z roku 2018 Let’s Make a Bus Route. Tehdy se ještě mechanicky jednalo o čistý flip-and-write s budováním linky v Japonsku. Na to navázala kostková verze Let’s Make a Bus Route: The Dice Game. Současné verze Nastupovat prosím, která vyšla letos, se ujalo francouzské vydavatelství IELLO a k nám se hra dostala díky Dinu. V krabici se nachází spolu s tužkami, kartami a dřevěnými komponenty také oboustranný herní plán. Mapa New Yorku je uzpůsobena pro hru dvou až tří hráčů, zatímco mapa Londýna počítá se čtyřmi až pěti podnikateli v dopravě. A co že dělají dřevěné komponenty ve flip-and-write hře?

Pravidla

Hned úvodem je třeba říci, že se jedná o mix psací a klasické stolní hry. Proto v krabici vedle skórovacího bloku s listy pro jednotlivé hráče najdete i pevný herní plán, dřevěné žetony trasy v barvách hráčů, dřevěné semafory a revizorův žeton prvního hráče. Karty se dělí na dvanáct autobusových lístků, šest karet společných cílů a deset karet osobních cílů – pět pro New York a pět pro Londýn. Ve hře potkáte čtyři typy pasažérů, čtyři typy budov a čtyři věhlasné budovy. Hra je hrána na dvanáct kol a v každém hráči postaví část své trasy v základu dlouhé jeden, dva či tři dílky. Principem hry je vybudovat autobusovou linku tak, aby vám přinesla co nejvíce bodů. Každou křižovatku však smíte projet pouze jednou, tedy jednou do ní vjet a jednou vyjet. Pokud byste měli projet znovu místem, kde jste již zastavili dříve, jste okamžitě diskvalifikováni. Body získáváte za jednotlivé pasažéry či za kombinaci pasažérů a budov, někdy pouze pokud s množstvím jednoho z druhů pasažérů protnete křižovatku s odpovídající budovou. Zkrátka musíte pasažéry nejen naložit, ale i vyložit tam, kde chtějí být vyloženi.

Pokud je pod lístkem lomítko, může si hráč tvar vybrat. Tato lišta hráči pomáhá rozmýšlet a plánovat zbývající tahy.

Výběrem z rozlosovaných lístků na začátku hry si zvolíte křižovatku, kde začnete budovat svou autobusovou linku. Na takovou křižovatku položíte jako připomínku svůj semafor. Poté se lístky zamíchají a tvoří balíček, ze kterého je každé z dvanácti kol tažena jedna karta a ta vám svým číslem prozradí, jaký tvar vaší linky musíte toto kolo postavit. Záznamový arch má každý oboustranný list unikátní v tom, že pod obrázkem autobusových lístků se vždy nalézají tvary tras v jiném pořadí a tedy i barvě. Každý autobusový lístek má tak jiný účinek pro každého z hráčů. Vždy když dojedete na křižovatku s člověkem či budovou, poznamenáte si to do svého archu. Pokud krok stavby v tomto kole ukončíte na křižovatce s nakresleným semaforem, můžete bonusově zdarma postavit jeden další díl své trasy.

Osobní úkoly značí tři křižovatky, které když projedete, získáte deset bodů.

Pokud jedete po černě označené silnici či silnici s přítomností dílků jiných hráčů, pak uvíznete v zácpě a zapíšete si mínusové body. Stejně tak body ztratíte, rozhodnete-li si tvar trasy určené autobusovým lístkem upravit. Vedle pasažérů a budov můžete získat bonusové body za splnění svého osobního cíle, který vás žádá projet všechny zmíněné křižovatky, anebo za karty společných úkolů, které splní ten, kdo jako první nabere pět pasažérů žádaného druhu či projede kolem třech žádaných budov.

Společné úkoly. Kdo první dosáhne žádaného počtu pasažérů či budov, získá deset bodů. Poté otočí kartu a pokud úkol v průběhu zbytku hry splní nějaký jiný hráč, tak tento druhý hráč získá už jen šest bodů.

A jak je to s těmi cestujícími a budovami?

Jak již bylo řečeno, pasažéři jsou čtyři. Oranžová stařenka, žlutá studentka, fialový úředník a tyrkysový turista. Čím více převezete stařenek, tím více získáte bodů; budovy nejsou součástí skórování. Počet studentek se na konci hry násobí počtem žlutých univerzit – tedy kolik křižovatek s univerzitami jste projeli. Kdykoliv projedete křižovatkou s fialovou budovou, zaskórujete úředníky na palubě autobusu, což lze udělat třikrát. Úředník vám při skórování přinese kromě bodů i zisk dalšího cestujícího. Rozvážení turistů funguje obdobně, ale skórování spouští projetí okolo tyrkysové či tmavé budovy. Pokud projedete okolo věhlasné budovy, tak si spočítáte všechny pasažéry odpovídajícího druhu, které jste zatím převezli a zapíšete si za každého bod.

Zhodnocení hry

Skvělá! Asi nejlepší flip-and-write, kterou jsem dosud hrál.

Oceňuji kombinaci s klasickou deskovkou, to, že mohu manipulovat s komponenty, sledovat dění na centrálním plánu sloužícím jako informační tabule o rozložení možností a zároveň vše kalkulovat sám s papírem a tužkou. V tom se současná verze liší od té původní z roku 2018, kdy existovaly dva bloky a do obou hráči psali, tedy trasy byly značeny fixami namísto pokládání dřevěných dílků. Každý pasažér v kombinaci s ostatními pasažéry i budovami funguje jinak a v kombinaci s osobními i společnými úkoly se zvedá znovuhratelnost pro rozdílně volené strategie a to nehledě na stejnost samotné mapy. Roli hraje i přidělení tvarů na vašem archu k autobusovým lístkům a jejich tažené pořadí. Přes tuto veškerou kombinatoriku hra zůstává jednoduchou a férovou.

Původně jsem chtěl vyzdvihnout pravidla a to i přesto, že u nich není definovaný slovník a čtenář se mnohé musí domýšlet z obrázkových příkladů a nečerpá primárně z větných popisů v těle pravidel. Většinu hry se naučíte na první přečtení, nicméně k porozumění úředníkům a turistům jedno přečtení nepostačí. Chybí explicita možných rizikových situací, které se zdají být v pravidlech neřešené. Nakonec tam však najdete vše a hru tak rychle vysvětlíte i svým neznalým spoluhráčům.

Hra Nastupovat prosím mě příjemně překvapila svou přístupností a množstvím voleb, které musí hráč učinit. Vše je pěkně barevné, a přitom přehledné, karty pevné, dřevěné komponenty se neštípou. Pokud se vám tuto hru podaří sehnat za pět set či šest set korun, není nad čím váhat. Hra má co nabídnout hráčům nehledě na jejich vyhranost či věk.

Nastupovat prosím: New York & London získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: