Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Najděte krásu pod hvězdami

Hej! Člověče! Celý život hledíš vzhůru ke hvězdám a hledáš v nich odpovědi na tajemství života. Rozhlédni se kolem sebe. Vidíš, co krásy je hned tady, pod hvězdami?

Vydavatelství REXhry minulý týden oznámilo české vydání duchovního nástupce hry Hvězdáři. Karetní hra Subastral je určená pro 2-5 hráčů ve věku od 10 let s herní dobou 15 – 30 minut.  

Ve hře najdete 103 karet 8 rozdílných biomů6 karet oblaků1 kartu sluncekartu konce hry1 kartu začínajícího hráče a skórovací bloček. To první, čím hra zaujme, je grafika karet. Na rozdíl od Hvězdářů, jimž se občas vytýkaly celkově příliš tmavé tóny, je Subastral plný barev, ilustrace (jejichž autorkou je Beth Sobelová) jsou nádherné a slunce skutečně září.

Co nás ale čeká herně? Herní prostor se skládá z obecné části s šesti oblaky, sluncem a dobíracím balíčkem biomů (počet karet v něm se liší podle počtu hráčů). Do prostoru před sebou bude každý hráč vykládat svůj „žurnál“ – sbírku biomů, které vykládá do sloupců zleva doprava. Každý sloupec obsahuje jeden druh biomu a jednou založené sloupce nelze ve hře žádným způsobem přesouvat (to bude důležité při závěrečném skórování). Na začátku hry má každý hráč na ruce 3 karty biomů. Karty z ruky ale do své sbírky přidávat nemůže, lze je hrát jen do společného prostoru oblaků. Tam se na začátku hry nachází 8 karet biomů, na každém z oblaků jedna a další dvě, jejichž umístění na příslušný oblak je dáno jejich číslem (v levém horním rohu karty).

Počínaje prvním hráčem se hráči střídají na tahu, který se skládá z tří fází. V první fázi musí hráč zahrát kartu, tedy umístit jednu kartu z ruky na příslušný oblak dle čísla karty. V druhé fázi si hráč vybere jakýkoli jiný oblak a vezme si karty, které se na něm nacházejí. Karty z oblaku nalevo od toho, do nějž kartu přidal, si bere do ruky, zatímco karty z oblaku napravo (směrem ke slunci) si zařadí do své sbírky. Nakonec, ve třetí fázi, doplní nabídku položením vrchní karty dobíracího balíčku na prázdný oblak, a popř. doplní další kartu tak, aby alespoň na dvou oblacích ležely alespoň dvě karty. Pokud některý z hráčů nemá na ruce na začátku svého tahu žádnou kartu, prostě si jednu vezme z dobíracího balíčku a jeho tah tím končí (do téhle situace se opravdu dostat nechcete).

Když se v dobíracím balíčku odhalí karta konce hry, dohrají hráči aktuální a poté ještě jedno kolo a přichází závěrečné skórování. Sady rozdílných biomů se skórují vždy zleva doprava a musí být kontinuální, takže za biomy 1. – 8. sloupce (úplná sada rozdílných biomů) získá hráč 36 bodů, za další sadu biomů 1. – 4. sloupce 10 bodů, a za neúplnou sadu biomů 1., 2., 6. a 7. sloupce nezíská nic, protože sada je přerušená. V případě sad shodných biomů se skórují dvě nejpočetnější sady, přičemž za karty v sadě 1. sloupce biomů získává hráč po 1 bodu, ve 2, sloupci po 2 bodech atd. Oba principy jdou proti sobě a mají potenciál postavit hráče před celou řadu zapeklitých rozhodnutí.

Osobně se na Subastral těším a jsem zejména zvědavá, nakolik bude možné v krátkém herním čase vymyslet, a především zrealizovat, udržitelnou herní strategii. 

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: