Alternativa ke hře Na křídlech? Ale kdeže, Na louce půjde svoji vlastní cestou…

Nemohu se tomu ubránit: tu a tam se stane, že mi připravovaná hra učaruje už svým vzezřením natolik, že se nemohu dočkat, až ji budu mít v rukou a vyzkouším si ji. No a polské společnosti Rebel Studio se nedávno povedlo ve mně vyvolat právě tento pocit a s každým nově odhaleným obrázkem nebo videem jsem natěšený víc a víc. Tuto skutečnost navíc umocnila společnost ADC Blackfire, která před pár týdny oznámila, že chystaný titul Na louce (v angličtině Meadow, respektive v polském originále Łąka) nám přinese plně v češtině během letošního května, za což mají určitě mé velké díky.

Nechme teď ale moji nedočkavost stranou a pojďme se podívat, co od této rodinné hry, inspirované nám geograficky blízkou faunou a florou, můžeme čekat. Ještě předtím však musím zmínit pár základních informací. Autorem hry je Klemens Kalicki, jehož práci můžeme znát například z titulu Dům snů. Během příprav a tvorby hry Na louce ho poháněl kupředu jeho syn Wojciech, s nímž během procházek po lesích a loukách pozorovali zvířátka a to, jak příroda funguje a umí být kouzelná i krutá zároveň. O grafické ztvárnění se postarala Karolina Kijak, která vtiskla titulu jedinečnou tvář díky ručně malovaným akvarelovým ilustracím pro téměř 200 karet. Hra Na louce je určena pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem od 10 let a jedna partie vám zabere přibližně 60 minut.

Kromě již zmíněných karet (jež jsou rozděleny do čtyř samostatných balíčků podle světových stran) pod víkem krabice nalezneme hlavní hrací desku s rozdělením na 4 sloupce a 4 řádky, na něž budeme umísťovat nabídku karet. Další hrací plochu objevíme v podobě oboustranné desky ohniště (její použití závisí na počtu hráčů). Obě tyto hrací desky mají v sobě na okrajích vyříznuté prohlubně, do nichž hráči budou přikládat své žetony stezek. Těch je v krabici celkem 20, tedy 5 pro každého hráče v příslušné barvě. Na desku ohniště je na počátku partie vždy zapotřebí osázet náhodně žetony úkolů, jejichž splnění mohou následně hráči označit žetony bonusových bodů v hodnotě 2, 3 nebo 4 body (žetonů je celkem 12, pro každého hráče 3). Pochopitelně toho najdeme pod víkem ještě více, jako třeba žeton prvního hráče, který je ztvárněn ve stylu kompasu, nebo obálky se speciálními kartami a dále pomůcky pro sólové hraní apod.

Jak jsem už zmiňoval, titul Na louce vás vezme na procházku do přírody a sestavíte tak vzpomínky na vaše pozorování po jakém povrchu jste kráčeli, co jste spatřili, jaké suvenýry jste cestou našli nebo jak jste si pohodlně odpočinuli na lavičce u ohně. Přeloženo do řeči herních mechanismů se můžete těšit na výběr karet z nabídky, z nichž následně vytvoříte vaši louku sestávající z nejrůznějších typů terénu, rostlin, hub a živočichů a občas narazíte i na nějaké to lidské stavení. Za toto počínání jste bodově hodnoceni. Lze tedy říci, že tuto hru můžeme zařadit do kategorie tzv. euro her, v nichž si praví špekulanti určitě přijdou na své a jejich analytické myšlení bezesporu najde patřičné uplatnění.

Na louce se odehrává běžně v 6 kolech, ovšem ve 4 hráčích se hraje na 8 kol. Během kola má každý hráč 4 nebo 5 akcí v závislosti na počtu hráčů. Tyto akce jsou znázorněny pomocí žetonů stezek. V každém kole je zapotřebí umístit všechny tyto žetony (mimochodem svým tvarem vypadají jako turistické ukazatele), vybrat si karty a umístit je na svou louku, abychom získali co nejvíce bodů. Případně si můžeme odpočinout na lavičce u ohniště či spustit nějakou speciální akci. V následné fázi na konci kola sesbíráte žetony stezek, předáte žeton prvního hráče dalšímu účastníkovi partie po směru hodinových ručiček, označíte další kolo a může se vesele pokračovat dál v cestě a pozorování. V půlce partie ještě obměníte celou nabídku karet na hlavní hrací desce. No a kdo má na konci posledního kola nejvíce bodů, vyhrává.

Že to zní jednoduše? Možná ano, ale jak hráč vlastně může rozmísťovat své žetony stezek? Ve své podstatě má dvě možnosti. Jednou z nich je umístění žetonu stranou se šipkou do volného výřezu hlavní hrací desky, za což získá kartu z příslušného řádku a ze sloupce uvedeného na žetonu. Tuto kartu (nebo kteroukoli jinou z ruky) může hned umístit na svou louku, kterou si vytvořil před sebou na stole. Druhou možností je umístění žetonu opačnou stranou do volného výřezu desky ohniště, vykonání akce uvedené na žetonu a v ideálním případě i označení splnění některého z cílů u ohniště, což přinese nějaký ten bod navíc.

Vlastní louka se postupně tvoří ze sérií karet, jež na sebe mohou navazovat. Do nejnižší vrstvy musíte hezky vedle sebe umístit karty obsahující symbol terénu (tráva, písek, mokřiny, kamení apod.), na které následně lze pokládat různé rostliny a živočichy podle požadavků na kartách. Kupříkladu na travnatém terénu žije housenka, na kterou můžete přiložit kartu motýla, protože ten vyžaduje ke svému umístnění právě symbol housenky. Postupně tak můžete vidět jednotlivé přírodní procesy jak je můžete pozorovat i v reálné přírodě, kdy třeba nebohého brouka pozře dudek apod. Některé karty vám mohou pro umístění dávat na výběr splnění některé z několika podmínek, jindy zase musíte pro úspěšné umístění karty splnit podmínku vztahující se k sousedním kartám, nikoliv spodním. Pokud se ocitnete v koncích, vykoupíte se odhozením dvou karet z ruky a pak můžete vyložit kartu kamkoli a získat tak potřebné body.

Nad vaší loukou můžete umísťovat karty krajin blízkého okolí a karty objevů přinášející další možnosti jak získat vítězné body. Příkladem může být návštěva stáje, v níž při bližším ohledání narazíte na podkovu pro štěstí.

Umístěním žetonu pěšiny k desce ohniště můžete aktivovat některou ze speciálních akcí, jako třeba získání jakékoli karty z hlavní hrací desky, kterou ale nemůžete hned zahrát, nebo vyložení 2 karet z ruky na vaši louku, případně se smíte podívat na horní 3 karty z jednoho z balíčků a jednu si vzít do ruky apod. Po vykonání některé z těchto akcí je dobré si ověřit, zda již nemáte splněn některý z úkolů. Například takový, že na vaší louce stojí strom a máte zde i lišku. Máte? Pak zde zanecháte váš žeton bonusových bodů. Vtip je navíc v tom, že za první splněný úkol obdržíte 2 body, za druhý o bod více, no a když se zadaří, tak za třetí splněný úkol to budou hned 4 body. A více už nelze.

Pravdou je, že váš žeton pěšiny lze umístit i na lavičku u ohniště, díky čemuž lze obohatit vaši louku o jednu kartu z ruky, ale nic víc (ačkoliv není nad odpočinek po náročné cestě). Ano, není to sice moc výhodné, ale pokud nemáte lepší možnost, lze v krajním případě zahrát takto. Po posledním kole si všichni hráči spočítají body a vyhodnotí se kdo je nejlepším pozorovatelem a své toulky přírodou nejlépe zaznamenal.

Slovy legendárního krále teleshoppingu Horsta Fuchse lze říct, že ani to není stále všechno. V pravidlech (a v traileru) je možné se dozvědět i o variantě hry s obálkami, které rozšiřují hru a přinášejí větší variabilitu při hraní. A na své si dokonce přijdou solitéři, kteří si podle trochu poupravených pravidel mohou tuto záležitost užít i sami.

Nechci předjímat hodnocení, dokud nebudeme mít hru opravdu v rukou a tím i možnost si ji v redakci vyzkoušet na vlastní kůži, ale již teď mohu říci, že grafické ilustrace působí opravdu moc krásně a téměř ojediněle. Co se týče herních mechanismů, věříme, že jejich funkčnost a zábavnost si budeme moci osahat co nevidět. V současné době musíme držet palce, aby se výroba nikde nezadrhla a v květnu jsme mohli společně vyrazit Na louku.

Tags:

One Reply to “Na louce”

Comments are closed.

Mohlo by Vás zajímat také: