Pozorně se dívej kolem sebe a buď u toho potichu, přece nechceš vyplašit nějaký vzácný exemplář….

Je brzy ráno, sluníčko právě vykouklo nad obzorem a vy už se balíte na cestu do přírody. V okolí se třpytí kapky rosy, na které teprve před chvílí dosáhly první paprsky slunce. Ve vánku se stébla trávy lehce pohupují a nad nimi poletují včelky, čmeláci, motýli, ve stromech začínají cvrlikat ptáčci, v okolí se prohání mladá liščata, a právě proto tu nyní jste. Kvůli pozorování neuvěřitelného množství úžasných živočichů jste se vydali právě sem, Na louku.

Hra, která přiletěla na náš deskoherní stůl tentokrát, vás zaujme na první pohled a o to víc se máte na co těšit i uvnitř. Na louce, v angličtině Meadow, je překrásná rodinná hra pro 1-4 pozorovatele přírody na 60-90 minut s doporučeným věkem od 10ti let. Tato zajímavá záležitost vznikla v polském Rebel Studio, jejímž autorem je Klement Kalicki, a nádhernými ručně malovanými akvarelovými ilustracemi ji obohatila Karolina Kijak. O českou lokalizaci se postarali v ADC Blackfire a my tímto děkujeme, že nám tento skvost poskytli k recenzi.

Insert a obsah hry

Pod víkem krabice na vás čeká:

  • 1 hrací plán
  • 2 oboustranné desky s táborákem + 2 vyplňovací žetony do výřezů
  • ukazatel kola
  • 11 základních žetonů cíle a 1 žeton cíle pro hry využívající obálku U
  • 20 žetonů stezky (vždy 5 kousků ve čtyřech barvách)
  • 12 bonusových žetonů (3 od každé ze čtyř barev)
  • 28 žetonů cesty
  • žeton prvního hráče
  • 4 počáteční oboustranné karty půdy
  • 184 karet zahrnujících vždy 45 karet pro jednotlivé balíčky N, W, S a E
  • 5 speciálních obálek
  • rejstřík karet
  • a součásti ke hře jednoho hráče – destička a 4 barevné značky
Detail žetonů stezek, cest a dalších menších komponetů

Přiložená pravidla v českém a slovenském jazyce jsou napsaná stručně, přehledně a jednoduše bez zbytečných složitostí. Provede vás jimi červenka obecná, která vám na spoustě znázorněných příkladech ukáže, jak správně Na louce hrát. Ale než se ke čtení pravidel a první hře dostanete, věřím, že budete několik minut jen se zatajeným dechem sedět a prohlížet si ty překrásné karty jednu po druhé. Co je třeba také zmínit, jsou stojánky na karty, které po složení vytvoří imitaci batohu, ze kterého je vykládáte a navíc stojánky hezky zapadnou do příslušných míst na herním plánu a nikam se nepohybují. Takže při vyjímání karet drží na svém místě, což je příjemná vychytávka.

Stojánky na karty v imitaci batohu

Na začátku každé výpravy si připravíte hrací plán s příslušnými balíčky karet, které na něj následně vyložíte. Podle počtu hráčů zvolíte jednu desku s táborákem a případně obsadíte některá místa vyplňovacími žetony. Každý hráč si zvolí jednu barvu a v ní obdrží žetony stezky a bonusové žetony, oboustrannou počáteční kartu půdy a do začátku jeden žeton cesty.

Hra probíhá v 6ti kolech (při 4 hráčích je kol 8), ve kterých se průzkumníci přírody střídají ve svých tazích. Tah můžete využít k zahrání akce z hlavní desky (dobírání a vykládání karet do oblasti louky nebo okolí) nebo akci z desky s táborákem (zde se jedná o speciální akce a splnění volitelného cíle z žetonu stezky). Kolo trvá, dokud všichni účastníci nepoužijí všechny své žetony stezky. Pak si všechny žetony vezmou zpět, žeton prvního hráče se posune na hráče po levici a žeton kola se přesune na další kámen na cestičce počítadla kol na desce s táborákem. V polovině hry (respektive po 3 nebo 4 kole v závislosti na počtu hráčů) se balíček karet s písmenem S nahrazuje balíčkem s písmenem N, a všechny aktuálně vyložené karty na herním plánu se sklízí a vyloží další. Jde o takový restart hry.

Deska táboráku

Celá partie končí po dokončení posledního kola s tím, že vítězem se stává hráč s nejvyšším počtem bodů za vyložené karty.

Konec partie dvou hráčů

Tato hra je opravdu na vysoké úrovni v dané kategorii a je těžké hledat nějaké výtky. Z naší strany je však jedna, která nám celkový dojem opravdu kazila, a to, že na kartách nejsou popisky k obrázkům. Máte sice k dispozici rejstřík, ale kdo z vás bude v průběhu hry mít čas a chuť si vyhledávat názvy a zajímavosti v rejstříku místo toho, aby sledoval, co dělají ostatní hráči a jaké karty se na stůl mezitím vyložily? Je to velká škoda, nějakým menším písmem by se to tam zajisté dalo zakomponovat. Vezměte si například takovej Pax Pamir a hned je vidět, kolik se toho na malou kartičku dá hezkým způsobem vměstnat, aby byla pořád zajímavá a text nijak nekazil vzhled. Naopak se nám na hře hodně líbily žetony stezek, které svým vzezřením připomínají turistickou značku a zapadají tak do celého konceptu hry. Jak kolega z redakce zmínil, dokázali bychom si představit, že by provedení mohlo být ze dřeva a neměli bychom problém si za to i připlatit. Určitě by to pozvedlo už tak dost vysoko nasazenou laťku. Další příjemnou proměnnou ve hře je to, jak vykládání karet dává smysl. Na housenku položíte motýla, ptačí budku postavíte vedle domku, na broukovi přistane ptáček, z tlapky bude vlk apod.

Karty půdy z balíčku E
Bonusové obálky

Co se týká hratelnosti, troufáme si tvrdit, že je hra stejně skvělá ve dvou i třeba ve čtyřech hráčích. Na zábavě neubírá ani solitérní verze, kde si tvoříte takové vlastní album vzpomínek a vaším jediným oponentem je Poutník, který neustále náhodně doslova vyzobává karty z hrací plochy a kazí vám tak vaše plány. Před první hrou bychom však doporučili se podívat na poslední stranu pravidel, kde se nachází celkový přehled o hře, a hlavně zde najdete informaci o tom, jaké karty obsahují jednotlivé balíčky. Tedy například to, že na západě najdete různé krajinky a obydlí, na východě prošlápnete různé typy půdy a jih je přeplněn zvířátky. Balíček severu je plný králů louky, což jsou v tomto případě hodnotnější karty, díky nimž získáte větší počet bodů, avšak jsou díky tomu i obtížnější na vyložení.

Jakou herní strategii zvolíte, je vždy na vás. Buď budete jako u šachů plánovat kroky dopředu a nebo prostě vezmete hru tak, jak leží a běží, a co je, berete, ono se to většinou prostě bude hodit. I když ve hře nemáte možnost, jak napřímo škodit svým spoluhráčům, mně se to dařilo nevědomky docela dlouho dobu, a když díky tomu manžel prohrál 6 partií po sobě, začínala jsem mít trochu obavy o naše manželství. Sice nevím, jak, ale prý jsem mu vždycky vyfoukla plánovanou kartu. Takže někdy je lepší neplánovat a pracovat prostě s tím, co je po ruce. Náhoda v této hře má vliv pouze na vykládané karty, ale to, jaké si vy vezmete do ruky a co s těmi kartami zvládnete zahrát, je pouze ve vaší režii.

Čím nás hra opět velmi překvapila, byly bonusové obálky s dalšími kartami, které lze otevřít za návštěvu parku, počkání si na Štědrý den, atd. Samozřejmě, že nedočkavci si mohou tyto obálky otevřít rovnou a karty začít hned používat, ale kdo vydrží na splnění navrhovaných podmínek, dostane se mu takového postupného rozšiřování. Tím se dostáváme také k tomu, že bychom si dokázali přestavit nějaké menší rozšíření, které by do budoucna třeba mohlo vyjít a hru tak obohatit o další balíček karet.

Ukázka z rejstříku (karta B38)

Dostáváme se ke konci našeho pozorování.

Na louce toho nabízí opravdu hodně. Nejen, že vás naprosto uchvátí svojí krásou a reálným vzezřením všech možných tvorů, ale jen tak se vám neomrzí. Dostatečné množství karet, které se různě mísí, cílí na to, že žádná partie nebude stejná jako ta předešlá. Ve více hráčích je o něco akčnější díky rychlejšímu obratu karet na herním plánu, za to vám více hráčů může vyfouknout váš vytoužený objekt do sbírky. Díky rejstříku se dozvíte i nějakou tu zajímavost, jen se musíte donutit k tomu do něj občas nahlédnout. Jedná se o jednoduchou hru, kterou pravidla názorně vysvětlí a naučit se ji nezabere moc času. Nejvíce se zdržíte na tom, jak se budete prostě kochat tou krásou vyloženou na vašem stole. Pokud vás téma přírody a zvířátek ještě neomrzelo, vůbec neváhejte a Na louce zahrňte do své sbírky, je to hra, která za to vážně stojí.

Na louce získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tags:

Mohlo by Vás zajímat také: