Myši mají pré!

Velká sýrová loupež po domácku a pro nejmenší.

V útulné kavárně, kde se linuly vůně čerstvě uvařené kávy a sladkých zákusků, seděli přátelé okolo stolu a dychtivě prohlíželi barevné krabice s deskovými hrami. Smích a nadšené výkřiky naplňovaly místnost, když se chystali ponořit do nových dobrodružství na herních plánech. Tento okamžik sdílené radosti a přátelství připomínal kouzlo, které deskové hry přinášejí do našich životů – možnost společně prožívat napětí a zábavu v jednom. A o to více je okouzlující, když onen smích patří našim nejmenším, našim dětem, které mají upřímnou radost z hraní. A právě jedna taková vychytaná „myšákovina“ nám v redakci přistála na stole. Na pultech obchodů ji najdete pod názvem Myši mají pré!

Než se pustíme do rozboru této hry, řekněme si něco málo o autorovi. A začněme trochu zeširoka, protože můžeme být patřičně hrdí na každý titul pocházející z místních luhů a hájů. Česká deskoherní scéna v posledních letech zažívá výrazný růst a přináší na trh množství inovativních a kvalitních her, které si získávají oblibu jak mezi domácími, tak i zahraničními hráči. Jedním z výrazných tvůrců této oblasti je Oldřich Rejl, autor známý svou schopností vytvářet hry kombinující jednoduchost, zábavnost a přístupnost. Oldřich Rejl je tvůrcem několika úspěšných titulů, mezi něž patří Diamantový les(doma jej poměrně často hrajeme), Dva bratři, Amytis: Visuté zahrady a Mlsné medvědí příběhy. Každá z jeho her nabízí unikátní herní mechanismy a tematické zpracování oslovující širokou škálu hráčů.

Oldřichův přístup k tvorbě her se vyznačuje nejen pečlivým vývojem herních pravidel, ale také důrazem na vizuální stránku her. Spolupráce s talentovanými ilustrátory, jako je Tereza Šajnerová, která se podílela na jeho nejnovějším projektu Myši mají pré!, přináší do jeho her estetický zážitek doplňující samotnou hratelnost. Dětské hry Oldřicha Rejla jsou navrženy tak, aby byly přístupné pro děti, ale zároveň dostatečně komplexní, aby bavily i dospělé hráče. Tento přístup mu umožňuje oslovit široké publikum a přinášet radost a zábavu do mnoha domácností.

Vydavatelství Loris Games, které stojí za vydáním Myši mají pré!, je známé nejen lokalizací zahraničních her, ale také podporou českých autorů a vydáváním originálních titulů. Mezi jejich další úspěšné projekty patří hry jako Yōkai, Zlatá řeka nebo Kavárna příšer.

Bez dalšího otálení se pojďme věnovat sýrově vonící a pro nejmenší publikum nadesignovanou hru Myši mají pré! A když říkám, že je hra určená pro nejmenší hráče, tak doporučený věk je od pěti let, ale troufám si říci, že by ji mohli hrát i děti o rok mladší. A to i vzhledem k faktu, že jedna partie nezabere více jak dvacet minut. No a k jedné takové myší partii může usednout jeden až šest hráčů.

Herní plocha je tvořena 3D modelem sýra, na němž se odehrává napínavý souboj myších klanů. Každý hráč náhodně vytahuje myšky z pytlíku a umisťuje je na sýr čumáčkem napřed. Hlavním cílem je vytlačit myšky soupeřů, aniž by ostatní hráči poznali, jakou barvu myšek hráč zastupuje. Tato mechanika přináší do hry prvek tajemství a taktiky, kdy děti musí nejen plánovat své tahy, ale také skrývat svou identitu.

Hra nabízí tři herní režimy: kooperativní variantu, týmovou hru a kompetitivní režim zvaný „krutá řež“. V kooperativní verzi se hráči snaží společně udržet co nejvíce myší na sýru a minimalizovat počet démonických myší představující soupeře. V týmové hře hráči spolupracují v týmech a v kompetitivním režimu každý hraje sám za sebe. Všechny režimy jsou rozděleny do dvou poločasů, mezi nimiž se náhodně losují barvy myšek, což nutí další hráče adaptovat se na nové situace.

Jak jsem v úvodu této recenze zmínil, tak ilustrace hry vytvořila Tereza Šajnerová, pro níž byla Myši mají pré! debutem v oblasti deskových her. Její práce dodává hře vizuální přitažlivost a roztomilost, což osloví nejen děti, ale i dospělé. Myšky jsou vyrobeny z pevného kartonu a jsou dostatečně velké, aby se s nimi snadno manipulovalo a děti si tak „dopilovávali“ svoji jemnou motoriku.

Myši mají pré! není jen o náhodě a štěstí. Pro ty nejmenší je to doslova a do písmene hutná strategie jim ušitá na míru tak, aby maximalizovali své šance na vítězství. Je důležité nejen správně umístit své myšky, ale také sledovat pohyby soupeřů a snažit se předvídat jejich strategie. Hra je navíc obohacena o prvek chaosu, kdy se ve druhém poločase mění barvy myšek, což hráče nutí neustále přehodnocovat své plány.

Nicméně dospělým nebo odrostlým dětem ve věku osm a více let (ačkoliv je to fakt individuální) bude hra připadat triviální a nezajímavá. Ostatně na ně však už autor necílil. Nejlépe jsem to viděl u nás doma, kdy šestiletá dcerka byla ze hry ještě nadšená a chtěla ji hrát i s kamarádkou apod. Nicméně devítiletý syn při pohledu na naši pořádně hutnou sýrovou partii usoudil, že tohle hrát nebude a že teda z těchto her vyrostl a dával mi to značně najevo. Ale jak říkám, je to dost individuální, ale nedokážu si rozhodně představit, že poté co děti usnou, bych si Myši mají pré! vytáhl s manželkou a hráli bychom bitvu o nadvládu našeho myšího gangu nad kusem sejra. To reálně fakt ne. To by se spíše s myší nebo krysí tématikou na náš stůl dostali spíše Krysy z Wistaru.

Tohle neberete prosím jako výtku, jen zmínku o skutečnosti, že je potřeba tento titul brát opravdu jen jako pro nejmenší hráče. A proto, jestli vaše ratolesti mají za sebou několik partií Příšerek ze skříně můžete směle sáhnout klidně po této hře.

No a jestli to byl doposud festival pozitivního chválení (přeci jen, proč být na svižnou a šikovnou hru pro děti přísný – euro analytickou záležitost od ní nikdo nečeká), tak zmíním jen drobnou vadu na kráse, která je myšlena spíše z praktického hlediska. Onen 3D model sýra je složen z několika kartonových dílků. A po složení se nevleze do uzavřené krabice, tzn., je zapotřebí jej neustále skládat a rozdělávat. A dříve nebo později dojde k opotřebení kartonů a nemožnosti složit tento zásadní komponent, na němž je celá hra postavená.

Pro nejmenší značka ideál

Myši mají pré! je důkazem, že česká desková hra může být originální, zábavná a kvalitní. Oldřich Rejl opět ukázal své schopnosti vytvořit hru, která zaujme dětské publikum, a Tereza Šajnerová přispěla svou vizuální kreativitou k vytvoření atraktivního herního zážitku. Pokud hledáte hru, která vašim dětem přinese hodiny smíchu a napětí, Myši mají pré! je tou pravou volbou i díky možnosti více herních režimů.

Myši mají pré! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Loris Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je LorisGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: