Mlsný mravenečník

V dnešní recenzi se přesuneme až do Jižní Ameriky, oblasti tropických deštných lesů a pastvin, kde se vyskytuje náš hlavní hrdina. Je to samotář s dlouhým jazykem a velmi silnými drápy, které používá k rozbíjení hmyzích hnízd, v nichž si rád pošmákne například na chutných mravencích. Jedná se totiž o mravenečníka. No a právě o jednom takovém s prázdným bříškem a mlsným jazýčkem je tato roztomilá hra.

Mlsný mravenečník, jak se tato hra pro děti od 4 let nazývá, se ukrývá ve středně velké krabici. Nejen na prťata v ní čeká překvapení ve formě 3D mraveniště, jedné speciální pinzety, 2 barevných kostek, 24 mravenců ve formě červených, modrých a žlutých bambulek a samozřejmě i český a slovenský návod. Hra vznikla ve spolupráci s Martinem N. Andersenem, tvůrcem desítek úspěšných deskových her. U nás si tuto zajímavou herní záležitost, určenou nejen pro děti v počtu 2-4 hráčů na 10-15 minut, vzala na triko společnost EFKO.

Abychom se mohli pustit do akce, tedy chytání mravenců a nakrmení jednoho chlupatého mlsouna, je potřeba podle návodu z jednotlivých kusů sestavit čtyřpatrové mraveniště. Do jednotlivých pater umístíme 2 bambulky od každé barvy, připravíme si kostky, pinzetu a jdeme na lov.

Začíná hráč s nejdelším jazykem, asi jako má právě mravenečník, a pak se s ostatními střídá ve směru hodinových ručiček. Ten, kdo je právě na tahu, hodí oběma kostkami. Jedna z nich napoví barvu mravence, který se za chvíli stane naší vybranou svačinkou a druhá určuje který barevný otvor je pro vytažení bambulky třeba použít. Pak už jen hráč vezme pinzetu, velmi opatrně uchopí mravence a vytáhne ho ven z díry. Pokud se mu to povede, aniž by nějakého jiného shodil nebo mu cestou ven spadl, nechává si ho a pokračuje tak dlouho dokud se mu to daří nebo dokud jsou příslušné bambulky k dispozici. Pokud by se hráč pokusil samým hladem podvádět a vytáhl mravence jiné barvy nebo dírou v nesprávné barvě, musí tuto odměnu dát jinému hráči. Může se také stát, že hráčovi při lovení mravenec vypadne z pinzety. V takovém případě jej nechá ležet, jeho tah končí a na řadu přichází další hráč. Ale pozor, pokud se potrefenému hráči ještě před upuštěním bambulky podařilo již nějaké chuťovky ulovit, musí je nejdříve rozdat ostatním hráčům. Tato část může být občas trochu nefér, protože své bambulky můžete rozdat klidně pouze jednomu oblíbenému hráči dle vaší volby a to se nemusí moc líbit ostatním.

Hra končí ve chvíli, kdy po hození kostkou už není možné další mravence v této barvě z úkrytu získat. Vyhrává mravenečník, který si k hostině ulovil nejvyšší počet soust.

Hra je opravdu velmi jednoduchá. Děti ji hravě zvládnou a pochopí během chvilky. A i kdyby ne, mohou si pro procvičení jemné motoriky prostě jen libovolně vytahovat barevné kuličky pinzetou a i to je určitě bude bavit. Příprava může být pro někoho ne úplně easy, protože umístit bambulky na nižší patra není občas třesoucí se rukou snadné. Nebo když si je při zakrývání posledního kusu mraveniště shodíte, je to také nemilé, ale děti se vám zasmějí, vše se napraví a jde se hrát.

Pokud jsou vaše děti hodně soutěživé a neumí prohrávat, možná se jim to úplně líbit nebude a po nepovedeném tahu se pěkně zaseknou, když po nich budete chtít, aby svůj úlovek rozdaly ostatním. Některým (jako třeba tomu našemu malému vášnivému hráči) to ani nevysvětlíte. Co si ulovil, to prostě odmítá dát z ruky.

Hodnocení – 5 z 5

Mlsný mravenečník je zábavná hra podporující zručnost a jemnou motoriku. Učí nejenom děti trpělivosti a také umění se v případě neúspěchu dokázat podělit. Mraveniště je pěkné, postavené z pevných kartonových dílků, a díky tomu je pro děti určitě o něco zajímavější, než klasická rovná herní plocha. Při hře je však dobré mít okolo mraveniště i dostatek herního prostoru, abyste se k jednotlivým otvorům snadno dostali a eliminovali tak co nejvíce možnost neúmyslného shození nějakého neposedy uvnitř. Pokud hledáte něco neokoukaného s netradičním vzhledem, co by děti mohlo zaujmout, bude se vám hra nejspíš líbit. Jelikož netrvá nijak dlouho, je pravděpodobnost, že prcka přestane bavit, opravdu malá. Za nás tuto hru můžeme určitě doporučit. Děti zajisté pobaví, dospělák se u ní také nejednou zapotí a určitě se k ní společně budete rádi vracet.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti EFKO.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: