Mikuláš přinese žlutého otesánka Pac-Mana

Vypadá to, že letos s Mikulášem, andělem a čertem dorazí i oblíbený hrdina osmdesátých let Pac-Man. Vydavatelství ADC Blackfire pracuje na lokalizaci deskové verze oblíbené videohry a předpokládá její distribuci v listopadu. To je dobrá zpráva pro všechny deskoholiky, protože každý důvod pro pořízení nové hry se hodí a Mikuláš se přímo nabízí (pod stromkem pak zbyde více místa pro další kousky).

Desková hra Pac-Man vyšla v roce 2019 pod hlavičkou Buffalo Games. Při pohledu do portfolia vydavatele, které se skládá většinou z party her, vědomostních kvízů nebo mechanicko-dovednostních her, působí Pac-Man trochu jako zjevení, ale v pozitivním smyslu slova. Autorům se totiž podařilo zachovat herní principy i atmosféru původní videohry a přetavit je do zábavné podoby, která funguje i na stole. V minulosti již několik deskových adaptací Pac-Mana vyšlo, tato je z nich zřejmě nejpovedenější.

V krabici se ukrývá čtyřdílný plastový herní plán, jehož složením vznikne dobře známé bludiště. Na cestičkách bludiště jsou mechanicky připevněné výstupky, ty je potřeba před začátkem hry „vyplokat” nahoru, protože až na ně stoupne figruka Pac-Mana, dojde k jejich zamáčknutí a budou považovány za zbaštěné. Konzumace výstupků je hlavní náplní hry. Velká postavička Pac-Mana je další položkou v krabici, která si zasluhuje bližší popis. Ačkoli to na hratelnost nemá vliv, je tato figurka elektronická a vždy, když zamáčkne výstupek, ozve se typický arkádový zvuk „waka-waka”. Něco mi říká, že „waka” se překládat nebude. Hlavního hrdinu v bludišti pronásledují barevné figurky duchů Blinkyho, Pinkyho, Inkyho a Clydea. Jakmile se jim podaří Pac-Mana dostihnout, hra končí.

Ve hře jsou dále žetony modrých duchů (pro situaci, kdy lze duchy sežrat), žetony očí sežraných duchů (po sežrání se stejně jako ve videohře vracejí do domečku) a bonusové žetony, díky kterým je možné za snědené ovoce a za vyjedení 1/4 bludiště získat body navíc.

Zbývají už jen karty duchů, které stanovují, o kolik polí se musí jednotliví duchové posunout, a tři hrací kostky, které umožňují pohyb Pac-Manem.

Hra může fungovat jako dvojkovka, kdy jeden hráč ovládá Pac-Mana a druhý duchy, nebo v libovolné kombinaci hráče Pac-Mana a čtyř protihráčů duchů. Podle počtu hráčů je potřeba odehrát tolik partií, aby se každý stal Pac-Manem a na konci hry mohli všichni porovnat svá skóre.

Zpracování hry vypadá skvěle, deskovka určitě potěší nejednoho pamětníka. Zároveň má potenciál zaujmout i generaci, která se žlutým jedlíkem nestrávila kus mládí.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: