MikroMakro: Město zločinu

Milovníci detektivek, kriminálek, propletených případů a deduktivních spletenců, zbystřete! Vašich vyšetřovatelských schopností bude zapotřebí. Proč? Malebné městečko Velké Slozyny vždy žilo pohodovým a poklidným životem. Nikdy se tu nic nestalo. Ale právě teď, náhle, se zde objevilo hned několik prapodivných a nekalých věcí. No, věcí… Spíš jde o zákeřná provinění proti zákonu ohrožující všechny obyvatele. A je na vás a vaší družině detektivů, abyste tyto nekalosti vyřešili.

Společnost MindOk pracuje na překladu do našeho mateřského jazyka a chystá se během nadcházejícího měsíce vydat záležitost MikroMakro: Město zločinu (v originále MicroMacro: Crime City). Hlavním designérem této hry je Johannes Sich a o grafické ilustrace se postarali pánové Daniel Goll a Tobias Jochinke. Hra je určena pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem od 10 let, přičemž jeden případ lze rozlousknout během cca 15 minut. Tento údaj ale berte s rezervou, protože ve skutečnosti se může vyšplhat i na několik desítek minut, ba i pár hodin, v závislosti na tom, jak budete šikovní.

Ještě než se pustíme do rozboru toho, co nás v této deskové hře čeká, odhalíme malou ochutnávku. Společnost MindOk nabízí lokalizovanou online demoverzi jednoho případu na počítači, abychom si mohli udělat představu jak bude vypadat reálné hraní (ačkoliv pár věcí se může odlišovat, ale jde spíš jen o technikálie). Na začátku případu nesoucího podtitul „Smažené hranolky“ se dozvíte, že v temném zákoutí západně od tržiště někdo zastřelil muže. Byl slyšet výstřel, ale po pachateli jako by se slehla zem. A nyní bude na vás, abyste nejdříve na mapě města našli místo činu.

Na chvíli se zastavme a představme si jak bude takové hledání na mapě vypadat v případě deskové hry: Na stůl si položíte nebo na zeď pověsíte velkou mapu Velkých Zlosyn tak, aby na ni všichni hráči dobře viděli. Tedy – nečekejte nějakou barevně propracovanou detailní mapu, ale spíš jen načrtnuté černé čáry znázorňující budovy a postavy zachycené na určitých místech v určitém čase. Ukažme si na onom demonstrativním příkladu, kde je nebožtík skutečně zobrazen v temném zákoutí ležící na zemi a okolo něj jsou rozsypané hranolky. Takže se vydáte hledat nejbližší stánek s touto pochutinou, kde uvidíte mládence s batohem na zádech ještě živého a zdravého a třímajícího kornout s hranolky v ruce. A takto jej můžete na mapě nalézt hned několikrát a vy podle postupně odhalovaných indicií hledáte, kde se kdy nacházel.

Postupně? Ano, ano, sluší se říci, že ke každému případu dostanete balíček deseti karet. Doporučuji nedívat se předem na jejich obsah, ale nejdříve přečíst první kartu, která vás uvede do případu, a posléze se podívat na druhou kartu, na které už najdete úkol – najít místo činu. Po splnění úkolu přečtete další kartu a dozvíte se nejen podrobnější informace, ale následně dostanete i další instrukce – v tomto případě se tedy po objevení mrtvoly dozvíte, že to nebyl nikdo jiný, než místní DJ Marvin Žerýk, a vedle něj leží rozsypaný kornout s hranolky. A teď máte za úkol zjistit, kde se oběť nacházela před svým zavražděním. Nu což, asi nebudu dál prozrazovat jak se tento případ bude vyvíjet dále. Nicméně v tomto duchu dále budete procházet a zkoumat mapu, abyste odhalili zločince, který Žerýka zastřelil, zjistili proč to udělal a hlavně musíte nalézt usvědčující důkazy.

Při vyšetřování demonstrativního online případu stačí na mapě kliknout na oblast, osobu či předmět, o nichž si myslíte, že vás posunou v případu dál, a odezva je ihned znát. V deskové hře budete muset obcházet stůl a zkoumat město ze všech úhlů. Jakmile se shodnete, že jste na mapě našli správné místo, můžete otočit příslušnou kartu a ověřit si, zda se obraz na kartě shoduje s místem, které jste vybrali na mapě. Pakliže se neshoduje, kartu otočte zpět a hledejte znovu. Ovšem pozor – může se vám stát, že budete na mapě podvědomě hledat obraz, který se vám takříkajíc vryl do paměti, místo toho, abyste vycházeli striktně z vašich deduktivních schopností. Toho se dá do jisté míry vyvarovat například při hře ve více hráčích, kdy jeden z nich bude jakýmsi šéfem vyšetřovatelů a na onu kartu se podívá jen on. V případě, že se jeho podřízení budou ubírat špatným směrem, může jim poradit, že tudy cesta nevede a ať pokračují jinde. Přitom se sám hledání na mapě přímo neúčastní a může své kolegy jen nepřímo navádět k cíli. Taková forma kooperace může ze hry MikroMakro: Město zločinu udělat opravdu fajn záležitost.

Takže co nám balení MikroMakra: Město zločinu vlastně nabídne? Jak jsem již zmiňoval, především to bude obří mapa města. Na ní se nachází nesmírné množství různých nenápadných detailů, na které je zapotřebí dávat si velký pozor, protože často obsahují klíč k rozluštění některého z případů. Autoři zdůrazňují důležitost toho, aby na mapu města bylo během hry dobře vidět a důležité bude také kvalitní osvětlení. Pod víkem krabice najdeme dále 16 zapečetěných obálek ukrývajících v každé z nich jeden zapeklitý případ s rozdílnými obtížnostmi. Po otevření každé obálky naleznete 10 karet. Při manipulaci s těmito kartami dbejte na to, abyste zbytečně dopředu nezahlédli třeba rozluštění případu dříve než k němu dojdete vlastním úsilím při vyšetřování. Zbytečně byste si kazili zážitek ze hry. No a abyste měli ten pravý pocit z detektivní práce, v balení je přibaleno ještě zvětšovací sklo. Možná se vám bude ještě hodit při zkoumání mapy, kdo ví?

Podle názvů jednotlivých případů lze usuzovat, že na vás nečekají jen vyšetřování vražd, ale i jiné druhy zločinů. Jen namátkou nahlédněme do připravených případů: Autonehoda, Bankovní loupež, Milostná píseň či Karneval. Jednotvárné to tedy určitě nebude. Co si však počít po rozlousknutí všech 16 případů? Autoři si pro vás připravili pár zákeřných otázek, jejichž pravdivost následně můžete ověřit na jejich webu. Nicméně, opět se ptáte – co dál? No tak snad jen ujmout se role vedoucího vyšetřovatele a s některými případy seznámit třeba vaše známé během nečekané návštěvy. Trochu se obávám, že právě prvek znovuhratelnosti by mohl být nejzásadnější vadou na kráse MikroMakro: Města zločinu. Ovšem jestli tomu tak bude doopravdy, uvidíme až ve chvíli, kdy budeme hru finálně držet v rukou.

Navzdory jistým obavám ze znovuhratelnosti se na detektivní hru MikroMakro: Město zločinu těším. Původně jsem ke hře přistupoval vcelku rezervovaně, ale demonstrativní ochutnávka v podobě jednoho případu, který si můžete vyzkoušet rozlousknout na svém počítači, mě zaujala natolik, že se nemohu dočkat, až MindOk tuto hru dodá na pulty obchodů plně v češtině. Jsem doopravdy zvědav, co vše budou obnášet případy ukryté v obálkách. Jakmile se nám hotová hra dostane do rukou, pochopitelně připravíme její zevrubnou recenzi.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: