Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

LogiCross

Převeďte zvířátka přes řeku. Nebojte, nebudou se požírat, jakmile se otočíte

LogiCross od firmy Piatnik je a není desková hra. Jedná se o sólovou záležitost, primárně určenou pro školní děti, ale jinak použitelnou pro jakoukoli věkovou kategorii od cca 5 let. Spíše než o klasickou deskovku se však jedná o hlavolam, respektive hlavolamovou hru.

Pro začátek

Balení obsahuje pouze herní desku se 16 očíslovanými políčky a řekou na levé straně, k tomu krátká pravidla, tlustý sešit úloh s kroužkovou vazbou a 16 dřevěných figurek zvířátek. Kráva, pes, ovce a kohout jsou dostupní každý jedenkrát v každé z barev – oranžová, bílá, modrá, červená. Žádný plast, ačkoli dřevěné figurky nepůsobí nejbytelnějším dojmem. Sešit úloh se zdá být z materiálu s vyšší životností, každá stránka zafóliována proti vlhkosti i ohýbání.

V sešitu úloh čeká celkem 60 zadání, po 12 v každé z pěti úrovní náročnosti. Vždy se jedná o základní rozestavení zvířátek na herní plochu. Úlohy jsou seřazeny se vzestupnou obtížností a samozřejmě nechybí ani řešení každé úlohy. Některé úlohy mají i více řešení, zobrazeno je však vždy jen jedno. Pokud naleznete nějaké jiné, opravdu fungující a nepřekračující meze pravidel, nemusíte smutnit, ba naopak se radovat.

A jak tedy na to? Rozložíte zvířátka dle zadání na počáteční pozice. Následně mají tato překročit řeku, vždy jedno po druhém tak, aby každé následující zvířátko odpovídalo buď barvou či živočišným druhem tomu předchozímu, čímž se vytvoří řada určité posloupnosti. Zvířátka se nesmějí přeskakovat, tedy přes řeku se mohou vydat vždy pouze ty krajní, jež nemají z levé strany žádného souseda. První zvířátko může být kterékoli z první čtveřice v levém sloupci plochy. A ve výsledku samozřejmě musí překročit řeku všichni.

Zdánlivě jednoduchá premisa hlavolamové hry může zaujmout i dospěláky. Ať už z čiré zvědavosti či z dlouhé chvíle. Jedná se o zábavnou zkoušku logického myšlení a taktiky pro každého, kdo si na LogiCross troufne.

Na závěr

Ačkoli se jedná o záležitost určenou dětem, úlohy už od první pětiny nejsou nijak triviální. Naopak se překvapivě zabaví až zapotí i kdekterý dospělý. Stejně tak, jako je hra určena dětem, zaujme svou úrovní náročnosti třeba i rodiče, který se chce pouze podívat, jak náročné hlavolamy svému dítku pořídil. Ve finále sám stráví nejeden večer nad jednotlivými úlohami a uznale musí pokývat, pokud je jeho potomek vyřeší.

Za sebe můžu rozhodně doporučit si LogiCross vyzkoušet a nadělit i svým dětem, bratrancům, neteřím a kdo ví komu ještě. Jednotlivé úlohy jsou záležitostí na pár minut, ale s velkou pravděpodobností se po jednom vyřešeném úkolu jen tak od hry neodtrhnete, spíše – ať už ze zvědavosti či z čirého luštitelského nadšení – zůstanete s LogiCrossem mnohem déle. A to opakovaně. Šedesát různých zadání přece jen nějaký čas zabere.

LogiCross získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: