Podzimní kouzlo a strategická hra v jednom.

Pomalu, ale jistě se nám blíží třetí roční období. Ano, mám na mysli podzim, což je období, kdy se příroda pomalu ukládá ke spánku a zanechává za sebou nádherné scenérie plné barevných listů, zlatavého slunce a svěžího vzduchu. Lesy se proměňují v malebné obrazy, kde pod nohama šustí spadané listí a mezi stromy probleskují poslední paprsky slunce, než je zahalí mlha a první mrazy. Je to čas, kdy se člověk může ponořit do klidného rytmu přírody, sbírat žaludy a nechat se unést kouzlem tohoto nádherného ročního období. Každý krok v lese odhaluje nové poklady, jenž nám podzim přináší – od palety teplých barev až po jemné vůně vlhkého lesa a tlejícího listí. Tento čas, kdy se svět kolem nás proměňuje, nám připomíná pomíjivost okamžiků a zároveň nabízí příležitost zpomalit a vnímat krásu přírody v její nejčistší podobě.

A přesně s touto podzimní tématikou ve vyprahlém a nebývale teplém letním čase přichází nová desková hra Listí, kterou do místních luhů a hájů přináší v našem mateřském jazyce vydavatelství Tlama Games. A to i s malým, ale poměrně roztomilým rozšířením Medvědí období, na něž přineseme v nadcházejících dnech samostatnou recenzi. Nyní se tedy pohodlně usaďte a pojďme si říci něco málo o základní hře.

Listí je desková hra, která na první pohled dokáže uchvátit nejen svým nádherným zpracováním, ale také svou inovativní a promyšlenou hratelností. Když jsem poprvé otevřel krabici této hry, okamžitě jsem se do ní zamiloval. Ještě před tím, než jsem si přečetl jedinou řádku pravidel, už jsem byl nadšen opravdu krásnými komponenty a pečlivě navrženým insertem.

Jak jsem v úvodu této recenze předestřel a nejspíše i samotný název napovídá, tak tento titul se odehrává na podzim, kdy hráči sbírají listy v lese. Tím, jak hráči chytře umisťují tyto listy k sobě, aktivují různé akce, jenž jim pomáhají během hry a přinášejí jim body. Kromě toho hráči používají karty k přilákání zvířat do svého lesa, snaží se ovládnout les pomocí co největšího množství a největších hub, sbírají sluneční žetony k posílení sezóny a pomáhají roztomilému veverčákovi vyšplhat po stromě, což aktivuje další akce. Jednoduše řečeno – akce, karty zvířat a houby přinášejí hráčům žaludy, a hráč s největším počtem žaludů na konci hry vyhrává. Pořádná herní kombinace jak má být. A pravidlově nesmírně lehké na naučení, nicméně velmi obtížné na ovládnutí všech herních mechanismů, ale to je zase kouzlo tohoto typu her.

Každý hráč začíná s vlastní zásobou hub a jednou akční kartou ve své barvě, která se umístí před hráče na stůl a stává se součástí jeho osobního lesa. Podle počtu hráčů dostanou hráči určitý počet karet s listy. Na stůl se umístí deska zvířat s pěti kartami zvířat a deska listí se zásobou listů, které jsou seřazeny podle typů. Vedle zásoby zvířat je sezónní ukazatel určující průběh a konec hry. Nakonec se na stůl umístí strom s veverkou pro každého hráče. Potřebné žetony a žaludy jsou umístěny do společné zásoby.

Tah ve hře Listí je ve skutečnosti poměrně jednoduchý. Hráč hraje jednu nebo dvě karty stejného listu, vezme odpovídající list ze zásoby a umístí jej na společnou hrací plochu. Poté provede akce, které jsou aktivovány tím, jak listy k sobě přiloží. Pokud hráč zahrál dvě karty, může zdarma umístit malou houbu na list. Pokud má hráč dostatek slunečních žetonů, může posunout ukazatel blíže k zimě, což mu mimo jiné přinese body.

Které akce mohou hráči provádět, závisí na tom, jak listy spojí a jak je zkombinují. Všechny listy mají barvy odpovídající konkrétním akcím. Konce listů jsou označeny a při spojení konců nově umístěného listu s konci jiných listů, může hráč provést akce odpovídající barvám dotýkajících se listů. Existuje několik typů akcí, jenž hráč může provést. Zelený list umožňuje vzít novou kartu listu, oranžový list dává hráči novou kartu zvířete, hnědý list posune veverku o jeden krok nahoru po stromě, žlutý list přináší sluneční žeton a červený list umožňuje hráči pěstovat houbu, což znamená, že může umístit malou houbu, nebo rozšířit již umístěnou houbu na dospělou houbu. Zkrátka a dobře, možností je řada. A právě ono přikládání listů k sobě a tvoření podzimní mozaiky je dle mého názoru tím nejvíce zábavným, a přitom nejzásadnějším herním prvkem. Jednoduché, ale přitom inovativní. Není to revoluce v herním průmyslu, ale je to něco opravdu zásadního, čím se Listí odlišuje od ostatních titulů, a právě tímto mechanismem vyniká.

Hra končí, když ukazatel sezóny dosáhne zimy, nebo když dojdou tři typy listů. Poté, co všichni hráči dokončí své tahy, následuje třetí mráz, po němž hráči mohou naposledy přesunout své zvířecí karty a začne finální sčítání bodů. No a pochopitelně, kdo má nejvíce bodů, je nejlepším široko daleko okolo stolu.

Listí se vyznačuje nejen svou krásnou grafikou, ale také promyšleným herním designem kombinujícím různé herní mechanismy jako draftování, sbírání, umisťování dílků a aktivaci akcí, čímž vytváří komplexní a zároveň vyvážený herní zážitek. Hráči během hry neustále řeší, jaké listy zahrát, kam je umístit, kam nejlépe umístit houbu, nebo jaké karty zvířat vybrat, aby maximalizovali svůj tah a zároveň neposkytli příliš mnoho příležitostí svým soupeřům. Herní interakce mezi hráči je neustálá a nutí je neustále přemýšlet o svých tazích a strategii. Troufám si říct, že pro milovníky analytického rozmýšlení jde o ideální volbu.

Jedním z největších přínosů hry je, že její téma je úzce propojeno s herními mechanismy, což vytváří silnou vazbu mezi hráčem a hrou. Design listů je matematickým mistrovským dílem umožňující hráčům vytvářet různé vzory a kombinace, jenž jsou jak esteticky krásné, tak herně efektivní. Každý list má různé vlastnosti a sílu, což přidává další strategické možnosti do hry. Titul je navíc doplněn nádhernými ilustracemi zvířecích karet, které nejsou jen krásné, ale také herně relevantní, protože některé z těchto karet přinášejí hráčům žaludy, jenž jsou klíčové pro vítězství.

Jak jsem zmiňoval, Listí je lehce pochopitelná hra, která má navíc moc hezky zpracována pravidla, doplněná řadou ilustrativních obrázků. Nicméně pro úplné nováčky v deskových hrách bych ji nedoporučil, ale pro běžné hráče nebo ostřílené matadory to bude nejen překrásný přírůstek do sbírky her v kalaxu, ale troufám si říct, že i titul, který se na stůl dostane poměrně často. A to nejen díky šikovně navržené hratelnosti, ale i díky rychlosti jedné partie okolo třiceti minut. Když už jsem u těch číselných faktů, slušelo by se zmínit, že k jedné partii může usednout jeden až čtyři hráči a doporučený věk je od deseti let.

Jak tomu u her, jenž recenzuji bývá, tak i u Listí se mi s recenzováním pokoušeli pomáhat moji dva malí pomocníci. Sedmiletá dcera se vůbec nechytala a devítiletý syn to herně zvládl odehrát, ale chybělo mu tolikrát zmiňované mistrovství v ovládnutí samotné hry jako takové. A to i po dvou nebo třech partiích se nepřiblížil k tomu, aby mě ohrozil, tak jak tomu bývá u jiných her. Proto opravdu tuto hru nedoporučují k rodinnému hraní s menšími dětmi, ale rozhodně s odrostlejšími, kteří už dokáží strategicky přemýšlet.

Tak jak?

Listí je skutečně nádherným a komplexním herním zážitkem, který dokáže zaujmout jak svým vizuálním zpracováním, tak svou hratelností. Hra jako celek působí harmonicky a vyváženě. Díky své komplexnosti bych ji nedoporučil pro deskoherní nováčky nebo malé děti, ale rozhodně si najde své místo u běžných deskoherních hráčů, nebo matadorů hledajících něco inovativního, resp., vybočujícího něčím výjimečným, což rozhodně tento titul je. Listí je nejen poctou podzimu a přírodě, ale také důkazem toho, že deskové hry mohou být skutečnými uměleckými díly, jenž dokáží hráče nejen pobavit, ale také vizuálně okouzlit. A to vše navíc s velmi příznivou cenovkou nepřevyšující devět set korun.

Listí získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: