Libertalia: Piráti vzduchomoří

Chyťte je, svažte je, mučte je, zabte je!

Před pár dny jsme vás informovali v naší novince o tom, že společnost Albi se připravuje vydat krapet škodící ale především velmi přístupnou a zábavnou hru Libetalia: Piráti vzduchomoří. Jde o novou edici titulu, který vyšel již v roce 2012 a pod svá „křídla“ si ji vzalo vydavatelství Stonemaier Games. Na nové edici se podílel i autor původní verze Paulo Mori, jehož autorský rukopis můžete znát třeba z titulů: Ethnos, Casco de Gama, Pandemic: Fall of Rome anebo válečné dvojkovky, kterou na český trh přinesla společnost MindOK Blitzkrieg, a o grafické ilustrace se postaral Lamaro Smith.

Ti pozornější a znalejší deskoherních poměrů si určitě mohli povšimnout, že jde o první hru, která nevznikla výhradně ve vydavatelství Stonemaier Games. Co přimělo Jameyho Stegmaiera, že k tomuto kroku přistoupil? Fanoušci. Ano, skutečně je tomu údajně tak. Během mnoha on-line prezentací, které Jamey měl, si nové vydání hry Libertalia přálo hodně nadšenců. Důvodem je i skutečnost, že původní verze hry je nedostupná. Během prvních covidových karanténních období v roce 2020 se mu povedlo vyjednat získání práv na tuto hru a domluvil se s autorem Paulem Morim na nové edici s řadou úprav pravidel, které mají za cíl zachovat původní hratelnost a přístupnost, avšak zvýšit již tak dobrou znovuhratelnost, přidáním sólového módu a udělat partie ve dvou hráčích zábavnější .

Libertalia: Piráti vzduchomoří je titulem vhodným pro 1 až 6 nebojácných admirálů s doporučeným věkem od 14 let, a na jednu cestu za slávou, a hlavně bohatstvím, bude zapotřebí přibližně 45 minut. Věřím, že věk od 14 let je spíše nastaven kvůli západnímu trhu za velkou louží, kde se na přítomnost možného násilí nebo loupení pohlíží krapet jinak než ve zdejších končinách, protože pravidla na mě působí triviálně. Návod je sepsán na necelých 8 stránkách, včetně úvodního povídání, ilustrací a proslovu Jameyho Stegmaiera o tom, proč se rozhodnul přidat právě Libertalii do svého portfolia her. Stejný, tedy osmistránkový, sešit pravidel je pro sólové hraní.

A o co že ve hře Libertália: Piráti vźduchomoří jde? O jediné – hráči se chopí role jedné nebeské pirátské posádky vydávající se na vzdušných proudech za bohatstvím, aby vydrancovali z opuštěného ostrova co nejvíce kořisti. Nečekejte tedy kooperaci na tom, jak odnést společně z ostrova co nejvíce bohatství, ale spíše lze očekávat pořádné záškodnictví, a tak trochu promyšlené strategie s dedukcí, co tak asi mohou zahrát vaši souputníci.

Krom dvou malých sešitků s pravidly jsou k nalezení pod víkem 4 punchboardy s žetony dublonů, deska hřbitova plnící funkci podložky odhazovacího balíčku, deska námořního kadeta pro hru dvou hráčů a šest sestavitelných počítadel bodů. Tato informace je veřejnou, tzn., kdykoliv během partie je možné vidět, kolik má který protihráč aktuálně bodů, a cílit své zákeřné plány právě na něj. Z punchboardů je možné ještě vyloupnout 7 destiček kořisti, které jsou spjaté s odměnou, jež hráči získají za ten či onen úlovek – pro pořádek zmíním, že z ostrova je možno uzmout truhlice, hák, šavli, sud, amulet, relikvii a mapu. Tyto destičky kořisti lze použít v momentě, když hráči chtějí zažít něco náročnějšího nebo jiného, než jim nabízí předtištěné možnosti na herním plánu. Mimochodem herní plán je oboustranný: za jasného a bouřlivého počasí – rozdíl je právě v rozdílných odměnách kořisti. Rozdílnosti těchto kombinací kořistí mohou zvýšit znovuhratelnost.

Krom desek kořistí spjatých s jejich efekty jsou v krabici k nalezení samotné dřevěné žetony kořisti, kterých je celkem 48 (jak bylo zmíněno, je jich 7 druhů). Na počátku hry se umístí do přiloženého sáčku, odkud se před každou plavbou náhodně losují a umísťují na vyznačené pole herního plánu. Při první výpravě se zaplní pole do čtvrtého dne, při druhé výpravě do pátého dne a při poslední, třetí výpravě do posledního šestého dne.  

Posádku si hráči postupně tvoří na svých plavbách z balíčku karet postav, kterých je k dispozici 40 (v původní verzi jich bylo 30) pro každého hráče s naprosto stejnými postavami, schopnostmi apod. Jediné, čím se odlišují, je jejich barevnost a rubová strana. Každá postava má své číselné označení, resp., hodnost, která hraje výraznou roli při výpravách a jeden nebo dva efekty výrazně ovlivňující dění. Schopnosti se mohou odehrávat ve čtyřech různých časových úsecích (označeno ikonkou) – během dne, večera, v noci a tzv. přístavní, které se vyhodnocují na konci plavby. Jinými slovy, některé postavy aktivují svůj efekt jen ve dne, jiná postava zase v noci atd.

Ve stručnosti si řekněme, jak celou tuto dobrodružnou honbu za slávou rozhýbat. Ve hře Libertalia: Piráti vzduchomoří se hráči postupně vydávají na tři výpravy představující tři kola. Na začátku každé plavby si všichni vezmou shodnou šestici karet postav do ruky. Každý den plavby si hráči tajně zvolí jednu postavu, kterou chtějí vyslat na ostrov a současně ji otočí lícem nahoru. Všechny postavy se následně položí na herní plán od nejnižší hodnoty postav po nejvyšší.

V případě vyslání stejných postav na ostrov se bere v potaz reputace. Ta je reprezentována 6 dřevěnými žetony ve stejných barvách, jako jsou karty postav. Mimochodem reputace je zajímavým a novým mechanismem oproti původní verzi hry Libertalia. Na počátku hry se náhodně rozloží všechny tyto žetony (bez ohledu na počet účastníků partie) na herní plán, a kdo jej má nejvíce vpravo, dostává výhodnější postavení pro získání lepší volby kořisti z ostrova (tedy za předpokladu, že přežije). Na druhou stranu, majitelé žetonů umístěných více nalevo obdrží před každou plavbou větší množství dublonů. Schopnosti vyslaných postav na ostrov mohou s reputací pracovat a ovlivňovat ji, pakliže na počátku partie nepřeje štěstěna, lze tuto skutečnost ovlivnit. Tedy alespoň takto to vypadá na papíře.

Během dne se tito vyslanci vydají hledat poklady, přeloženo do řeči hry se aktivují denní efekty uvedené na kartách (vyhodnocuje se zleva doprava, tedy od nejnižší hodnosti postav), pakliže mají denní efekty uvedené. Tyto efekty mohou zamíchat s pořadím, bohatstvím nebo dokonce jiné postavy poslat na hřbitovní desku. Přeživší si následně mohou večer vybrat kořist (v obráceném pořadí, tzn., začíná postava umístěná na herním pláně nejvíce vpravo), z daného dne a vyhodnotí se večerní efekty karet, což v praxi může znamenat bonus/malus spjatý s vybraným žetonem kořisti, ale i nějakou zákeřnost, a všichni vyslanci se odeberou z ostrova na palubu lodi čekající v přístavu (položí se karta postavy herního plánu před hráče). Na závěr se aktivují ještě noční efekty postav a den je úspěšně dokonán.

Během první plavby hráči vysílají své “naděje” 4 dny, ve druhém kole 5 dnů a v poslední výpravě 6 dnů. Což je mimochodem další změna oproti původní hře, kde se drancovalo v každém kole 6 dnů. Na konci každé plavby ještě hráči aktivují přístavní schopnosti a veškeré mapy, šperky, truhlice jsou v přístavu prodány za dublony, a ty jsou posléze proměněny na vítězné body. No a kdo má na konci třetího kola, resp., po třetí plavbě nejvíce bodů, se stává nejslavnějším admirálem pirátské flotily široko daleko, okolo stolu.

Ve hře dvou hráčů se k hraní přibere deska námořního kadeta, která se položí na druhé a třetí pole ostrova. Každý den nabízí 3 žetony kořisti namísto obvyklého počtu odpovídajícího počtu hráčů. Hodnota kadeta činí 20,5, tzn. pakliže hráčova vyložená postava má hodnotu rovnou 21 a vyšší, umístí ji napravo od námořního kadeta, a naopak. Leží-li někdo hned vedle námořního kadeta, jeho soupeř odstraní během večerní fáze jeden žeton kořisti z nabídky. Tím dojde k tomu, že postavy s vyšší hodností si mohou vybrat lepší kořist a ze zbylých dvou žetonů kořistí odeberou „slabší“ postavě kořist dle svého výběru.

Do hry Libertalia: Piráti vzduchomoří se mohou pustit i solitéři. Do hry jsou „vpuštěni“ dva umělí protihráči: Automa a Zlodějíček. Pro hraní tohoto solitérního režimu pod víkem najdete i 39 sólových karet, 1 přehledovou kartu a čtyři speciální destičky kořisti.

Toliko se asi v rámci tohoto preview dá říci o nové edici hry Libertalia: Piráti vzduchomoří, za níž stojí vydavatelství Stonemaier Games a v češtině se této hry dočkáme díky společnosti Albi během nadcházejících měsíců. Avšak bude ji možné již od 2. března předobjendat. A věřte, nevěřte, v redakci se už nějaký ten den snažíme být těmi nejlepšími piráty široko daleko a připravujeme pro vás naši vzevrubnou recenzi, kterou bychom rádi stihli vydat co nejdříve.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: