Počítáním k cíli.

Fakt, že deskové hry slouží jako výborná pomůcka pro rozvoj mnoha dovedností a kognitivních funkcí nejen u našich dětí, je znám snad každému hráči. A nejsou k tomu potřeba ani žádné vzdělávací prvky navíc, postačí ona přítomnost taktického a strategického rozhodování, pravidlový rámec a další aspekty deskovek.

I přesto, je nejen na českém trhu značně populární žánr edukativních her, které k tomu deskovkářskému základu přidávají ještě i vzdělávací charakter. A právě hra Kvantum je jednou z takovýchto her. Na svědomí jí má dvojice autorů z nakladatelství Dino: Honza Mašek a Štěpán Peterka. O ilustrace se postarala Lucia Čmilanská.

Ve hře Kvantum hráči představují piloty kosmických lodí, kteří se snaží ze svých karet vždy co nejrychleji dopočítat ke správným souřadnicím. Jedná se o počítací postřehovku hlavně pro čerstvé školáky. Podařilo se této novince od Dina spojit zábavnou hratelnost se vzdělávacím prvkem? To se dozvíte níže. Nejdříve se ale podíváme na to, jak se hra hraje.

Průběh hry

Kvantum je velmi jednoduchou hrou:

Pro každé kolo je určen kapitán. Ten otočí vrchní kartu z balíčku navigačních karet. Poté se každý hráč současně snaží co nejrychleji najít na svých kartách součet čísel rovný hodnotě na otočené navigační kartě. Pokud takovýto součet z karet na ruce nemůže sestavit, tak může vyložit právě jednu kartu stejné barvy jakou má navigační karta.

Hráči v sčítání musí být rychlí, poněvadž poslední hráč, který vyloží karty, má smůlu a v tomto kole nikam nepoletí.

Ostatní, rychlejší hráči, se posunou se svojí figurkou o tolik polí, kolik zahráli karet. Samozřejmě pouze v případě, že součet na kartách, které vyložili odpovídá hodnotě na navigační kartě. Všechny správně zahrané karty si hráči vyloží před sebe, a to stejnými barvami k sobě, tak aby tvořili pokud možno postupky.

Nakonec může každý hráč, počínaje kapitánem, použít libovolný počet mimozemských technologií, což provede tak, že odhodí od stejné barvy 4 karty tvořící postupku, a podle barvy provede efekt dané technologie (například posun o pět polí vpřed). Lze využít i slabšího bonusového efektu za zahození čtyř libovolných karet stejné barvy.

Kdo doletěl na planetu Kvantum jako první, je pochopitelně vítězem, tedy pokud ve stejném kole nedoletělo do cíle více hráčů, pak zde máme remízu.

Dojmy

Ve hře Kvantum jde v zásadě o jedno jediné: nebýt tím nejpomalejším počtářem. Přičemž platí, že čím více hráčů hraje, tím je hra benevolentnější a šanci mají tak nějak všichni. Hlavně díky náhodě v podobě distribuce karet se lehce může stát, že i pomalejší hráči snadno můžou dohnat ty zdatnější, což je vzhledem k typu hry jedině dobře.

Přítomnost taktických rozhodnutí v podobě zahrávání postupek je velmi omezená a spíše jde o to, jak vám prostě karty přijdou. I když je pravdou, že někdy jde součet sestavit z vícero možných kombinací a v ten moment se projeví bystrost hráče, který musí v tom stresu nejen karty správně sečíst, ale také vybrat karty, které se mu více hodí do tvořených postupek.

Kvantum je hrou hlavně pro děti, které se učí sčítat přes desítku a pro ty slouží skvěle a zábavnou formou je doopravdy tento pro mnohé nelehký úkol naučí. Stačí dvě tři partie a pak už se jen zdokonalují.

U hry se však dokáží zabavit i dospělí a to díky příjemné gradaci. Navíc pokud chcete, je v krabici přítomna i kratší cesta k cíli, takže již za 15 minut můžete mít dohranou. Hráči se tedy ani nestačí začít nudit, a už je znám vítěz.

Kvantum je od začátku do konce napínavá a dokáže přinést i nějaký ten nečekaný zvrat. Popravdě ale, na víc partií za sebou to vzhledem k opakující se hratelnosti spíše nevidím.

I přes výraznou přítomnost náhody má Kvantum problém s vyvážeností pro různé věkové skupiny, respektive pro různě zdatné počtáře. Je tedy nejlepší když hru hrají hráči s podobnými schopnostmi, takže například stejně staré děti společně, nebo parta dospělích.

To je samozřejmě vcelku velká nevýhoda hry, poněvadž tak trochu ztrácí svou rodinnou podstatu. V pravidlech je však přítomná varianta pro menší hráče, která odstraňuje pravidlo o nejpomalejším hráči v kole, takže se vždy pohybují všichni na základě počtu vyložených karet. Jako výuková partie, nebo hra pro mladší hráče to funguje dobře, na častější hraní je však potřeba mít ve hře nějaké to napětí.

Závěr

Kvantum je v rámci vzdělávacích her kvalitním počinem. Dobře funguje ve skupině stejně starých dětí, které učí sčítání přes desítku. Doporučuji ji například do školní družiny či na různé tábory a školy v přírodě. Sice asi nedojde k opakovanému hraní a nejedná se o nic převratného, ale svému účelu – zabavit a něco k tomu naučit – poslouží víc než dobře.

Kvantum získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino Toys.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: