Kronika zločinu

Vyzkoušejte si, jaké je to být detektivem Scotland Yardu

Zahrajte si na detektivy v této deskovce s netradičním formátem. Až se mi chce začít polemikou, zda se ještě jedná o deskovku. Kde vlastně jsou dnes hranice deskových her, když je stále častěji do hry zakomponované i používání aplikace. Někdy jen na vyhodnocování určitých mechanismů, čímž jsou tyto více variabilnější. Někdy jako kulisa, zvuková či vizuální, plus jako počítadlo času. V těchto případech je aplikace jedním z komponentů, ale neplní hlavní roli během samotné herní partie. Pak existují hry, kde aplikace v podstatě tvoří dějovou linku a stává se ústředním prvkem a trávíte více času interakcí s ní než s jinými komponenty. V tom případě mě napadá termín hybridní desková hra, jelikož se bez aplikace vlastně nikam nedostanete. A právě takovou hrou je Kronika zločinu.

Rozhodně nechci něco takového vytýkat. Taková hybridní deskovka má své výhody, ať už se jedná o větší variabilitu i flexibilitu partií, propracovanost scénářů, snadnější práce s herními komponenty, apod. Jen s tím musíte počítat už při koupi dané hry. Bez chytrého telefonu či tabletu se totiž neobejdete. Aplikace tady totiž nezařídí zvukovou kulisu, ačkoli i ta je obsažena, ale provádí Vás celým herním procesem. A pokud máte možnost použít modul VR (virtuální reality), tak můžete v určitých momentech do hry téměř “vstoupit”. A právě za práci s aplikací (VR jsem neměl možnost vyzkoušet) patří pochvala, protože až na drobné nedostatky v překladu (jež však nijak nekomplikují herní zážitek) je aplikace funkční, zbytečně nezdržuje a plní přesně takovou roli, aby Vás hra mohla pohltit svými scénáři.

Po otevření samotné krabice na Vás čeká herní plán a necelá stovka karet a kartiček. V kartičkách najdete 55 karet postav, 37 kartiček důkazů a 15 kartiček speciálních předmětů. K tomu 17 velkých karet lokací a čtyři karty specialistů, jež Vám budou k dispozici v průběhu hry. Kartičky jsou zasazeny v příjemném a dobře připraveném plastovém insertu, kde se nebudou míchat mezi sebou. Zároveň je tu místo i pro komponenty z budoucích rozšíření. Samotný herní plán obsahuje prostor pro vykládání dostatku důkazů, tří postav, u nichž si nebudete jisti jejich polohou a po krajích plánu je prostor pro celkem 8 lokací, jež postupně přijdou do hry.

V základní edici na Vás čeká krátký přípravný scénář, díky němuž se naučíte veškerým herním pravidlům a procesům, takže přiložený sešit pravidel hry je spíše pro ty, co si to raději načtou předem. Poté se můžete pustit do plnohodnotného hraní. Čekají na Vás scénáře, jež jsou všechny zasazeny do prostředí Londýna dnešní doby. Velkou výzvou je troj-scénář Skryté síly, jež vystačí na tři večery a ve třech samostatně dobře fungujících kapitolách Vás vtáhne do prostředí korupce, kriminality, vražd a politikaření, které dosahuje až na nejvyšší místa. Krom toho se můžete pustit do vyšetřování krádeže cenného (a možná i prokletého) artefaktu v Kletbě faraonů a do pátrání po masovém vrahovi či jeho sympatizantech v Není růže bez trní z prostředí modelingu a divadla. Každý z těchto pěti scénářů Vás zabaví rozhodně na více než hodinu, prověří Váš úsudek, důvtip a detektivní nadání.

Aplikace Vám určí startovní bod (většinou Scotland Yard, domovská základna) a uvede Vás do příběhu přes první postavu (vrchního komisaře), jehož si vyložíte do domovské lokace. Případně můžete získat rovnou i místo zločinu, tělo oběti či svědka. A od té chvíle je vše založené na Vašich rozhodnutích. Vše, co provedete, Vás stojí čas a Vaše finální skóre (a občas i samotný úspěch v příběhu) závisí právě na čase. Skenováním QR kódů na kartách lokací se do těchto přesunete, u postav s nimi zahájíte konverzaci či výslech. Během výslechu se můžete ptát na další osoby či předměty/důkazy naskenováním kódu; celou konverzaci ukončíte tlačítkem.

Na místě činu (a případných dalších lokacích) máte k dispozici prohledávání. Zde buď využijete VR nebo máte 40 vteřin na prohledání místa/místnosti – na obrazovce se pohybujete, jako byste stáli přímo na místě – dívat se můžete a musíte ve všech směrem včetně nad sebe a “pod nohy”. Všímejte si všech předmětů, jež potkáte. Následně vyhledejte kartičky důkazů, které jim odpovídají. Kartičky jsou vždy nadřazené skupiny jako potraviny, zbraně, oděvy, elektronika, písemnosti. Po jejich výběru je můžete naskenovat do aplikace a ta Vám řekne, zda se jedná o opravdový důkaz nebo jen slepou uličku. Organizace důkazů a předmětů na herním plánu je poté na Vás, stejně tak pamatování si či zapisování jednotlivých poznatků.

Karty odborníků můžete použít ke konzultaci. K dispozici máte lékaře/patologa, kriminologa, IT specialistu a forenzní analytičku. Jejich naskenováním je povoláte a následně se je můžete ptát na věci související s jejich oborem. IT specialistu na jakoukoli elektroniku, lékaře na těla obětí, analýzu krve a tkání, analytika na jednotlivé důkazy a kriminologa na profil jednotlivých osob na scéně, ať už ve Vaší či jiné lokaci. Konzultace opět trvá tak dlouho, než hovor ukončíte. Ptát se třeba můžete i na osoby, jejichž aktuální pozici neznáte. A hledat je můžete naskenováním jejich kódu v jednotlivých lokacích, kde se budete nacházet.

Zkoumáním míst činu, analyzováním důkazů, zevrubnými výslechy a konzultacemi postupně odkrýváte fakta, jež Vás pomalu směrují k řešení. To však není nikdy jednoduché, přímočaré či definitivní. Je jen na Vás, kdy se rozhodnete, že už víte, jak se vše seběhlo a odeberete se do Scotland Yardu k podání hlášení o vyřešení případu. To probíhá opět v aplikaci, kde budete odpovídat na předem dané otázky. Jak? Skenováním QR kódů karet nejlépe vystihujících odpovědi. Následně se dozvíte, nakolik jste uspěli, své skóre a můžete si přečíst rozřešení celého scénáře.

Je tedy jasné, že každý scénář si zahrajete pouze jednou, poté totiž již znáte podstatná fakta. Po odehrání všech dostupných scénářů však nemusíte zoufat. Hra neztrácí na hodnotě ani na zajímavosti, protože v aplikaci na Vás čekají dodatečné či bonusové scénáře, pro něž použijete komponenty ze základní hry. V tuto chvíli jich je k dispozici 6, v různé obtížnosti a od různých autorů. Pořídit si je můžete přímo z aplikace za cenu 85-130 korun, čímž podpoříte jejich tvůrce a oceníte jejich práci. Pokud by Vám to stále bylo málo, vězte, že plnohodnotná (i ve fyzické podobě) rozšíření už existují. V češtině je dostupné první z nich, Noir, s novými komponenty, 4 samostatnými scénáři a novým prostředím, jež odpovídá názvu (zavede Vás do 40. let 20. století). V blízké době se snad dočkáme dalšího rozšíření Vítejte v Redview se čtyř-kapitolovým příběhem plným monster vtrhnuvších do poklidného amerického městečka. V angličtině dále existuje rozšíření s názvem 1400 a připravují se další s názvy 1900 a 2400. Jak se asi dovtípíte, jedná se o staletí, v nichž se budete pohybovat. Do budoucna tedy můžete očekávat různorodé výzvy. Doufejte, že pro MindOk budou tato rozšíření též výzvami, které se rozhodne pokořit a přinést je v české lokalizaci.

Hodnocení – 5 z 5

Závěrem nutno říct, že ačkoli často hlavně skenujete QR kódy, příběhy jsou značně propracované a vy se u nich rozhodně zapotíte, přestože se nezvednete od stolu. Scénáře Vás vtáhnou do děje a herní zážitek je nakonec nad očekávání kvalitní, zábavný i napínavý. Z mého pohledu se jedná asi o nejpůsobivější detektivní deskovkový počin, jaký jsem zatím mohl vyzkoušet. A už teď se těším na rozšíření.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOk.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Kronika zločinu”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: