Krajina zvířat

Staňte se na chvíli stvořitelem a dejte nový domov zvířátkům.

V letošním roce spatřila světlo světa hra s líbivou grafikou a názvem Harmonies. Pod taktovkou francouzského vydavatelství Libellud vdechl duši této abstraktce designér Johan Benvenuto, jehož bude našinec znát především kvůli sérii vzdělávacích her Cortex. A jestli si tak jako já říkáte, že art hry je vám zatraceně povědomý, pak vězte, že za ním stojí francouzská umělkyně Maëva da Silva, autorka několika krabic z univerza Dixit. Pravidla nejsou nikterak složitá a díky společnosti Asmodee jsou i v češtině. Dle výše uvedeného to vypadá na slušný potenciál. Ale dokáže to hra skutečně naplnit? Stojí za to? To se dozvíme v následujících řádcích.

Obsah krabice a jeho kvalita

Produkční stránka hry je opravdu na vysoké úrovni. Nádherně ilustrované karty rozměrů 70×120 milimetrů doplňují kvalitní kartonové desky a luxusní dřevěné žetony v přiloženém textilním sáčku se zdrhovadlem. V balení najdeme i plastové komponenty, konkrétně malé kostičky, které zde symbolizují zvířata. Součástí je i jednoduchý kartonový insert, který poskytuje dostatek prostoru i pro karty v obalech. Pravidla jsou jedinou lokalizovanou částí hry, protože zbytek balení je jazykově nezávislý.

Příprava hry

Příprava hry je velmi rychlá. Na středovou desku umístíte hromádky dřevěných žetonů představujících krajinné prvky, a zbytek žetonů zamícháte do sáčku. Z karet zvířat se po zamíchání vyloží pět karet. Každý hráč si vezme svou desku, lama kartu, a může začít.

Jak se to hraje

Hra je jednoduchá a rychle pochopitelná. Hráč na tahu si povinně vezme jednu hromádku tří žetonů a umístí je na svou desku. Volitelně si pak může vzít jednu kartu zvířat nebo umístit jedno zvíře. Na kartách zvířat jsou zobrazeny kombinace a rozložení žetonů, které po splnění umožňují hráči umístit jedno zvířecí políčko. Tím získá vítězné body. Hráči se střídají, dokud nejsou všechny žetony vytaženy ze sáčku nebo dokud jednomu z hráčů nezbývají dvě a méně volných polí na desce.

Jak vyhrát

Tohle už tak jednoduché není. Jak už tomu tak u abstraktních her bývá, jde o logický puzzle. Není těžké žetony umístit a získat za ně body. Je těžké za ně získat tolik bodů, aby to stačilo na vítězství. Vítězné body totiž nezískáváte jen za splnění karet zvířat, ale také za různé kombinace žetonů na herní desce. Jinak řečeno, dostanete body za to, že postavíte z žetonů strom, ale ten samý strom přinese body i při plnění úkolu z karty zvířat. Takže kromě karet zvířat můžete dostat body za to, že jste postavili stromy, hory nebo třeba nejdelší řeku. To správné slovo by mohlo být diverzifikace. Zkrátka nesmíte se soustředit pouze na jednu oblast získávání vítězných bodů, ale musíte být úspěšní v co nejvíce oblastech. Tedy pokud chcete vyhrát.

Nejlepší počet hráčů a herní doba

Tak tohle je celkem jedno. Míra interakce je ve hře Krajina zvířat takřka nulová. Tedy pokud si nebudete vyprávět, že jste viděli v zoo krokodýla, kterému právě stavíte biotop. Hráči se mohou ovlivnit pouze zabráním žetonů krajinných prvků či některé z karet zvířat. Nicméně v podstatě k tomu nedochází, protože by se tímto škozením hráč připravil o tah a uzmutý herní materiál by musel nějak promítnout do své taktiky. Občas se to stane, ale určitě bych tomu neříkal škození nebo interakce mezi hráči. Díky tomu je skutečně jedno, jestli si hru zahrajete sólo nebo v plném počtu. Pro sólo hráče doplním, že na BGG je k dispozici kampaň s několika scénáři.

Co se týče herní doby, myslím si, že těch třicet minut je velice střízlivý odhad. Tak nějak se nám to vždy podařilo odehrát. Samozřejmě záleží na tom, jak hloubaví budou hráči kolem stolu. Avšak po nějakém odehraném čase zjistíte, že žetony se dají umisťovat během tahu soupeře, což hru podstatně zrychluje. Velkým zdržením je pak nudné a repetitivní počítání vítězných bodů na konci hry. Vše počítat, zapisovat, sčítat,… Nuda. Nicméně si jiný způsob nedokážu představit. Je třeba to vnímat jako daň za rychlou přípravu a skvělou hratelnost.

Hodnocení

Krajina zvířat pro mě byla velkým překvapením. Nádherný art podpořený kvalitní produkcí, dává hře ten pravý feeling. No a nejen že se na hru dobře kouká, ona se totiž i velice příjemně hraje. Je to skutečně krásná a chytrá hra, nad kterou si velice rádi popřemýšlíte. S potěšením si ji zahrají jak děti, tak ostřílení deskoherní matadoři. A co jsem tak pozoroval, obě skupiny to bavilo. Pokud máte rádi svižné hry, které si zahrajete takřka s kýmkoliv, krásně se na ně kouká a nepotřebujete silný příběh či atmosféru, pak by pro vás mohla být Krajina zvířat to pravé ořechové.

Krajina zvířat získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: