Kombo Afrika

Po mnoha velkých deskovkách, vybízejících k článkům věnujícím se popisu jednotlivých herních komponentů, tu máme malinkou kombinační kompetetivní hru nesoucí název Kombo Afrika. Její velikost je tak malá, že se vleze do kapsy od bundy, takže její přenos kamkoliv je bezproblémový. Pro český a slovenský trh ji vydala společnost Loris Games, a autorem a ilustrátorem je Ondrej Sova.

Tento titul je vhodný pro 2 až 4 hráče s doporučeným věkem od 10 let a jedna partie zabere přibližně 20 až 40 minut, v závislosti na počtu hráčů. Ze zkušenosti mohu říci, že jde o ideální dvojkovku, kde se odehraný čas jedné partie blíží ke 20 minutám. Tedy pokud proti vám stojí přemýšlivý stratég řešící každý krok dopředu, tak se čas natáhne. Ve 3 nebo 4 hráčích je o něco delší.

A o copak v tak malé hře vlastně jde? V divoké Africe 4 zvířata usilují o to být králem všech zvířat. Lev se naparuje s tím, že je odjakživa král zvířat on. Krokodýl od řeky říká: „Pojď za mnou k vodě a uvidíme, kdo jím je“. Na stromě se zase ozve gorila mající úplně jiný názor a co teprve zpovzdálí vše pozorující nosorožec, který si myslí své. Nechtějí dopustit střet, tak se domluví, že králem zvířat se tedy stane ten, kdo přiláká na svoji stranu nejvíce ostatních zvířátek.

Ještě než se pustíme do lákání zvířátek, pojďme se podívat, co se nachází v miniaturní krabičce. Pod víkem nalezneme návod ve třech různých jazycích: češtině, slovenštině a angličtině. Jde o jednu složenou stránku formátu A4, tedy nic, co by vám zabralo déle jak 5 minut. V balení hlavně naleznete 77 malých kartiček, na kterých jsou vyobrazena jednotlivá zvířátka. Konkrétních je jich 8, která se budete snažit přilákat na svoji stranu tvořením smeček tak, aby vás volila za krále zvířat. Karty svojí velikostí připomínají pexeso. Pod víkem najdeme i 8 žetonů (2 stejné pro každého hráče), ukazatelů vašeho bodového stavu. Po přiložení 2 žetonů k sobě připomínají oči jednotlivých souputníků. Je to šikovné a účinné počítadlo, ale musíte být opatrní, abyste o něj nezavadili, a nerozházeli si váš bodový stav. No, a to je vše. Nic víc, nic míň. Tedy až na pár reklamních kartiček.

Pojďme se do toho v rychlosti pustit. Každý hráč si vezme bodové ukazatele, nastaví je na 0, zamícháme kartičky zvířat a všichni účastníci si uzmou 5 karet. Na stole uděláme pomyslnou plochu o velikosti 5×5 karet. Doprostřed této plochy umístíme dobírací balíček a do každého rohu umístíme lícem nahoru po jedné kartě zvířátka. Nyní stačí zvolit prvního hráče – třeba toho, kdo naposledy viděl nějaké africké zvíře, a můžeme hrát.

Ve svém tahu může hráč umístit libovolný počet karet lícem nahoru na volné pole a případně aplikovat speciální dovednost jednotlivých zvířátek. Třeba taková surikata umožňuje vzít si jednu kartu z dobíracího balíčku, papoušci vám přinesou zase 1 bod za každou kartu, kterou máte v ruce, a třeba takový had dovoluje si vzít jakoukoliv kartu lícem vzhůru z pole zpět do ruky a umístit na její m místo jinou, atd.

Ale to hlavní, o co jde, je tvořit smečky (komba) jednotlivých zvířat, za což si můžete připsat body v závislosti na tom, o jaké zvíře se jedná. Minimálním počtem sousedících zvířátek na hracím poli vedle sebe jsou 3. Jakmile se vám povede složit stádo, připočtete si body a ukryjete ona zvířátka v džungli, tzn., otočíte je lícem dolů. To vše může tak trošku narušit chameleon, kterého lze použít jako takového žolíka namísto jakéhokoliv zvířete do komba.

Po odehrání svého tahu si doberete karty, abyste jich měli 5 v ruce a následuje další hráč. Takto se střídáte, dokud někdo nebude mít 77 bodů. Poté odehrají všichni svůj tah, aby měli účastníci stejný počet odehraných kol. Kdo bude mít posléze nejvíce bodů, vyhrává a stává se králem zvířat.

Jak jsem zmiňoval, pravidla a mechanismy hry sice pochopíte za 5 minut, ale proniknout do tajů tvoření jednotlivých smeček v kombinaci s akcemi zvířat vám zabere tak 3 – 4 partie. Tzn., nenechte se odradit tím, že vás v první partii může znalec Kombo Afrika porazit během pár kol. Ilustrace nasvědčují tomu, že je titul vhodný pro děti a můžete to s nimi určitě i hrát, ale to pravé promyšlené zápolení zažijete se starším rivalem. Pro deskoherní fajnšmekry může být tato záležitost ideálním filerem, tedy hrou vhodnou jako „proložení“ mezi epochální bitvou o nadvládu nad celou galaxií a vyšetřováním hrůzných paranormálních jevů, které zužují celé lidstvo.

Mým dětem se ilustrace karet moc líbily a chtěly si hru se mnou zahrát, nicméně jejich věk nedosahoval zdaleka doporučeným 10 letům. Což však nemusí být problém, ale v případě 3leté dcerky to opravdu není to pravé ořechové, protože zvířátka kladla na herní pole naprosto bezmyšlenkovitě a 5letý syn sice dokázal vytvořit smečku a použít akce zvířat, ale nedokázal i po několika partiích zahrát promyšlenou, strategickou partii. Tohle je však jasné vzhledem k jejich věku. Nicméně věřím, že za takové 2, 3 roky už mi může být syn rovnocenným spoluhráčem.

Hodnocení – 5 z 5

Kombo Afrika je malou velkou hrou, ve které se lev, krokodýl, nosorožec a gorila snaží přilákat ostatní zvířátka k sobě, aby se vyřešil jejich spor o to, kdo je králem zvířat. Malá je hra svým balením, jež lze schovat do kapsy od bundy, ale velká je možnostmi sdružování jednotlivých zvířat do stád v kombinaci se speciálními schopnostmi. Pro hardcore deskoherní nadšence může být Kombo Afrika ideální jako filer, ostatním bych ji s klidným svědomím doporučil pro rodinné hraní v případě, že dětem je minimálně 7, 8 let tak, abyste si všichni hru plnohodnotně užili. Jestli tedy hledáte něco návykového a malého, zkuste sáhnout po Kombo Afrika.

Kombo Afrika získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Loris Games.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: