Kombinace kombinačních schopností a karetních atributů.

Kombi (v originále Setup) od ADC Blackfire je rychlá kombinační a logická hra od Jacoba Berga, který vytvořil třeba City Blox. Jedná se o krátkou hru (do půl hodiny), pro dva až čtyři hráče. Na rozdíl od autorova dřívějšího počinu, City Blox, kdy kombinoval Tetris a Lego, tentokrát využil klasické „žolíkové“ karty a předělal je do čtvercových plastových destiček, které hráči vykládají na plochu. Samozřejmě za cílem získání bodů, jimiž hráči vyhrají celou partii.

Kombi využívá klasickou herní techniku rummy, v níž si hráči dobírají a vykládají karty (zde herní kameny). V tomto případě na herní desku, kde se snaží jednotlivé symboly vykládat do kombinací, jejichž správným rozvržením získávají body. Stejně jako v rummy, i zde hráči sbírají buď stejné hodnoty, nebo postupky.

Pravidla hry.

Plastové dílky tedy tvoří základ hry. Je jich celkem padesát, v hodnotě 1–10 a v pěti barvách a druzích – klasické čtyři symboly: srdce (červené), piky (černé), kříže (fialové), káry (zelené), plus hvězdičky (žluté). Dílky jsou vyrobeny tak, aby se daly jednoduše stohovat a stavět do věžiček. Pro každého hráče je zde figurka jako ukazatel bodů a plastový stojánek na čtyři dílky, což je maximum, které hráči mohou mít v průběhu hry. Všechny hrací dílky mohou být udržovány v látkovém sáčku, z nějž budou náhodně losovány pro všechny případy. Posledním komponentem je kartonová herní plocha, která nabízí dvanáct pozic a počítadlo bodů.

Sáček s herními kameny.

Herní pravidla a dojmy

Každý hráč začíná s čtyřmi herními kameny či dílky. Další čtyři jsou vyloženy do nabídky vedle herní plochy. A poslední čtveřice je rozdána na čtyři středová pole herní plochy. Tato jsou společná, ostatní pole jsou po párech dedikována jednotlivým hráčům a jsou jejich „soukromými“ pozicemi. Pokud některý z hráčů není ve hře, jeho pole jsou považována za společná.

Herní plocha, stojánky, figurky.

Během hry hráči mohou vykládat jakékoli množství herních kamenů ze své zásoby (na stojánku) nebo z té společné vedle hrací desky. Jedinou podmínkou je, že všechny vyložené dílky musí patřit do stejné série. Tyto vyložené kameny mohou být umístěny na společné i „soukromé“ pozice, mohou překrývat dřívější kameny na ploše a tak je nahrazovat. Jakmile hráč dokončí svůj tah, doplní svou i společnou zásobu opět do čtyř kusů.

Rozehraná partie.

Pokud svým vykládáním vytvořil jakoukoli sérii či sadu, získá jeden bod za každý kámen, který je součástí takovýchto sad. Krom té hlavní sady, kterou hráč většinou celou vyloží nebo přiloží k existujícím kamenům, může hráč kombinovat vykládané dílky i do dalších sad. Takovýchto sad může hráč vytvořit či doplnit jakékoli množství, pokud dodrží původní podmínku (viz předchozí odstavec).

Tato část klade nemalé nároky na hráče, protože je důležité spatřit veškeré možné sady a kombinace a vytěžit z nich maximum bodů. Jedná se o značně kombinační hru založenou na bystrosti a schopnosti plánovat a propočítávat. Z jednoduchého konceptu dokáže tedy vytvořit zajímavou výzvu pro všechny věkové kategorie.

Příklad rozložení hry.

Hra zároveň udržuje ostatní hráče neustále ve střehu, i během tahu ostatních nemohou hráči přestat sledovat dění na ploše a jen si plánovat svůj tah, protože zapojí či vyloží-li aktivní hráč jakoukoli sadou i na „soukromých“ pozicích, neaktivní hráči získávají body za každý kámen na takových svých pozicích, jež jsou zapojeny do kombinací. O tyto body se musí sami přihlásit, není povinností aktivního hráče takovou situaci hlásit.

Herní kameny ve stojáncích a figurky hráčů.

Nemůže či nechce-li hráč vykládat kameny na plochu, může jako svůj alternativní tah vyměnit jakékoli množství svých kamenů za stejné množství ze zásoby (sáčku). Taková akce je většinou nevýhodná, protože ve hře s krátkým herním časem může znamenat ztrátu, jež už poté nedokáže hráč dohnat. Někdy však nezbude jiná možnost.

Partie dvou týmů.

Za účasti čtyř hráčů se hra dá hrát v týmové verzi, kdy hráči každého týmu sedí vedle sebe a vidí si do svých zásob kamenů. Každý však hraje pouze se svými kameny a získává body pouze sám pro sebe, každý má vlastní figurku na počítadle bodů. Hráči týmů se navíc střídají. Tato varianta je zajímavější na koordinaci i kombinaci, protože k výhře je důležité zároveň jednou figurkou co nejdříve překročit cílovou pásku, a druhou nebýt poslední v bodovém pořadí.

Uložení komponent v krabici.

Shrnutí

Kombi má kombinaci už v názvu. Není divu. Je totiž základem celého principu hry. Jedná se o rychlou a strategickou hru o postřehu a rychlém myšlení. Pravidlově je nenáročná a je hratelná i ve dvou hráčích, bez výrazného snížení potenciálu hry. Vhodná je i pro rodiny se staršími dětmi, nebo vlastně pro kohokoli, kdo se nebojí přijmout kombinační výzvu.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: