Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Kočičí klub: Krabice pamlsků

Kdo by si rád aspoň občas nezamlsal? Toto platí i pro domácí micinky, jenž se vám s radostí rozvalují na klíně a nechají se drbat za ušima. Některé šibalky si vás naprosto s klidem přivlastní a jestliže je přestanete škrabkat či hladit, umí vám dát svou nelibost pěkně znát. Na druhou stranu jemný kožíšek a spokojené předení jsou tak příjemným relaxem, že si je s potěšením užíváte spolu s vaší šelmičkou každým dnem. Společnost MindOk, již před nějakou tou dobou, vydala základní verzi této karetní rodinné hry nesoucí podtitul Kočičí klub. Nyní však pomalu přichází s brzkým vydáním rozšířením Krabice pamlsků.

Ke hraní tohoto rozšíření, je zapotřebí základní hra Kočičí klub. Mimochodem, MindOk pamatuje i na milovníky čičinek, jenž mají trochu problém s barvami, a proto se na kartách nacházejí počáteční písmenka dané barvy: bílá (B), černá (Č) … U vícebarevných kočiček nalezneme na kartách opět písmenka, tentokráte jich bude tolik, kolik má kočka na kartě barev. Je krásné, že je i na tyto hráče je takto pamatováno. Předpokládané vydaní Krabice pamlsků je v plánu koncem letošního roku 2020. S rozšířením se do klubu může zapojit 1 až 6 hráčů ve věku od 8 let, přičemž vám jedna partie zabere cca 30 minut.

Autoři mysleli i na sólo hru. Pravidla jsou vskutku jednoduchá a je třeba pouze pamatovat na jisté úpravy podle počtu hráčů. V balení nalezneme karty s kočkami, předměty, pamlsky, kočičími oblečky, jídlem, hračkami, zatoulanými čičinkami a úkoly. Kromě karet jsou zde barevné kostičky, figurka kočky, bodové žetony a poznámkový blok.

Pro ty nezkušené, se pojďme podívat, jak se to celé hraje. Karty s úkoly a zatoulanými kočkami promíchejte, každý zvlášť a vyložte podle postupu v pravidlech. Tzn., na stole budou tři lícem vzhůru zaběhlé šelmičky a mezi všemi spoluhráči po levici a pravici bude vždy jedna karta společného úkolu. Tyto úkoly plní společně ty dvojice hráčů, mezi nimiž úkol leží. Ostatní karty všechny dohromady promíchejte, vyložte po devíti kartách lícem vzhůru (tři karty po třech sloupečcích). Tyto karty fungují jako aktuální nabídka, zbylé komponenty vyložte na stůl všem k ruce.

Vybraný hráč (jiný, než ten, co bude zahajovat hru) umístí figurku kočky na zvolenou kartu, čímž zablokuje daný sloupek či řádek karet nabídky. Páníček vlastnící nejvíce koček zahájí hru, nemáte-li doma živou šelmičku, postačí alespoň ty plyšové. I když musím uznat, že živím kočenám se jen těžko něco vyrovná, tak jako zážitkům s nimi.

V první fázi tahu si člen klubu vezme tři karty z volného sloupečku nebo řádku. Kočky vyloží na stůl před sebe, zatímco předměty si ponechá v ruce. Ve druhé a třetí fázi, doplňte odebrané karty nabídky z dobíracího balíčku a přemístěte na ně figurku. Jídlo vyměňte za kostičky se symboly – mléko za bílé kostičky, kuře za kostičky červené a tuňák má kostky modré. Ve hře je ještě jídelní žolík fialové kostky, kterými můžete nahradit jedno z jídel. Jídlo lze nahradit i pamlskem nicméně tato náhrada má svá úskalí, šelmička je sice nasycená, avšak můžete takto přijít o daný efekt. Některé micinky jsou pořádní jedlíci a jiné zase mlsouni nebo rovnou oboje, což může být náročné takovéhoto nesytu nakrmit.

Kočky zde mají i svá jména usnadňující orientaci. Garfield zde však nemá své oblíbené lasagne, nicméně za to, že jej nakrmíte přinese jeho karta efekt další body za každého dalšího nakrmeného zrzečka. I ostatní mlsné kočičky můžou přinést další bonusy a zisk výherních bodů. Znám jednoho kocoura, jenž se jmenuje Lukyn, a ten s přehledem zvládne sbodnout na posezení pořádný kus kuřecího masa. Takže by asi skvěle zapadl mezi ty zmiňované jedlíky ve hře. I když to není žádný cvalík.

Předměty mají rovněž své efekty – nákupní taška zisk jednoho kuřete, tuňáka a mléka. Rozprašovačem lze vypudit figurku sedící na kartě bránící si vzít ony tři karty po nichž toužíte. Figurku navíc máte možnost přemístit tam, kde může podle vás zavazet vašemu spoluhráči. Na kočenky, ale ve skutečnosti takto nestříkejte, je to pro ně velmi stresující. Při použití kartáče můžete vyměnit jednu z vašich koček za zatoulanou kočku.

Pokud budete sbírat hračky do sady, přináší vám to plusové body, tak jako sady kočičích kostýmků. Škrabadlo se šplhadlem, myšky, klubíčka nebo nejrůznější třepetálci zůstávají ve vašich rukách, aby vám přinesly body navíc při závěrečném sčítání, tak jako kostýmy. Kocour, coby pirát nebo s čelenkou s tykadly a chapadly místo tlapek, že už je to moc? Stačí oblečky jen sbírat, své kočičky do ničeho takového nemusíte doopravdy strojit. Moje kočka Bára miluje myšku zavěšenou na udičce, honí se za ní až mám strach, že jí trefí šlak.

S tímto rozšířením přibude mimo jiné i další barva kočiček, a to šedá (Š) mají-li čičiny více jak jednu barvu, jsou označovány jako vícebarevné. Konec hry nastane ve chvíli, kdy již není možné doplnit karty nabídek z dobíracího balíčku. Za každou nakrmenou kočku, kompletní sady nebo i dostatečnou zásobu Šanty získáte body a za nevyužité jídlo body ztrácíte. Každé jídlo se dříve či později zkazí, a to citlivé kočičí čumáčky nerady cítí. Nejlepší a největší chovatel koček vyhraje, jestliže nastane bodová remíza, rozhodne o vítězi nejvíc nakrmených micinek.

Při pohledu na krásně ilustrované šelmičky se vám bude zdát, že přímo hmatatelně cítíte, jak se olizují, když je nakrmíte nebo, že chtějí z karty vyskočit a vrhnout se na to červené klubíčko. Samostatný základ Kočičí klub již je k zakoupení nějaký ten pátek, ale rozšíření s podtitulem Krabice pamlsku se na nás teprve chystá. Skvělá hra nejen pro milovníky koček. Díky společnosti MindOk na nás třeba po Česku zamňoukají pod stromečkem kočka Zrzečka a kocour Modroočko.

Tags:

One Reply to “Kočičí klub: Krabice pamlsků”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: