Kingdomino

Vraťme se zpět do středověkých, nelehkých dob, kdy chceme pro své království uzmout ty nejvzácnější a nejvíce prosperující území světa. Potřebujete vše, od úrodných polí, travnatých luk, hlubokých lesů, nedostupných skalisek a průzračně modrá jezera. Důvod je jednoduchý: přece chcete, aby vaše království vzkvétalo a mělo největší věhlas mezi všemi královstvími napříč celým světem. I když onen svět, ona Zeměplocha určitě nebude ležet na hřbetě pomalu plující želvy vesmírem, ale najdete jej smrštěný na čistě utřeného stole u vás v pokojíčku. Budete spolu zápolit o ty nejvzácnější oblasti. A to vše v kouzelné hře od společnosti MindOk – Kingdomino. Pochopitelně je hra kompletně lokalizována do českého jazyka, za což má MindOk velké plus.

Název hry by mohl evokovat, že půjde o klasické domino. To by bylo příliš snadné. Princip domina je opravdu jen malinkatým základem, protože Kingdomino jej výrazně upravuje a rozšiřuje svým jedinečným, a přitom poutavým způsobem. Určitě stojí za to zmínit, že jednu partii zvládnete odehrát za přibližně 20 minut, doporučený věk je od 8 let a možným počtem hráčů jsou 2 – 4.

Pokud jste nečetli náš nedávný unboxing věnovaný této hře, můžete tak učinit zde. V krátkosti však zmíním, že pod víkem lehce přenosné krabice kamkoliv ke kamarádům, naleznete pochopitelně krátký český návod, 48 velkých dominových dílků s krajinami, které budete zabírat. Některá území mají na svém vyobrazení i korunu království (v některých případech i dvě a když budete mít štěstí narazíte i na tři koruny království na jednom dílku), což všem dává na odiv jejich bohatost. Důležitým faktem, je, že každý dominový dílek je očíslován na zadní straně. K dokonalému prožitku při hraní si můžete sestavit z kartonů svůj hrad, jenž umístíte na startovní čtverce. Posledními komponenty nacházející se pod víkem je 8 dřevěných malých figurek, které jako by z oka vypadly například ze hry Děti z Carcassonne. Určitě bych rád autory pochválil za bytelné provedení komponentů, a za insert, do nějž lze vše opakovaně, rychle a přehledně vkládat a připravit pro hru.

Ale dost už teorie a pojďme se pustit do nelehkého, středověkého, litého boje o území. Každý panovník, sedící u stolu, si vezme jednu figurku (pokud hrajete ve dvou hráčích, tak dvě) a stejně zbarvený hrad. Poctivě zamícháme dominové kousky a v závislosti na počtu hráčů odeberte příslušné množství dominových dílků (u tří hráčů 12, u dvou 24). Každý hráč si položí startovní čtverec s kartonovým majestátním hradem na výhodné místo na stole – třeba poblíž misky s pochutinou nebo sklenicí lahodného moku – jen pozor, aby vaše království nezažilo povodně. Doprostřed stolu rozložme dominové kousky lícem vzhůru seřazené od nejmenšího čísla po největší (na startu hry dva sloupce se třemi nebo čtyřmi dílky, v závislosti na počtu králů, či královen sedících u stolu). Teď už zbývá jen jediná věc – nejzásadnější: určit si prvního hráče. Jak je na vás, ale co třeba…. Kdo byl, jako poslední na prohlídce nějakého hradu?

Hotovo? Jdeme na to, zabírání území začíná! Figurkou si všichni hráči zaberou v jednom sloupci území, jenž se nejvíce líbí nebo hodí. Účastník, který položil svoji figurku na dominový kousek s nejnižším číslem jej může přiložit ke svému království a figurku umístí na nabízená území v druhém sloupci uprostřed stolu, aby si uzmul pozemek pro další kolo. Jakmile mají všichni panovníci rozšířena svá království a zabrány budoucí oblasti, připraví se na stůl další sloupec s dominovými kousky (pochopitelně od toho s nejmenším číslem po dílek s největším číslem). A tak neustále dokola, dokud nejsou všechny dílky rozebrány.

Přikládání jednotlivých dílků není nikterak nahodilé, ale svázané přísnými pravidly, protože oblastí stejného typu musí spolu sousedit horizontálně nebo vertikálně (diagonálně nikoliv). Jedinou výjimkou je startovní čtverec, ke kterému lze přiložit cokoliv. Plně chápu, že byste své království měli po celém stole, abyste vytlačili ostatní, nicméně to je neproveditelné díky omezení pěti čtverců na výšku a šířku. Pokud tedy dřímáte v rukou dílek a nemáte jej kam přiložit, jste bohužel nuceni jej „zahodit“. Z toho vyplývá, že vaše počínání musí být opravdu promyšlené, nikoliv vedeno nahodile, jinak svůj písně věnované vašemu věhlas uslyšíte ne zrovna v pozitivním duchu.

Jakmile je rozebráno vše, dojde na určení vítěze. Počet navzájem propojených stejných územích vynásobíte počtem korun království v dané krajině. A kdo má nejvíce bodů se může radovat! S tím souvisí další element prohlubující důmyslnost Kingdomina. Můžete jeden typ oblasti mít téměř po celém svém království, nicméně pokud zde nebudete mít dílek s korunou království, tak je toto území téměř bezcenné.

Doma mám jednu princeznu a jednoho prince, nicméně oba jsou ještě natolik malí, že jejich věk zdaleka nedosahuje doporučenému věku pro hraní. Nicméně, díky krásným a pastelovým barvám na dílcích domina lahodící očím děti, jsme si spolu tvořili obří impérium bez hranic a jedinou podmínkou tak bylo, aby dílky spolu souvisely. Synovi je více jak pět let, tak jsem se mu pokusil vysvětlit pravidla, a dokonce i úspěšně, nicméně jeho počínání bylo víceméně nahodilé. Na strategické počínání si musím ještě pár měsíců počkat. Avšak až to nastane, věřím, že proti mně bude stát plnohodnotný souputník o království, který mi nenechá nic zadarmo.

Nečekejte, že se budete u hraní smát, až se budete za břicho popadat. To ani od tohoto typu her nepředpokládáte. Prostě a jednoduše nejde o party hru, ale o strategickou a promyšlenou záležitost. Nebojím se říci, že napětí není závislé na počtu hráčů. Jinými slovy, ať už budete hrát jen se svoji manželkou během odpolední kávy nebo se třemi kamarády u lahodného moku, dočkáte se stejného efektu: neustálým zkoumáním, co vám nejlépe „zapadne“ do vašeho království anebo, co uzmout a zužitkovat, jen abyste zabrali dílek, který by se výrazně hodil vašemu sokovi.

A jestli vás standardní způsob bodování už přestal bavit, v pravidlech se dočtete o řadě variabilních možnostech na kterých se můžeme se spoluhráči domluvit. Například, že odehrajeme tři partie za sebou a sečtete body z těchto partii. Další možností je přičíst si deset bodů za to, je-li váš hrad uprostřed království nebo si přičteme 5 bodů v případě, že vaše království je navrženo tak, že jste využili všechny dílky pro tvorbu království a mnoho dalších. Jak je vidět, variabilita hraní Kingdomina se meze nekladou a můžete si jej užívat, jak jen se před partií domluvíte.

>

Hodnocení – 5 z 5

Kingdomino využívá dominové kousky po svém a rozšiřuje je v něco dokonale fungujícího. Jednotlivé herní mechanismy jsou na sebe navázány, že máte skutečný pocit taktického zabírání nejvzácnějších kousků území na světě pro své království. Vše je navrženo důmyslně, a především návykově tak, že rozhodně nezůstane u jediné partie, ale chcete Kingdomino hrát neustále dokola. Autoři vám nabízí i řadu možností, jak si hraní „okořenit“ díky variabilním způsobům hraní. Nečekejte žádnou party hru, avšak poctivou, strategickou záležitost, která vám nezabere dlouhé hodiny, ale zvládnete vše „vyřídit“ během cca 20 minut. Rád bych autory pochválit za zpracování jednotlivé herní komponentů, které jsou bytelné a vydrží vám na dlouhé roky. Na co tedy ještě čekáte – do boje, za nová území!!!

Kingdomino získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOk.

Hru je možné koupit zde.

Tags:

One Reply to “Kingdomino”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: