Kavárna příšer

Kafe pauzičku?

Že máte zrovna chuť na jedno malé kafe? Co si takhle k němu rozbalit Kavárnu příšer? Rozložit, zahrát a sklidit jí stihnete, než tu kávu dopijete a navíc si u této svižné a jednoduché karetky od dvojice autorů Romain Caterdjian a Théo Rivière, i trochu zapřemýšlíte a zkusíte správně odhadnout záměry protihráčů.

Kavárnu příšer na naše stoly přináší vydavatelství Loris games. Jedná se o převahovou karetní hru s prvky dedukce, která nejenže se příjemně hraje, ale i pěkně vypadá. Sami se můžete přesvědčit níže:

Seznámení s komponenty

Celkový pohled na obsah hry:

Karty příšer: V každé hře použijete kombinaci pěti druhů příšer. Každá nestvůrka má svůj specifický efekt, který se spustí po jejím zahrání.

Speciální žetonky příšer: Čtveřice příšer operuje s trvalými efekty, které se zaznamenávají pomocí žetonů.

Žetony bodů – kafí

Jak se to hraje

Kavárna příšer se hraje na dvě rundy. Každá začíná tím, že si hráči ze svých karet vyberou tři, které si schovají a zbylé vyloží lícem nahoru před sebe. Poté se hráči střídají na tazích v zahrávání právě jedné karty. Hráč si může vybrat jakoukoliv odkrytou kartu od jakéhokoliv hráče. Zahraná karta se vyloží do příslušného sloupce stejného druhu uprostřed stolu a vyhodnotí se její efekt.

Jakmile před všemi hráči leží právě tři odkryté karty a tři zakryté, tak dojde k obsloužení příšerek. Hráči odkryjí všechny své karty a každá skupina příšer uprostřed stolu se vyhodnotí: kdo má od daného druhu nejvíce příšer ve své herní oblasti, přičemž ty v zadní řadě se počítají za dva kusy, dostává tolik žetonů bodů – káv, kolik je příšerek v dané skupině.

Kdo má na konci nejvíce žetonů káv, se stává vítězem.

Hru zásadně ovlivňují různé efekty příšerek, kdy v se v každé partii použije pět druhů příšer z dvanácti možných. Autoři hry si pro hráče připravili i menu s doporučenými kombinacemi příšer, díky tomu lze hrát již odzkoušené kombinace a věřte že jich je dost, takže znovuhratelnost je na výborné úrovni. Tím se ale dostáváme už k samotným dojmům:

Dojmy

Kavárna příšer se jednoduše řečeno povedla. Je to velmi jednoduchá a rychlá hra, která ale na tak krátký herní čas nabízí úctyhodnou hloubku rozhodování a dedukce.

Základním cílem hráče je mít převahu v početných skupinách příšer na konci herní rundy. To však není lehký úkol, poněvadž tři karty má každý zakryté a navíc z těch odkrytých může karty vykládat každý z protihráčů. Když k tomu připočtete různorodé efekty, máte o správný zmatek postaráno. Nutno však podotknout, že vše mají hráči do jisté míry pod kontrolou a tak záleží spíše na přechytračení ostatních, než na nějaké náhodě.

Hráči se střídají vždy po jedné zahrané kartě, takže tahy jsou pěkně dynamické a to i díky tomu že dostupných informací je na stole právě tak akorát, aby rozhodování bylo zajímavé a přitom dostatečně svižné.

Hru příjemně zamotávají efekty příšer, některé mají jednoduchý efekt, jako například, že si vezmete po zahrání dané příšery jeden žeton kávy. Jiné umožňují karty mezi řadami mezi sebou různě měnit. Pak tu také máme různé trvalé efekty, jako například sušenky: kdo jich má na konci celé hry nejvíce, dostane pět žetonů káv, nebo bobečky, kterými označíte jednu z karet, se kterou se až do konce rundy nemůže pohybovat a tím pádem výrazně zamícháte bojem o převahu.

Vzhledem k tomu, že pro každou hru se využije jen pět druhů karet z celkového počtu dvanácti, je hra výborně znovuhratelná a po každé nabízí jinou výzvu a vybízí k jinému stylu hraní. Sám jsem byl dost překvapen, jak jen jeden změněný druh příšery výrazně změnil celý spád hry.

Jednotlivé partie jsou velmi krátké a pokaždé až do poslední minuty napínavé a zajímavé, a v zásadě pro každou kombinaci příšer platí, že hloubka herních rozhodnutí začne na povrch vyplouvat až po několikáté partii. Tak trochu překvapivě mě hra bavila v jakémkoliv počtu hráčů, včetně varianty pro dva, kde je upraven jen počet rozdaných karet. Pokaždé je ve hře přítomen prvek nejistoty v přibližně stejné míře: zatímco v menším počtu hráčů v podobě nerozdaných karet, ve více zase nejistotu přináší vyšší počet soupeřů a s nimi spojených herních rozhodnutí. Pokud hráči chtějí lepší škálovatelnost, tak jednotlivé kombinace druhů příšer mají svá doporučení, pro jaký počet hráčů se lépe hodí.

Závěr

Kavárna příšer je pro mě příjemným překvapením. Je jednoduchá, svižná, partie trvají sotva dvacet minut a přitom nabízí příjemnou hloubku herních rozhodnutí a dedukce. Hlavní devízu hry ale vidím v její úžasné znovuhratelnosti, kdy každá kombinace příšer nabízí výrazně odlišný herní zážitek. Ať už s kávou, či bez, kavárnu příšer mohu jako filler jen doporučit.

Kavárna příšer získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Loris Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je LorisGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: