Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Kartografové: Hrdinové

Tetrisové kreslení s průběžným bodováním

Úvod

Tak jsme se dočkali návratu do světa Hrdiny v kostce. REXhry naskladnily pokračování flip&write hry Kartografové z roku 2019. Kartografové: Hrdinové z roku 2021 jsou samostatně hratelnou hrou, ale lze je využít i jako rozšíření pro původní Kartografy.

Za vysláním dobrodruhů kvůli zmapování neprobádaných území stojí nejen královna Gimnaxa, ale i brazilský designér původních kartografů Jordy Adan. Ten svolal Hrdiny za pomocí Johna Briegera, autora The Refuge: Terror from the Deep. Z původního dua ilustrátorů Luise Francisca a Lucase Ribeiroa zůstal Lucas a přizval si ke stolu Daveyho Bakera.

Uvnitř krabičky menší než A5 najdete tlustý blok 100 oboustranných listů, 43 karet, 4 malé tužky a pravidla. Jak se vydat na další výpravu, která zajistí slávu Nalosu a vypořádá se s dragulskými nájezdníky?

Základní princip a pravidla

Principem hry je zakreslování tetrisových dílků různých terénů na list papíru a to tak, aby svým zakreslovačům v průběžném bodování přinášely co nejvíce bodů. Hráči se usnesou, na jaké straně blokového listu budou hrát. Do středu stolu je vyložena čtveřice výnosů A, B, C, D a pod každý z nich je vylosována jedna bodovací karta bodující jiný terén – les, vesnici, farmu a vodu.

Terény jsou ve hře čtyři – lesy, vesnice, farmy a voda. Narazit můžete ale na hrdiny a nestvůry, na samotných listech prázdné mapy najdete již předtištěny hory, ruiny a případně i průrvy (zaplněné dílky mapy).

Hra je hrána na čtyři roční období, přičemž v každém je vyložen jiný počet karet průzkumu. Tento počet se odvíjí od časové jednotky v rohu na dané kartě – 0, 1, 2. Limit ročního období klesá a v každém ročním období se bodují karty pod dvojicí výnosů. Jaro (osm časových jednotek) boduje výnosy A + B, léto (sedm) B + C, podzim (sedm) C + D, zima (šest) D + A.

Na každé tažené kartě průzkumu naleznete jeden ze čtyř terénů a dva tvary, anebo dva terény a jeden tvar. Zvolíte si vždy dvojici tvaru a terénu a jimi definovaný dílek si zakreslíte do své prázdné mapy. Buď použijete tužku a dodržíte šrafování terénu, anebo pro lepší přehled budete tvořit svou mapu doma vyhrabanými pastelkami.

Do balíčku karet průzkumu při přípravě na další roční období vždy zamíchejte i jednu vylosovanou neznámou nestvůru a jednoho hrdinu. Možná na ně během mapování narazíte a možná ne. Při potkání nestvůry si hráči vymění/posunou na moment své mapy a zakreslí do cizích archů, které třímají, nestvůry – tetrisové dílky určeného tvaru tak, že soupeře pozlobí a ztíží mu další zaplňování mapy dalšími terciovými dílky. Hrdinové se zakreslí na jeden čtvereček a do mapy si vyznačíte pole v hrdinově dosahu. Na ty nemůže přijít nestvůra (ta pole jsou preventivně chráněna), případně hrdina příšeru na polích v dosahu svého vlivu zlikviduje. Na ruiny se v Hrdinech nehraje a slouží pro zkombinování s původní hrou Kartografové. Pokud obestavíte horu ze čtyř stran (ortogonálně), získáte zlaťák.

Jakmile vyprší čas, hráči získají body podle dvojice aktivních výnosů, dále za získané zlaťáky a strhnou si body za nestvůry, tedy za každé nezaplněné pole sousedící s nestvůrou. Nutno podotknout, že zlaťáky i nestvůry se bodují v každém ze čtyř zhodnocení a tak se vyplatí co nejdříve zlaťáky získat a nestvůr se naopak zbavit.

Zhodnocení hry

Kartografové: Hrdinové jsou v kategorii flip&write přímočarou a poměrně jednoduchou hrou. Díky svému principu a velkému počtu bodovacích karet slibují již v základu velkou znovuhratelnost a puzzloidní zábavu, zejména baví-li vás psací a kreslící hry. Přehlednou se však stávají až s užitím domácích pastelek. Nutno podotknout, že hra je čirou abstrakcí a to i přes pěkné doprovodné ilustrace na kartách. Nenajdete tu propojení tématu a mechanismů. Krajinu ve skutečnosti neobjevujete, ale tvoříte.

Od původních Kartografů se hra liší novými kartami průzkumu a přepadů/nestvůr – tedy novými tetrisovými tvary. Nechybí ani nové bodovací podmínky. Nenajdete zde princip ruin, tedy kdy musíte tetrisovým dílkem určeným následující kartou průzkumu překrýt jedno z políček s ruinami, naopak zde nově potkáte hrdiny – karty, které vám pomáhají proti nestvůrám z přepadů.

Nechybí tu ani druhé minirozšíření dovedností, které vám umožňují za útratu zlaťáku manipulaci s mapou či aktuálně zakreslovaným tetrisovým dílkem. První minirozšíření tohoto typu je součástí původní hry. Nadšenci do tohoto typu her by neměli minout mapová rozšíření a neoprenové podložky pro zpřehlednění dění na stole. Obojí naleznete zde.

Neoprénová podložka není součástí hry.
Pro hru není nutná, ale ostříleným kartografům udělá radost.

Kartografové: Hrdinové získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: