Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Staňte se Maháradžovým obchodníkem

Jaipur je jedním z největších indických měst. Přezdívá se mu také Růžové Město, kvůli dominantní barvě většiny budov. Jaipur je ale také rychlá karetní hra pro dva hráče, kterou byste si neměli nechat ujít. Pro pořádek zmíním, že nám ji v českém jazyce přinesla společnost ADC Blackfire.

Ve hře představujete obchodníka, snažící se o přízeň Maharaji. Tu získáte co nejvýhodnějším nákupem, prodejem a výměnou různých druhů zboží, které se na trhu vyskytují. Hru oceníte ve chvíli, kdy si chcete zahrát něco rychlého (většinu her zvládnete do půl hodiny), skladného (malá krabička obsahující jen několik komponent) nebo se nechcete dlouho učit pravidla (hru naučíte i příležitostného hráče deskovek během 5-ti minut). Pro letní období, například s partnerkou nebo dětmi na deku k vodě úplně ideální.

Obsah hry

V balení hry kromě pravidel najdete balíček karet obsahující 6 typů obchodovatelných zboží (kůže, hedvábí, drahé kovy) a karty velbloudů. Dále pod víkem naleznete kartonové žetony – 3 žetony označující vítěze partie, žetony se zbožím s klesající bodovou hodnotou a žetony s tajnou bodovou hodnotou za prodej 3, 4 a 5 kusů stejného zboží.

Cíl hry

Vítězí hráč, který vyhraje 2 partie. Nejdéle tak hra může trvat 3 partie, přičemž každou odehrajete do 10-ti minut. Vyhrajete tak, že prodáte zboží ve vyšší bodové hodnotě (zobrazené na žetonech) než váš soupeř. Žetony si sečtete vždy na konci každé partie.

Průběh hry

Na začátku partie se zamíchá balíček karet, každý hráč si lízne 5 karet a na stůl se rozloží do řady z balíčku 5 karet (tím se vytvoří trh). Hráči se ve svých tazích střídají. Hráč nikdy nemůže mít v ruce více než 7 karet, nicméně velbloudy si vykládá před sebe a nezabírají mu v ruce místo. Velbloudi se nedají prodávat, ale lze je vyměnit za jiné zboží (viz níže, bod 1b). Ve svém tahu má hráč 2 možnosti:

  1. Nákup zboží – hráč může: a) vzít si z trhu jednu kartu (a doplnit trh kartou z balíčku); b) vzít si z trhu 2 nebo více karet a doplnit trh do 5 karet kartami z ruky (popřípadě lze použít i velbloudy); c) vzít si z trhu všechny velbloudy
  2. Prodej zboží – hráč může z ruky prodat jakékoli množství karet stejného zboží (v případě stříbra, zlata a diamantů – musí minimálně 2 karty) a vezme si za ně odpovídající žetony. Žetony jsou seřazeny podle hodnot, takže čím dříve zboží prodáte, tím vyšší hodnotu mají nakoupené žetony. Na druhou stranu pokud prodáte kombinaci 3, 4 nebo 5 karet, získáte bonusový žeton s tajnou hodnotou vítězných bodů. Je potřeba se tedy zamyslet, zda prodávat zboží rychle za žetony s více vítěznými body (než vám je vybere soupeř) nebo karty šetřit dokud nebudete mít více karet stejného typu a obdržet za ně bonusové žetony.

Konec hry

Hra končí, jakmile nastane jedna ze dvou situací – buď dojde balíček karet nebo jsou prodány veškeré žetony 3 obchodovatelných surovin. Po ukončení hry si ještě hráči spočítají počet velbloudů a hráč s vyšším počtem získá navíc žeton přidávající 5 vítězných bodů.

Dojmy

Ačkoli je hra velmi jednoduchá na naučení, rozhodně si u hraní zapřemýšlíte. Výhodu ve hře bude mít hráč, který dokáže sledovat karty, které sbírá soupeř a správně na to reagovat. U hry lze počítat podobně jako u pokeru pravděpodobnost (počet různých typů karet je pevně daný) a pro vítězství je i potřeba správně odhadnout, kdy hru ukončit, aby soupeř například nestihl prodat důležité zboží nebo nabrat více velbloudů než máte vy. Je potřeba také vyhodnotit, kdy brát více velbloudů a kdy je nechat soupeři (po odebrání velbloudů se doplní trh a soupeři tak můžete přihrát vzácné komodity, které zrovna potřebuje).

Přesto se dá hrát hra i odpočinkově a budete se u ní skvěle bavit. Ačkoli pravidla jsou v češtině, samotná hra je jazykově naprosto nezávislá, takže si ji bez problému můžete zahrát i s cizincem. Dala by se označit jako rodinná hra, nicméně je pouze pro dva hráče. Doporučený věk je 10 let, ale pokud je dítě šikovné, zvládne ji určitě i v nižším věku.

Je potřeba zmínit pár drobounkých záporů

Pro hardcore hráče se opravdu jedná spíše o odpočinkovou rodinnou hru, nelze srovnávat s áčkovými tituly, ale na to si hra ani nehraje. Vadilo mi trochu, že na to že partie trvá cca 10 minut, tak minimálně 2 minuty (20% herního času) připravujete setup. Po každé hře je potřeba roztřídit a seřadit žetony dle bodových hodnot, zamíchat bonusové žetony, pořádně rozmíchat karty (po dohrání partie jsou obvykle typy zboží i velbloudi u sebe). Opět se ale jedná o zanedbatelnou věc, která by vás neměla od pořízení a hraní hry odradit. Poslední co mi trochu vadilo, byl mírný prvek náhody, kdy občas doplníte na trh kartu, která se přesně soupeři hodí a vy na to nemůžete reagovat, popřípadě štěstí/smůla při zisku tajných bonusových bodů za 3, 4 a 5-ti kombinace. Hra často končí velmi vyrovnaně a rozdíl těchto pár bodů může určit vítěze.

Pár slov závěrem

Jaipur mohu jen doporučit, hraje se neskutečně příjemně a svižně, na nic nečekáte, pořád jste ve hře. Odehrál jsem mnoho her a většina skončila opravdu těsně, žádný hráč nemá během hry pocit, že by výrazně prohrával, nebo že už nemá cenu pokračovat atd. Pochválil bych i kvalitu karet – podobně jako pokerové karty jsou plastové, bez úhony přežily dokonce moji nehodu s rozlitým (bílým) vínem. Mít Jaipur ve sbírce se určitě vyplatí, protože v určitých situacích (2 hráči, nedostatek času, nechuťˇ se dlouho učit pravidla) se těžko hledá lepší alternativa. Pokud stále váháte, lze si Jaipur zahrát i v digitální verzi za pár (99) Kč.

Jaipur získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru je možné koupit zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: