Insert Laserox pro Tainted Grail: věky minulé a budoucí
Velké hry si zaslouží nadstandardní zacházení
Insert, pořadač, vložka do krabice, urychlovač přípravy hry, úložný systém. Tato slova mě v souvislosti s deskovými hrami doposavad míjela obloukem. Buď měla hra vlastní plastovou či papírovou vložku na ukládání herních komponent, nebo jsem všechny prvky hry roztřídil do plastových pytlíčků a naskládal do prázdné krabice. Když mě však Albi oslovilo, zda bych nechtěl vyzkoušet jeden z jejich exkluzivních insertů od firmy Laserox, řekl jsem si: „Proč ne, bude fajn vyzkoušet něco nového.“ Navíc šlo o insert pro hru Tainted Grail: věky minulé a budoucí, kde jsem si marně lámal hlavu, jak to veliké množství karet do standardního insertu v krabici nacpu. Rád mám totiž karty obalené a v plastové vložce není prakticky žádné volné místo.
Teď už leží balíček dřevěných desek s jednotlivými nařezanými částmi insertu přede mnou a v hlavě se mi honí jedna otázka za druhou: „Zvládnu to poskládat? Nezničím něco? Budou k sobě dílky pasovat, nebo budu muset něco brousit? A bude tam dostatek místa na všechny obalené karty? Jak budou jednotlivé druhy karet odděleny od sebe? Co figurky, budou dostatečně chráněny? A jak bude insert v krabici vypadat?
Vidíte, že otázek je opravdu mnoho. Pojďme se na ně pokusit nalézt odpovědi.
Částka I: Prohlídka
Desky insertu přišly zabaleny pouze v plastové folii. Zvědavě jsem tedy obal roztrhl a rozložil jednotlivé části po stole. Nahoře ležel papír s pokyny k sestavení a obrázkovým návodem. Úvodní informace byly pouze v angličtině.
Dřevo insertu vypadá moc pěkně a nenašel jsem žádné kazy. Také mě překvapilo, že je docela lehké. Řezy jednotlivých částí jsou uzoučké a přesné. Překvapily mě vypálené nápisy v některých částech insertu, které skvěle doplňují celkový smysl pro detail.
Částka II: Strasti začínajícího modeláře
Hned po obhlídce jsem narazil na první problém, jenž zkušeným stavěčům insertů jistě přijde přinejmenším úsměvný. V návodu píšou, že se jednotlivé části insertu k sobě lepí lepidlem na dřevo. „No jo, ale tady žádné lepidlo není,“ pomyslel jsem si a po marném hledání po domě jsem vyrazil do papírnictví pro pověstné lepidlo Herkules. Takto ozbrojen jsem po chvíli usedl opět k rozloženému insertu. Až později jsem zjistil, že Albi na svých stránkách nabízí také originální lepidlo přímo od firmy Laserox.
Vzal jsem tedy do ruky první dřevěnou desku, ale hned jsem se zarazil. Nastal problém číslo dva, u něhož zkušení modeláři asi zvesela zaryčí smíchem. Já prostě nevěděl, jak vlastně dílky dostat z rámu, abych je nezničil. Jednotlivé prvky totiž na rámu drží díky drobným, asi milimetr tlustým nedořezům. Při převozu je to fajn, dílky krásně drží na rámu, ale jak je dostat ven?
Nejprve jsem zkusil obyčejné „plokání“ jako u kartonu v deskových hrách. To jsem si dal! Dřevo zanechávalo drobné třísky na své ploše a rozhodně to nevypadalo hezky. Naštěstí tento záděr byl na rámu a ne na dílku insertu. „No nic, je na čase mrknout ještě jednou na návod nebo rovnou na videonávod,“ pomyslel jsem si. Součástí papírového návodu je totiž QR kód, po jehož načtení se spustí video s ukázkou skládání, jež mi všechno důležité hned objasnila.
Pán na videu totiž tenkým nožíkem nejprve nařezal z obou stran, a pak dílek jednoduše vyplokal. Video jsem rovnou dokoukal až do konce. Je totiž dobře udělané. Vyzbrojen vědomosti z tohoto školení jsem se hned cítil o něco pevněji v kramflecích.
„No jo, ale tak úzkou čepel doma nemám,“ pomyslel jsem si. Vyzkoušel jsem tak kde co, ale nakonec mě zachránila čepel menšího z nožíků na mém švýcarském noži. V životě jsem ji nepoužil, ale nyní, u stavby insertu se hodila. Konečně tedy dokážu oddělit dílky od rámu bez hrozby zničení.
Nadšeně jsem tedy započal s vyřezáváním. U třetí položky jsem se však zarazil. „Jak ale od sebe poznám jednotlivé dílky, když vše vyřežu naráz?“ Ještěže mě to napadlo. Desky jsou na návodu označeny písmeny A – H a prvky insertu na nich pak čísly. Docela rychle se tak dá dohledat, který dílek zrovna potřebuji použít. Ale kdybych je vyndal naráz, musel bych složitě porovnávat tvary s plánkem a stavba by se určitě o hodně protáhla. Jediné, co mě zarazilo, bylo, že jsem písmena nenašel vytisknuté i na jednotlivých rámech. To je docela škoda, když už tam může být uvedeno, že jde třeba o desku 5/8. Já si tam dopsal písmenka fixou a práci mi to docela urychlilo.
Částka III: Skládání
Vrhl jsem se tedy na stavbu insertu. Pěkně bod po bodu, přesně podle návodu, jsem řezal příslušné části a poučen videem jsem si je na sucho nejprve pěkně vyzkoušel.
Následně jsem nanesl trošku lepidla a jednotlivé části k sobě přilepil. A pozor, lepidlo je tekuté. Z počátku jsem nanášel příliš lepidla a to mi vždy vyteklo ze spojů. Na řadu tedy přišel hadřík na stírání přebytečné vrstvy a poučen jsem dával lepidla docela malinko.
Výrobce insertu Laserox musím pochválit. Všechny části k sobě krásně pasovaly a ani jednou jsem nemusel použít kladivo jako pán na videu. Naštěstí. Kdo ví, jak by to dopadlo. Stačilo mi vždy části k sobě opatrně přiložit a následně silně přimáčknout. Byla radost pozorovat, jak z jednotlivých dílků vzniká opravdická krabička.
Nevím, zda je to náhoda, nebo standard, ale líbilo se mi, že u destiček, které šlo špatně obrátit a poplést tak postup, byly spoje posunuty výškově tak, aby šlo spojit pouze správnou stranu.
Skládání insertu pro Tainted grail: Věky minulé a budoucí mi trvalo přibližně dvě a půl hodiny a měl jsem velikou radost, když na mě po této době vykoukl kompletní insert. Navíc s velice pěknými detaily a vypalovanými motivy.
Otázka, zda insert zvládne poskládat i naprostý začátečník tedy máme zodpovězenu.
Částka IV: Vkládání
Jakmile jsem insert poskládal a očistil od zbytků lepidla, vrhl jsem se zvědavě na přeskládání komponent hry.
Přinesl jsem si krabici Tainted Grail: věky minulé a budoucí, jež mám od Albi pro účely recenze, vyndal všechny karty, figurky a původní plastový insert a začal jsem vkládat do krabice insert dřevěný. Je složený z hlavního dílu, tří samostatných krabiček na karty lokací – na kampaně Poslední rytíř, Věk legend a také Rudá smrt, jejíž vydání v češtině ještě nebylo oznámeno. A krabičky na malé karty vybavení. Půdorysně se do krabice všechno krásně vejde, avšak výška insertu je asi o dva centimetry vyšší, než je výška krabice a víko tak nedoléhá. To mě malinko zarazilo a zklamalo.
Se smíšenými pocity jsem začal do insertu rozmisťovat obalené karty a figurky. Dobrou zprávou je, že se veškeré obalené karty do insertu pohodlně vejdou a ještě zbyde spousta volného prostoru. Na jednu stranu je to dáno tím, že je insert navržen i pro menší rozšíření Rudá smrt, na stranu druhou asi i tím, že výrobce počítal s větším rozdělením karet, než jsem já použil. K tomu by však bylo zapotřebí více oddělovačů pro vytvoření dalších přihrádek. Líbilo by se mi třeba mít karty pro každého hrdinu zvlášť, či mít oddělené části aktuálně rozehrané kampaně. Naštěstí jdou oddělovače dokoupit na e-shopu Albi zvlášť.
I na figurky výrobce myslel. Je na ně vytvořena dvoupatrová přihrádka s nalepenými pěnovými vložkami, které mají vyřezané otvory pro podstavce figurek. Jak jsem s ulehčením zjistil, antihrdinové i oslík v nich moc pěkně drží. Do prostoru vytvořeného jednotlivými patry insertu se také pěkně zapasují záznamové archy a dopisy postav a také obě knihy dobrodružství.
Částka V: Účtování
Ač jsem měl z počátku ze skládání obavy, insert Laserox jsem poskládal bez větších obtíží přesně podle obrázkového návodu. Velmi mile mě překvapilo, že je docela lehký. Váhy krabice s insertem jsem se od začátku obával. Co se týče nedovření krabice, nakonec se mi to rozleželo v hlavě a už mě to tolik netrápí. Karty jsem chtěl mít určitě obalené a do původního plastového insertu by se mi vešla tak polovina. A můj předchozí plán mít každou kampaň ve zvláštní krabici by zabral mnohem více místa než nedovřená krabice. Karty se také do přihrádek vejdou na šířku i na výšku, lze tak rozlišit karty momentálně používané od těch, jež ještě do hry ještě nepřibyly.
Hra jako Tainted Grail pád Avalonu a její rozšíření Tainted Grail: věky minulé a budoucí si insert jednoznačně zaslouží. A ten od Laseroxu, který jsem já mohl vyzkoušet, rozhodně není špatná volba. Možná bych však zvážil přikoupení oddělovačů. A nezapomeňte na lepidlo.
Poděkování
Za poskytnutí insertu na recenzi děkujeme společnosti Albi.
Insert můžete zakoupit exklusivně přímo zde.