Insert: Cirkus a Startupy

Jak nastolit pořádek v miniaturních krabičkách?

Před dvěma měsíci jsme publikovali recenze na hry do kapsy, původně od japonských Oink Games, které na český trh přineslo rodinné vydavatelství 4 Kavky. Zatímco Gorily nepotřebovaly pro uskladnění komponent žádný další insert, o ostatních hrách se to nedalo říci. Můj kolega Michal Roučka zahrnul zhodnocení insertu pro Ponorku již v samotné recenzi, a tak nám zbývá se podívat na inserty pro Cirkus a Startupy. Pro pořádek dodám, že zelený insert patří k Startupům a oranžový k Cirkusu.

Oba inserty byly stvořeny na 3D tiskárně v Myším doupěti. Oba inserty jsou popsány, jak vidno na obrázku, takže si nelze splést, kam co umístit. Zelený má za úkol pojmout hromadu stejných kulatých žetonů, které jsou uskladněny dvojím způsobem, aniž by záleželo, kam který přijde. To samé platí pro krátké šipky bodů získávané mezi koly. Všemu tedy vévodí vytvarovaný prostor pro velké žetony společností a otvor uprostřed pro snadné uchopením prstem.

Oranžový insert disponuje úložištěm pro malé bankovky, velké auto-žetony “ber a vylož” i pro jednotlivé body všemožných tvarů. Zaujme nejen uskladnění velkého žetonu začínajícího hráče, ale trocha prostoru navíc. Do insertu tak pohodlně uskladníte i dva žetony z 3D tiskárny, které si Kavkovi opět nechali vyrobit na míru pro zpřehlednění hry. Ty jsou součástí samotné hry a nikoliv insertu. Na první pohled chybí prostor či poutko pro vyndání insertu z krabičky, nicméně ho jako u zeleného insertu naleznete zhruba ve středu. Stačí prsty stisknout tenkou přepážku oddělující desítkové a jedničkové žetony.

V případě obou her na insert umístíte karty, pravidla a máte sbaleno!

Jaké inserty jsou? V krabičce vše skvěle drží a nic se nerozsype. V případě obou her pravidla přesahují hranu spodní krabičky, ale nekladou nějaký významný odpor víku. Ostatně i díky stahovacím gumám se vám tyhle kapesní hry zkrátka nerozsypají.

Na začátku hry se musíte rozhodnout, jak s bodovacími žetony naložíte. Buď je necháte v insertu a každý, kdo je bude potřebovat, si je z něho dobere, anebo vše vysypete na stůl a na konci hry musíte do insertu zpět roztřídit. (Vzhledem k pravidlům však takový postup není možný u Startupů.) Insert v takovém případě nešetří čas při balení hry, ale usnadňuje herní přípravu a umožňuje elegantní sbalení a uskladnění. Nemusíte se tak potýkat s hromadou žetonů převyšujícími okraj krabičky. (Pouze hromadou žetonů na stole.) Tím bychom ale mířili k designu samotných her, kdy žetony ve Startupech mají své místo, zatímco v Cirkusu to šlo řešit bodovacím bločkem.

Tak jako tak jsem rád, že k tomu Kavkovi přistoupili s vervou sobě vlastní a nadále se snaží rozšiřovat své portfolio a skrze doplňky své vydávané hry i vylepšovat.

Poděkování:

Za poskytnutí insertů na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.

Oba inserty můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: