Hostina pro Ódina se blíží

Je to přesně tak. Hráči se mohou těšit na další deskoherní titul inspirovaný severskou mytologií. Tentokrát bude ústředním protagonistou Ódin, tedy patron básníků, státníků a bojovníků, bůh smrti, magie a války. Ačkoliv je pravdou, že hra už v originále vyšla pod názvem A Feast for Odin v roce 2016, to znamená, že nejde o žádnou převratnou novinku. Nicméně u hráčů i recenzentů se v minulosti těšila veliké oblibě. Proto není divu, že nám TLAMA Games oznámilo, že se na tuto hru můžeme těšit v češtině s českým názvem: Hostina pro Ódina.

O ilustrace se postaral Dennis Lohausen, jehož práci můžete znát třeba z her Terra Mystica, Gaia Project, Kvedlalové z Kvedlinburgu nebo loňský obrovský hit z prostředí zoologických zahrad Ark Nova, o jehož lokalizaci se postarala společnost MindOK. Co se týče návrhu herního designu, stojí za ním veleúspěšný německý autor Uwe Rosenberg, kterého není třeba nijak dlouze představovat. Bez dlouhého hledání na internetu si namátkou vybavím takové tituly jako je třeba Nova Luna, Agricola, ale především na Patchwork.

Navíc nepůjde jen o ledajakou běžnou edici, ale o rozšířenou, která obsahuje i dvě malá rozšíření: Ostrovy a Sklizeň. Prvně jmenované do hry přinese, jak samotný název napovídá, další území v podobě ostrova a druhé zmíněné rozšíření přináší proměnlivé možnosti sklizně pro každou partii hry, žetony surovin pro sklizně a mnoho dalšího.

Titul je určen pro jednoho až čtyři hráče, v němž hráči přebírají role vikingských náčelníků, kteří se snaží vybudovat co největší a nejúspěšnější osadu. Hra nabízí mnoho různých možností, jak dosáhnout tohoto cíle, a hráči musí použít své strategické a plánovací schopnosti, aby byli úspěšní. Hostina pro Ódina se skládá z herní desky, kde jsou umístěny různé kategorie akcí, hracích karet, hracích tokenů (suroviny – dřevo, kámen, železo a jídlo) a herních kostek. Na hráče k úspěšnému budování osady čeká sbírání surovin, plnění různých úkolu, ale mohou také obchodovat s ostatními hráči a účastnit se různých akcí na desce. Samotné herní kostky jsou využity k určení akcí, které jsou k dispozici hráčům. Každá kostka má různé akce, jako jsou získání surovin, zvýšení pracovní síly apod. Samotná hra se skládá z šesti kol, ve kterých hráči postupně provádějí své tahy. V každém kole si hráči vybírají kostky, které chtějí použít a vykonávají dané akce. Na konci každého kola jsou bodovány různé aspekty osady, jako jsou velikost osady, rozmanitost surovin a splnění úkolů.

Hostina pro Ódina je výrazně komplexní hrou nabízející mnoho možností a různých způsobů, jak dosáhnout vítězství. Titul je vhodný spíše pro zkušenější hráče deskových her s doporučeným věkem od dvanácti let a jedna partie zabere obvykle okolo dvou až tří hodin. Pokud se na hru těšíte, vězte, že bude díky společnosti TLAMA Games vydána v češtině přibližně v květnu letošního roku.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: