Horníci impéria

Další hra ze známého světa Settlerů.

Většině ostříleným hráčům není nutné představovat hry ze světa Imperial Settlers. Ať už jde o starší hru Settlers: Zrod impéria, nebo Settlers: Vládcové severu, kterou u nás vydaly Rexhry. Tyto hry za mě mají dokonale líbivou grafiku. Když jsem se dozvěděla, že nám vydavatelství Blackfire přinese další hru s tímto designem, byla jsem nadšená. Někteří o mně jistě vědí, že na grafice si velmi potrpím, a když je hra pěkná, dostává automaticky plusové body. Zaslouží si to ovšem i tato hra? A jaká je herně? Na to se pojďme společně podívat.

Co mají Horníci impéria společného s předchozími dvěma tituly? V podstatě jen zmiňované ilustrace a to, že se ve hře objevují karty odlišných civilizací. Uplatňuje se zde herní mechanismus známý jako engine-building, což znamená, že si budujete v tomto případě vlastní důl, rozšiřujete ho a snažíte se efekty karet kombinovat tak, abyste dosáhli co největšího zisku bodů.

Jak se to hraje

Hra je rozdělena na dvě základní a velmi jednoduché fáze. První fází jsou události. Z celého balíčku těchto karet se náhodně na začátku hry vybere deset z nich, které znázorňují počet kol. Na začátku každého kola jeden z hráčů otočí vrchní kartu událostí. Čekají tam na vás celkem tři efekty karet – první se aktivuje okamžitě po otočení, druhá až na konci kola a třetí trvá v průběhu celého jednoho kola.

Poté hráči začnou budovat a rozšiřovat své doly od startovací destičky směrem dolů. Hráči si vybírají, kterou místnost do dolu umístí, a jaký efekt z karty uplatní. Pro umísťování karet platí určitá pravidla. Těsně pod startovací destičku hráči umisťují místnosti první úrovně, které jsou zdarma. Karty druhé úrovně musí navazovat na místnosti první úrovně atd. Zároveň nesmíte zapomenout, že se jednotlivé karty při umísťování o úroveň níže musí vždy posunout o půl karty. A samozřejmě musíte zaplatit za některé karty náležitou částku.

Při umísťování karet je důležité myslet, kam kterou kartu pokládáte, neboť po přiložení aktivujete efekt této karty a vyvoláte řetězovou reakci. Z karet blíže povrchu si vždy jednu vybíráte a opět uplatňujete jeden její efekt.

Dalším aspektem hry jsou vozíky s bohatstvím, které přikládáte na karty dolů a můžete za ně získat další odměny. Zároveň vám na konci hry přináší vítězné body. Rozšiřujícím aspektem jsou též desky postupu. Pro herní partii se na začátku vyberou tři strany destiček. Každý hráč svým žetonem postupuje vzhůru a získává další tolik vzácné zdroje a odměny.

Hodnocení

Hru bych zhodnotila jako velmi příjemný rodinný zážitek i s mladšími hráči. Osobně bych tuto hru zařadila jako prvotinu, u které by bylo vhodné začít. Pokračovat by se dalo původními tituly ze světa Settlers, které jsou o něco složitější.

Hra je velmi jednoduchá, o čemž svědčí i délka pravidel. Příprava hry i následné vysvětlení pravidel zabere pár minut a pochopí ji opravdu každý. Ve většině případů hrají všichni hráči současně, tudíž nedochází k zaseknutí a čekání na hráče pomalejší a přemýšlivé (tudíž dost často na mě).

Na naši herní skupinu je hra až příliš jednoduchá. Používáme ji převážně na úvod herního večera, k rozehrání se. Moc se nám líbí mechanismus řetězového spouštění efektů karet směrem vzhůru, ale ten nefunguje vždy efektivně. Záleží, jaká karta vám padne do ruky. Nicméně na rozehřátí, nebo s dětmi či nehráči, naprosto ideální titul.

Nevýhodou je bezesporu náročnost na prostor, obzvlášť při hře plného počtu hráčů. Někomu by mohla také vadit nulová interakce. Každý hráč pracuje pouze na svém písečku a nijak se vzájemně neovlivňují.

Zároveň bych ráda podotkla, že pravidla jsou kraťoučká a zároveň mi přijdou neúplná. Bylo by daleko lepší přidat do nich ještě jeden list navíc a některé sporné situace, které vyvstanou až v průběhu hry, v nich vysvětlit a rozepsat. Velkým nedostatkem je chyba na hráčských deskách. Jedním z efektů je „Zaplaťte 4/8 zlaťáků k postupu o 2/5 polí“. Nicméně z českého překladu vypadlo slovíčko „až“, které mění výrazně tento efekt. Samozřejmě jsme to několik partií hráli špatně, než nás kamarád upozornil na tuto chybu.

Hru je možné hrát také v sólo variantě. Ačkoli hry v sólu nehraji, tak jsem to musela vyzkoušet. No můj výsledek nebyl nikterak převratný, ale proč to sólo zmiňuji. Na těchto stránkách si můžete totiž zadarmo stáhnout oficiálně přeložené promo. Jde o upravená pravidla sólohry v halloweenské, vánoční a valentýnské variantě.

HORNÍCI IMPÉRIA získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: