Hafani v New Yorku

Pejskaři, opět jsme se dočkali! Na náš český deskoherní trh přichází další hra, kde jsou pejsci v hlavní roli. Ne, že by kočičí hry byly špatné, právě naopak, jsou skvělé. Ale chtělo by to nějakou skvělou hru i se psy pro pejskaře.

Blackfire nám lokalizuje hru Bark Avenue. V češtině má název Uštěkaná ulice. A kde se daná ulice bude nacházet? Ve hře se dostáváte do horního Manhattanu v New Yorku do role nájemného venčitele psů. Autory hry jsou Mackenzie a Jonathana Jungck, kteří jsou sami chovatelé psů, takže s tím mají zkušenosti. Mimo jiné je tento manželský pár zaměstnán ve vydavatelství TerreDice Games jako designeři deskových her.

Jde o kompetitivní rodinnou hru, ve které se snažíte, co nejlépe optimalizovat trasu z hlediska délky, preferovaných aktivit, ale i pejsků, které vezmete s sebou, protože ne všichni se snesou.

Hru si můžete zahrát i v sólu, popřípadě až v pěti lidech. Dle počtu hráčů se vám mění i velikost herního plánu. Doporučený věk je od deseti let a vyhraďte si na jednu partii přibližně hodinku.

Každá karta psa má v levém horním rohu rychlost a délku procházky, aby byl pejsek vyvenčený. V pravém rohu je oblíbená činnost a ikonické znázornění, zda pejsek snese venčení ve skupince, nebo je rád sám. Uprostřed karty je jméno pejska a přiřazení, zda je pejsek malý, střední nebo velký. Někteří pejsci mají ještě specifickou „vlastnost“ ve smyslu, že např. malý pejsek se bojí velkých psů a proto se nemohou venčit společně. Nicméně i pejsci jsou úplatní. Pokud u sebe máte žeton pamlsku, tak ho pouze položíte na kartu pejska a najednou by mu nevadili ani velcí pejsci. Kromě žetonů pamlsků jsou ve hře i žetony kávy. Kávu můžete z části vypít, tím máte jednu akci navíc (žeton otočíte). Pokud kávu dopijete (žeton odhodíte), máte další akci.

Zdroj: BGG

Nyní se pojďme společně podívat, jak se hra hraje

Na začátku hry mají všichni hráči jednoho pejska, ale v průběhu hry po odemčení nových schopností, si jich můžete najímat více a venčit celé skupiny.

Zdroj: BGG

Tah každého hráče začíná hodem kostkou. Pokud jste v obytné části, házíte bílou kostkou, pokud v parku, používáte zelenou kostku.

Zdroj: BGG

Po hodu kostkou se vyhodnotí případný efekt. Poté hráč musí vykonat pohyb po mapě o tolik políček, jaká je rychlost jeho nejpomalejšího pejska. Po přemístění následuje akce lokace (házet si s tenisákem, udělat selfie, koupit si kafíčko, dovádět ve vodě…).

Zdroj: BGG

V tuto chvíli se posune žeton na stupnici procházky o jedno políčko. Ve chvíli, kdy je naplněna délka procházky, se žeton otočí z tlapky na symbol domečku. A při každém pohybu se na stupnici pohybuje zpět. Za tuto dobu je nutné pejska vrátit majitelům, abyste nepřišli o spropitné.

Zdroj: BGG

Možná se vám hra může zdát triviální. O tom, že je hra jednoduchá, není pochyb. Herní tah se skládá z velmi jednoduchých kroků. Nicméně hrát tuto hru dobře, to už je dle mého oříšek. Naplánovat si, které pejsky vezmete na procházku, aby se všichni navzájem snesli, nebo kudy se městem procházet, abyste splnili jejich oblíbenou činnost. Zároveň musíte brát ohled na nejpomalejšího pejska. Nezapomeňte je včas vrátit! Potřebujete přeci dýško. Snad teď nepůjdete na prázdno, vezměte si nového pejska. Ajaj, tenhle pejsek se ale nesnese s velkými plemeny. Nemáte ani pamlsek na uplacení. Také určitě chcete vyvenčit i nějakého pejska sólisty, abyste ze něj získali odměnu. A další taková dilemata budete řešit v průběhu celé herní partie, tak abyste na konci měli plnou kapsu bankovek.

Chcete víc?

Kdo by měl zájem o bližší představení hry přímo od distributorů, neváhejte a pusťte si video.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: