Gorily / Durian

Inventůůůra!

Kavky vzkazují

„Je to párty hra a všichni hrajete proti sobě. Stanete se gorilími prodejci ovoce v džungli. Jenže je tam pořádně rušno. Právě jste doplnili zásoby a začali prodávat jako o život. Jen pozor – nesmíte přijmout příliš mnoho objednávek, abyste neprodali i to, co na skladě vůbec nemáte. Protože když to zjistí šéf, nakrklý pan gorila, půjdete na kobereček. A podá si vás i ve chvíli, kdy ho cinkáním zvonečku zavoláte na kontrolu příliš brzo. Tak si dávejte bacha, abyste ho nenaštvali ještě víc – jinak vám dá padáka a hra končí.“

Představení

Hra Durian, počeštěle Gorily, je jedna z malých karetních her od českého rodinného vydavatelství 4 Kavky, na něž se postupně v několika článcích podíváme. Všechny vznikly v japonských Oink Games a najdete je v malé krabičce prosté insertu, kterou snadno strčíte do širší kapsy kalhot.

Gorily je hra pro dva až sedm opičích prodavačů, kteří se nevyznají ve své práci, dělají si naschvály a uprostřed džungle mají na krámku zmatky v tom, co ještě mohou a co již nemohou prodat nedočkavým zákazníkům. Vtip je v tom, že každý z prodavačů vidí jenom nějaké uskladněné zboží. Ale za to se nebojí nabonzovat své kupány. Za otevřením krámku v džungli v roce 2020 stojí Masato Uesugi a skromně ho pomaloval Hiroko Izumida.

Co je v krabičce a jak se to hraje

Po odkrytí víka na vás vykouknou anglická a česká pravidla, pod kterými se skrývá kupička úzkých karet dominového typu se symboly ovoce a tři karty opic, sedm dřevěných stojánků na karty, sedm žetonů s trestnými body, tabule objednávek a zvoneček.

Karty ovoce jsou rozděleny na dvě části. V části prvé je vždy jeden symbol ovoce jednoho ze čtyř druhů ve hře (jahoda, banán, víno, durian), v části druhé je dvojice či trojice ovoce (všechny kusy stejného druhu). Karty opic se zamíchají spolu s kartami ovoce a vytvoří dobírací balíček lícem dolů. Je sice možné hrát i bez nich, ale i tak už je hra dost jednoduchá. Každý hráč si z balíčku vezme kartu a vsadí ji do dřevěného stojánku tak, že ji vidí všichni kromě něho samého. Takto byl zformován sklad. Doprostřed skladu se v kruh jednotlivých stojánků karet položí tabule nabídky, zvoneček a sloupeček sedmi žetonů řazený sestupně (tedy jednička navrchu a sedmička na dně).

Hráč na tahu si dobere kartu do prázdné ruky a rozhodne se, co s ní udělá. Pokud je to karta ovoce, prohlídne si všechny viditelné karty ovoce v stojáncích soupeřů a již vyložené pod tabulí nabídky. Zváží, jakou stranou méně riskuje a zároveň rychleji plní plán přivolání vedoucího (tedy spotřebování zásob na uspokojení poptávek zákazníků) a kartu položí pod tabuli. Levá strana tabule ovoce pod sebou ignoruje, pravá strana vás jako skupinu upomíná, co jste slíbili zákazníkům. Pokud si někdo myslí, že jste objednávku přesáhli, tak může zazvonit na zvonek. V tu chvíli proběhne inventura. Všechny karty v stojáncích karet se vyloží na stůl vedle objednávkové tabule. Pokud jste prodali více ovoce (kusů či druhů), než jste měli jako skupina na skladu, dostane ze sloupečku trestných žetonů ten vrchní. Pokud jste však splnili vše správně, tedy váš soupeř přivolal vedoucího zvonkem zbytečně (ovoce na jeho kartě, pro něj neviditelné onen domnělý přesah pokrylo), pak dostane trestňák on, že zbytečně vedoucího rušil.

Takto hra pokračuje stále dokola, dokud někdo nenasbírá celkem sedm trestných bodů, čímž prohraje. Zkrátka nemusíte být nejlepší brigádník, stačí nebýt nejhorší. Nu, a když jsme u těch brigádníků, zbývá zmínit tři opice. Pokud si z balíčku líznete kartu jedné z nich, položíte ji vedle tabule na libovolnou úroveň a dotyčnou dominovou kartičku ovoce otočíte o 180°. Pokud se při vyhodnocování kola vyřítí ze stojánků karet na objednávkovou tabuli, tak uplatníte jejich rozdílné efekty. Velkej opičák Mitch zlikviduje a odebere ze hry všechny objednávky, které disponují třemi kusy ovoce na jedné straně dominové karty, sestra Hanna zlikviduje všechny objednávky s banány a jenom malý Murphy spící ve skladu neuškodí nijak.

Jaká hra je?

Krátká a relativně zábavná. Asi to může zabavit velkou rodinu, na krátkou party hru bych spíše již na Gorily nesázel. Princip je velmi jednoduchý. Hra určitě zabaví, ale dle mého názoru si s ní dospělí nevystačí, rozhodně ne delší dobu. Není důvod. Na hru jsem se těšil, ale očekával jsem více zapeklitostí a blafování. V herním kole totiž hrajete pouze s neznalostí své karty, tedy neznámou a rizikem jsou v jednom tahu tři či čtyři symboly. Nic víc. V jedné hře, tedy více kolech, pak pouze upravujete riskování, zda zavoláte či nezavoláte vedoucího. Pokud hrajete ve více hráčích a opravdu si nejste jisti, tak mi přijde lepší ho nevolat, proplout svůj tah s rizikem umístění jednoho symbolu pod tabuli nabídky a nechat objednávky plnit a zvonit ostatní. Také bonzák riskuje obdržení trestných bodů, takže to není moc motivující. Navíc hrozí, že mu ze stojánku vyskočí gorila a nějaké ty objednávky k jeho škodě stornuje. Pouhou motivací zůstává strach, že hráči před vámi akorát jen tak tak vyrovnají objednávky a ovoce ve skladu a vy budete nuceni položit svůj jeden banán či jahodu před vedoucího s prosíkem. Ve hře je trochu jiná pravděpodobnost narazit na kartičky jednotlivých druhů ovoce, nicméně jsem si nevšiml, že by to hru nějak výrazně ovlivňovalo.

—–

Zbývá zmínit zásadní pochvalu a zásadní výtku napříč lokalizovanými hrami od Oink Games. Positivem jest solidnost všech komponent karetních, kartonových případně i dřevěných. Negativem jsou pak nedotažená česká pravidla. České herní verze disponují hezkými ilustrovanými pravidly v angličtině, jejichž negativem je drobné písmo. Pravidla v češtině jsou psána velikostí normální, ovšem jedná se o pouhý text bez ukázkových obrazových příkladů a těžko se tak v hrách orientuje v rozložení hry či občas ve slovníku hry. Je hezké, že Kavkovi točí video návody, nicméně to papírovým pravidlům a hráčům u stolu bez internetového připojení nepomůže. Pokud tedy lidé u stolu neovládají angličtinu, aby studovali oba návody souběžně, či se spolehli pouze na ten anglický, tak pak jsou odsouzeni k tomu tápat a domýšlet si.
Osobně se mi nelíbí ani to, že v těchto malých Oink Games hrách je vše nacpáno v malé krabičce. Rozsypání sice zabraňují pro deskovky na míru dělané stahovací gumy, nicméně je nepříjemné z krabičky vždy vše vysypat na stůl a dát se do třídění. Ne, že by byl nutný insert, nicméně krabička je tak malá, že obvykle znemožňuje uskladnění žetonů i v pytlíkové formě. Je pravda, že hry Gorily se toto týká ze všech dosud lokalizovaných Oink Games titulů nejméně.

Gorily získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Gorily / Durian”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: