Vytvoř z hlíny tvora, který ti bude pomáhat proti všem nepřátelům.

Hru, kterou jsme si tentokrát vzali do parády se odehrává v Praze roku 1584, kdy Rabi Löw sestrojil bájného Golema. Tato pověst je jedním z nejpozoruhodnějších příběhů v dějinách naší země a je spojená s židovskou tradicí. Kdo by neznal Golema a kuličku zvanou šém jež se do něj vkládala, aby tohoto obra oživila. A ve stejnojmenné hře Golem se strůjci těchto hliněných postav stanete vy a budete studovat knihy, získávat zlato a mocné artefakty. Jak náročné to je, se dnes dozvíte v dalších řádcích. A protože sama nerada čtu rozsáhlé a zbytečně dlouhé recenze, pokusím se vám to sepsat, co nejstručněji a nejvýstižněji z mého pohledu, jak jen to bude možné.

Golema si na českém trhu vzali pod svá křídla v TLAMA games. Je určená až pro čtyři hráče, součástí je i automa (tedy hra pro jednoho). Věkové doporučení je od třinácti let (náročností však pro zkušené hráče) a herní doba nepůjde pod sto dvacet minut. Takže na seznámení s touto těžkou krabicí plnou tradičních komponentů, které jsou pro euro hry typické, je třeba si vymezit dostatek času.

Co se herního materiálu týká, nemá myslím smysl do podrobností obsah popisovat. Ve stručnosti tu na vás však čekají různé dřevěné figurky, spousta žetonů a destiček, karty knih, postav a úkolů, kuličky, herní plán a kartonová synagoga. Komponenty vypadají kvalitně, tak, jak jsme u podobných her zvyklí. Kartonové žetony jsou pevné, stejně tak i herní desky. I po několika hrách jsme nezaznamenali žádné opotřebení. Karty je možné mít v obalech a i synagoga, která se skládá a rozkládá také perfektně drží jak má. Co bych ale rovnou vytkla a to důrazně, je barevné rozlišení jednotlivých čtvrtí. Jde o čtvrť modrou (u té jediné se vývojáři trefili) a pak o čtvrť žlutou a červenou. Tady buď byl někdo barvoslepý a nebo šlo o kreativitu? Těžko říct, ale nás to teda dost štvalo a už tohle pro začátek ubralo na chuti do hry.

Pojďme se tedy posunout k prvnímu kroku a tím je příprava hry. Je možné, že už samotná příprava vás nebude bavit. V pravidlech je sice popsáno několik začátečnických kroků, které vám mají zpříjemnit či zjednodušit první hru. Z našeho pohledu bych řekla, že nás to spíš více zmátlo. Některé z kroků jsme při první hře vůbec nepochopili k čemu jsou dobré. Je však možné, že to bylo jen chybnou sestavou u zkoušení hry. U dalších partií jsme začátečnické kroky neřešili a nepřišlo mi, že by nám to v něčem chybělo. Když se dostaneme k herní desce s golemem pro hráče, tak zde zase byla věčnou debatou pravá a levá strana golema. Nemohli jsme se shodnout, jestli jsou strany řešené z pohledu hráče nebo naopak.

Krabice je opravdu po okraj naplněná.

Pokud se vám podaří úspěšně hru nachystat, můžete se vrhnout do hry, ale to také není nic jednoduchého. Ačkoliv jsou pravidla popsaná detailně, obsahují i několik příkladů jaké situace by mohly nastat, tak z důvodu nesrozumitelnosti některých částí, u nás při hrách panovala jistá paranoia. Vznikaly debaty typu: „Jak to bylo v těch pravidlech? Neříkej mi svůj názor jak jsi to pochopil, prostě to přečti, jak to tam je. Nevěřím Ti, že to chápeš správně.“

Hra je rozdělena na čtyři kola, které mají stanovenou pevnou osnovu 7 kroků.

  1. Obnova – fáze, která se vynechává během prvního kola a jejímž hlavním úkolem je obměna destiček, knih a znovu vhození kuliček do synagogy.
  2. Pohyb golemů – vždy si na začátku této fáze musíte spočítat dostupný počet kroků a v plné výši jej rozdělit mezi vaše golemy a těmi posunout na herním plánu. Jakmile se však vaši hlinění obři dostanou do sekce X musíte navíc zaplatit vítězné body nebo znalosti za každou ze sekcí, kam má golem vstoupit. Už jen pohyb golemů se tedy může pěkně prodražit.
  3. Provádění akcí – akce se provádí buď pomocí kuličky nebo pomocí rabína. Pokud jde o kuličky, tak jsou na tom nejlépe první hráči, protože čím více kuliček v jednom žlábku je, tím více se vám při akci násobí zisk dané akce. Navíc kuličky následně odkládáte na svoji herní desku a barevná kombinace vám může pomoci k ovlivnění postav.
  4. Změna pořadí hry – pořadí se mění podle postavení rabínů na akčních destičkách.
  5. Ovlivnění postav – jak už jsem zmiňovala, postavy ovlivňují kuličky odložené na vaší herní desce (bílá kulička se považuje za kuličku libovolné barvy). Takže pokud se vám podaří vytvořit kombinaci, která je na aktivní postavě, můžete provést jednu z dvou věcí znázorněných na ní.
  6. Příjmy a vylepšení – získávají se ze sekcí, kde stojí žáci, z dokončených artefaktů, úrovní ukazatelů na stupnici studia a stupnici golemů.
  7. Ovládání golemů – aby bylo možné golemy ovládat, platí se za každé pole, o které je golem vzdálen od vašeho žáka, je tedy dobré s tímto počítat a mít na to potřebné znalosti.

Po odehrání čtyř kol sečtete vítězné body a vyhrává ten, kdo jich má nejvíce. A věřte, že do poslední chvíle nebudete mít tucha, kdo to bude.

Přichystaná deska hráče.

Hra je označena jako „heavy euro“, což naprosto odpovídá. Golem je náročný, strategický a ač jde o euro, kde nebývá pro náhodu místo, díky vhazování kuliček do synagogy zde podíl náhody bohužel pevně zastoupen je. A pokud se kuličky rozhodí, dovolte mi říct „blbě“, může vám to vaše plánované kroky zcela překopat.

Co bych naopak vyzdvihla u této hry, je příloha pravidel. Tam totiž najdete rozepsané veškeré funkce destiček a karet, které se ve hře nacházejí a tak si jednoduše najdete, co můžete získat či udělat. Jinak mi pravidla místy přijdou zmatečná, některé pasáže jsou popsány ne úplně jednoznačně, a tak se může snadno přihodit, že se se spoluhráči budete vzájemně konfrontovat, protože to každý z vás pochopí jinak. Průběh hry ovlivnit k vlastnímu prospěchu není skoro možné, takže pokud vám někdo „vyžere“ akci, na kterou čekáte, snadno se stane, že dobrovolně pasujete, abyste se pro příští kolo stali prvním hráčem a měli větší šanci odehrát si, co potřebujete.

Herní plán. Barevné rozlišení není na první pohled jasné.

Musím říct, že jsem se na tuto hru opravdu těšila a to nejen já, ale i parťáci, se kterými pravidelně hry hrajeme. Žánr euro je mi hodně blízký, a proto jsem se nemohla dočkat, až si hru vyzkouším. Ale i po několika partiích nás všechny bez výjimky nakonec hra úplně zdeptala. Nebavilo nás to. Nakonec jsme po odehrání dlouhé minuty seděli a rozjímali nad tím, jak nás to vlastně celé štvalo. Od zpracování takového tématu jsme čekali více. Hra by měla být už podle názvu hlavně o golemech a v průběhu hry vlastně zjistíte, že vám jsou spíše na obtíž. Neustále za ně něco platíte a když už dalšího golema z hlíny uplácáte, tak se ho nakonec s radostí zase brzy zbavíte, protože za zničení golema aspoň něco získáte. Takže lepší golem v hrobce, než golem o hodně polí před vaším žákem.

Dlouho jsem přemýšlela, jaké ocenění by si Golem zasloužil, ale žádné z těch, které používáme mi k němu úplně nesedí. Nechci tím však tvrdit, že je hra špatná a oblast hráčů, kteří jí propadnou si určitě najde. Jsme zvyklí na obtížné hry plné možností, kombinací a přemýšlení, ale možná tahle na nás byla moc? Pokud vás hra láká, tak určitě doporučuji ji vyzkoušet, protože jen tak zjistíte, jestli vám tenhle těžký kalibr sedne a získá si čestné místo ve sbírce. U mě tomu tak bohužel nebude i přes všechna očekávání.

Poděkování:

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Golem”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: