God of War

Do redakce se nám dostala poměrně zajímavá karetní hra, jejíž název vzbuzuje vzpomínky na desítky hodit strávených u videoherní konzole PlayStation. Jasně, není řeč o ničem jiném než o God of War. Poslední díl, na PlayStation 4 byl zasazený do mrazivého severu Norska, kam si hlavní protagonista, Kratos, odskočil užít “důchodu”, aby snad zapomněl na své dřívější epická střetnutí s řeckými bohy – no a jak to tak bývá, našel tam více než jen klid. Tento poslední díl, mé oblíbené videohry, se stal předlohou pro vznik karetní hry, o kterou se postarala společnost CMON a na český trh ji plně lokalizovalo vydavatelství ADC Blackfire, za což mají velké díky. A teď se podíváme, co se nachází pod víkem krabice.

Její velikost patří k těm únosným. Rozhodně to není nic velkého, jako třeba Panství hrůzy nebo snad Twilight Imperium nebo Frosthaven. Takže na přenos kamkoliv ke kamarádům značka ideál.

Po odkrytí víka se standardně nachází český návod. Vzhledem k použitým herním mechanismům se nejedná zrovna o dvojstránku, ale přibližně 16 stránek čtiva. Nutno podotknout, že vysvětlování toho, jak se God of War hraje, je hezky doprovázeno obrázky, avšak CMON při psaní těchto pravidel, dle mého názoru, postupoval neobezřetně. Mnohokrát jsem musel dohledávat upřesňující informace na internetu.

Pod návodem se nachází dva kartony plné různých žetonů. Konkrétně jde o 44 žetonů zdraví (k dispozici jsou žetony s hodnotou 1, 5 a 10), 12 žetonů limitu ruky (oboustranných pro přičítání a odečítání), 5 žetonů Zuřivosti, 10 žetonů smrti, pro označení mrtvých protivníků, 2 žetony pro uplatnění speciální schopnosti hrdinky Freyi, 20 univerzálních žetonů, 6 žetonů omráčení, žeton prvního hráče a 6 kartonových figurek.

Jak je patrno, figurky jsou standees, které můžete nasadit do přiložených plastových stojánků. Jejich složení jde stuha. Což nepovažujte za výtku, protože je stačí jednou nasadit a posléze už je není zapotřebí rozdělávat. Takže vám budou držet na věky věků.

Vašimi protagonisty, kterých se můžete chopit, může být někdo z pěti hrdinů (nebo skupinky o dvou bijcích či hlava). Jejich provedení je zdařilé na obřích oboustranných kartách. Při hraních, však stačí k dispozici vždy pouze jedna strana. Druhá strana je určena solitérům. Jen pro informaci, pokud chcete hrát sám, k dispozici vám bude pouze Kratos, kterého budou doprovázet syn Atreus a hlavu Mimir.  

S těmito hrdiny se vydáte do epických bitev v deseti připravených úkolech. Tyto karty si na začátku hry nalosujete a utvoříte si tak příběh z tří postupně navazujících scénářů. Pro první dva souboje si máte možnost náhodně vybrat z šesti běžných karet úkolů a pro finální fázi hry jsou k mání 4 karty úkolů s finálními bossy.

Jakým způsobem na sebe úkoly (ne)navazují popíšu v recenzi, ale v tuto chvíli vám prozradím, že každý úkol má k sobě přiřazenou jednu scenérií. Dá se říct, že jde o herní plochu vytvořenou z několika karet, jenž před sebe rozložíte povětšinou do čtyři nebo pět sloupců a dvou řádků. Tuto scenérii budete upravovat otáčením karet, podle toho, jak vám God of War bude velet. Pro doplnění číselných faktů: v balení najdete 92 karet scén – některé úkoly vyžadují k sestavení 8 karet, jiné 10.

Další nášup karet jsou ty, jenž vám budou chodit na ruku nebo při hraní kolují z jednoho balíčku do jiného balíčku na stole anebo zpět do krabice. Do startu je připraven 70 startovních karet akci (pro každého hrdinu 14). Pomohou vám na startu hry, avšak na finálního bosse by nejspíše nestačily. Je to klasické vyvolání útoku na blízko, na dálku nebo obrana v určité hodnotě a pochopitelně specifické schopnosti pro daného hrdinu.

Tento váš startovní balíček můžete postupně rozšiřovat o karty vylepšení (je jich 88), potáhnutím v každém kole, ale vaše skupina za to zaplatí “rozpohybováním” scenérie, což může mít za následek nepříjemnost v podobě útoku zlořádů. Síla a efekty těchto karet jsou mnohdy mocnějšího charakteru než startovací balíček a díky tomu máte v epických bitvách větší šanci na vítězství.

A váš balíček může být ještě obohacen o karty stavů. Některé vám při hraní zabírají akorát místo v balíku, jako třeba karty omráčení (ve hře jich je 10), jiné zabírají místo v balíku, a ještě vám uškodí ztrátou jednoho života – karty otravy (taktéž jsou zastoupeny desetkrát) a posledních 10 karet jsou Tříštivé krystaly umožňující odhazovat nepohodlné karty z ruky a nabrat nové.

Protivníci pro svoji obranu využijí přiloženou klasickou šestihrannou kostku. No a poslední věcí, kterou v balení naleznete, jak jsem již zmiňoval, je žeton prvního hráče. Ten je z kartonu a ikonicky zobrazuje sekeru, jenž sebou Kratos dřímal v rukou při nejednom krveprolití.

Závěrem tohoto popisu, co karetní hra God of War obsahuje, bych rád CMON pochválil za luxusní insert, s kterým je příprava hry, a hlavně uschování po partii, otázkou chvilky. Vše je perfektně roztříděné, díky tomu, že každá karta má své umístění. God of War již v redakci pilně hrajeme, abychom vám zprostředkovali dojmy v naší recenzi, na kterou se můžete těšit v nadcházejících dnech.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tags:

One Reply to “God of War”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: