GLORY: A Game of Knights

 Příběh o mladém rytíři, který se na boj o slávu a čest vydal.

Ano, i takhle v jedné větě by se dalo shrnout, o čem je hra z distribuce TLAMA games nesoucí název GLORY: A Game of Knights. Jedná se o počin dvou nadšenců do středověkých rekonstrukcí, kteří nám tak chtěli přiblížit příběh rytířského života, a těmi jsou Dominik „Lir“ Mucha a Marcin „Wis“ Wisthal. No, a jak se jim to povedlo, tomu se budeme věnovat v dnešní recenzi. Již zmíněný titul GLORY: A Game of Knights je záležitostí pro 1-4 rytíře s doporučeným věkem od 14ti let. Herní doba se pohybuje okolo 30ti minut na jednoho hráče.

Obsah krabice takřka typických rozměrů (30x30x7cm) je velice rozmanitý. Velký herní plán, oboustranná deska turnaje (použijete stranu dle vámi zvoleného turnajového módu – Joust à Plaisance nebo Pas dʼarmes) a 4 desky hráčů. Čeká tu na nás 36 kostek, 24 figurek akcí, 4 ukazatele bodů a 1 ukazatel fáze. V balení nacházíme i karty formátu mini-euro (44x68mm), mezi nimiž je 74 karet cestování (obsahují 26 karet dvoření, 19 karet obchodu a 29 karet výzev), 13 karet pro sólovou hru a 12 karet postav, a také karty formátu euro (58x88mm) mezi něž patří 16 karet vybavení, 12 karet událostí, 12 karet přípravy turnaje a 14 karet přízvisek. Pak jsou to menší kartonové komponenty (48 destiček stoupenců, 16 destiček památných předmětů a 32 destiček rytířů) a různé žetony obsahující štíty pro hráče, mince, žetony síly a víry, modifikátory útoku, žetony prestiže či nadbytečné slávy a další. Milovníci vyloupávání se mají na co těšit. Nesmíme opomenout ani detailní 28stránková pravidla v české a anglické verzi. Celkově herní materiál budí dobrý dojem, žetony jsou pevné a dřevěné komponenty či kostky vypadají kvalitně.

Příprava hry zabírá v pravidlech celkem 4 strany a napoprvé ji nachystat byl trochu oříšek. Orientace v těch všech informacích byla docela náročná a zabralo to poměrně dost času. Naštěstí však s dalšími partiemi už to bylo jednodušší, začínalo to dávat smysl a příprava se značně zrychlila. Na začátku je potřeba si prvně vybrat druh turnaje. Na výběr je mezi dvěma módy, a ty se drobně liší. V Joust à Plaisance hráči bojují nejen s ostatními rytíři, ale i mezi sebou ve vyřazovacím turnaji. V Pas dʼarmes se hráči postaví pouze ostatním rytířům ve městech napříč Evropou a nedochází tu k žádnému konfliktu mezi nimi samotnými. Glory: A Game of Knights probíhá celkem ve třech kolech, které se dělí na několik fází a probíhají v pevně daném pořadí.

Desky hráčů a příslušné komponenty.

1. Fáze akcí: V této fázi hráči postupně provádí tahy v pořadí podle stupnice iniciativy. Jakmile je hráč na tahu, umístí jednu ze svých figurek akcí na libovolné akční pole na herním plánu a okamžitě vybranou akci provede. Poté pokračuje další hráč, dokud všichni neumístí veškeré své akční figurky. Na výběr je k dispozici výcvik, modlitba, vojenská služba, iniciativa, cestovní plány, stráž, samostatný výcvik, tržnice, stoupenci, Herold a poslední možností je nový cíl. Na některých místech tedy lze získat žetony síly, víry, mince, změnit svoji iniciativu, vylepšit si zbroj či svého oře, získat nějakého stoupence, nový cíl nebo se okamžitě zapsat na nějaký turnaj. V pravidlech je tabulka s přehledem všech akcí a konkrétním popisem, takže není problém se rychle zorientovat v tom, kde lze co získat.

Kartičky stoupenců. Jak vidíte, rozdíl mezi úrovněmi 1-3 není vůbec žádný.

2. Fáze cestování: Nyní je na čase, aby každý hráč zahrál až 3 karty cestování. Je možné se střídat a nebo pro ušetření času můžou hráči tuto fázi zahrát společně, avšak je to poměrně nepřehledné. Pokud jsou na kartě cestování odměny oddělené lomítkem, je nutné si vybrat jen jednu z nich. Hra obsahuje 3 druhy karet cestování – dvoření, obchodu a výzvy. Záleží vždy na konkrétním hráči, kterou kartu zvolí, co zahraje a co díky tomu získá.

Společná zásoba žetonů a kostek.

3. Fáze úklidu: Jako první krok se zde řeší úprava iniciativy dle figurek zahraných ve fázi akcí. Následně si veškeré akční figurky berou hráči zpět. Stoupenci, památné předměty a žetony prestiže se otáčí lícem vzhůru a každý hráč získá příjmy v závislosti na kartě své postavy. Zbylé destičky v nabídce stoupenců a kartičky v nabídce karet cestování se odhazují a doplňují o novou nabídku. Jako poslední krok se odebere aktuální karta události a připraví se událost pro další kolo.

Ukázka z karet přízvisek.

4. Zápis: Nastal čas se závazně přihlásit na turnaj. Zde jsou další odlišnosti dle zvoleného turnajového módu.

  • Pas dʼarmes: tři města = tři turnaje. Do každého města může hráč dát pouze jeden svůj štít, takže každý hráč se v daném městě může zúčastnit jen jednoho turnaje.
  • Joust à Plaisance: V tomto turnaji každý hráč umísťuje pouze jeden štít do spodní řady na desce turnaje.
Připraveno pro souboj v módu Joust à Plaisance, kde si hráči již přiřadili svoje štíty.

5. Turnaj: Jde o sérii soubojů, které se odehrávají dle pravidel. U Joust à Plaisance hráči po vyhraném souboji postupují o řádek výše a bojují dále, celkový turnaj vyhraje a hlavní odměnu získá pouze jeden vítěz. Po třech odehraných kolech přichází na řadu další dvě fáze před koncem hry.

Zde připraveno pro mód Pas dʼarmes, ještě před rozmístěním hráčů.

6. Závěrečná fáze cestování: Hraje se stejně jako fáze cestování v již proběhlých kolech.

7. Fáze přízvisek: Během přípravy hry se vykládají k hernímu plánu 3 veřejné karty přízvisek. Během hry měl každý hráč splnit podmínky na těchto přízviscích a v této fázi za ně hráči získávají body slávy. V tuto chvíli navíc každý hráč odkryje svá osobní přízviska, která měl za úkol plnit v průběhu hry a taktéž si je každý vyhodnotí a případně si přičte odpovídající počet bodů.

A jak už to u podobných her bývá, vítězem celého rytířského klání se stává hráč, který získal nejvíce bodů slávy. V případě remízy, mohou navíc rozhodnout získané žetony prestiže.

Ukázka karet událostí (odlišení pro jednotlivá kola barevnými tečkami) a karet cestování.

Náš pohled na rytířský klenot, aneb co všechno se nám (ne)líbilo

GLORY: A Game of Knights je hra s velmi zajímavým tématem, které naprosto vystihuje grafické ztvárnění a působí na nás přímo autenticky. Rytíři v lesklé zbroji, sličné dámy, natěšené obecenstvo, to vše jakoby přímo kolem nás ožívalo. Avšak potenciál hry nebyl využit naplno a hned vám vysvětlím proč. Na výběr máte ze čtyř postav, které se od sebe nijak neliší, jde jen o to, jak se vám který rytíř líbí. To, co jim udává rozdíly, jsou karty postav, které ale také moc rozdílů nepřidávají. S tímto si určitě autoři mohli trochu více pohrát, aby měl každý hráč možnost si více ovlivnit, jakým směrem se jeho strategie bude odvíjet již od začátku partie. Navíc by na variabilitě a znovuhratelnosti přidalo, kdyby bylo k dispozici více typů událostí. V první části zaměřené na worker-placement si sice hráči zajišťují suroviny, díky nimž budou mít v soubojích jisté možnosti ovlivnění výsledku, ale nejsou mezi nimi až tak výrazné rozdíly. A navíc je v soubojích hlavní váha úspěchu na štěstí při hodu kostkami. Takže můžete mít klidně jednu kostku a štěstí, a na první pokus hodíte, kolik potřebujete, a nebo můžete mít kostky klidně 4 a k tomu smůlu, a prostě nic lepšího nehodíte. Můžou vám však ještě pomoci spojenci, ale ani mezi těmi nejsou podstatné rozdíly, každý umí něco a jestli je spojenec úrovně první nebo třetí, na jeho schopnost nemá žádný vliv, to je trochu škoda, nemyslíte? Co nás naopak bavilo, byly osobní úkoly (přízviska) a možnost ve fázi akcí získat další, tudíž máte pořád možnost něco plnit a o něco usilovat, o čem ostatní nemají tušení.

Přichystaná hra pro dva hráče.

Takže pokud od GLORY: A Game of Knights čekáte propracovanou herní záležitost jako my, tak přijde mírné zklamání. Pokud však hledáte nenáročnou, možná by se i hodilo říci rodinnou hru a láká vás toto téma, tak proč ji nezkusit. U sólo verze je nutno pochválit tři možné scénáře a obtížnosti. Odpůrci her s náhodou a kostkami, vy ji raději obejděte velkým obloukem. Dvě verze turnajů dávají hráčům možnost si vybrat, co jim bude lépe vyhovovat. Soubojů zde však probíhá tolik, že čím více hráčů se partie účastní, tím delší doba hraní vás čeká. To lze ovlivnit tím, že můžete vyhodnocovat více soubojů zároveň, ale pak se z tématicky zajímavé hry jednoduše stane hektický guláš.

GLORY: A Game of Knights získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: