Gloomhaven: Lví chřtán

„Milí hráči deskových her!

Stáli jste někdy v obchodě před obří krabicí Gloomhavenu, ale při pohledu na cenovku jste s pláčem utekli?

Nekoupili jste si Gloomhaven, neboť máte malé, zvědavé děti, které by mohla monstrózní krabice hry při pádu z police umačkat?

Máte malý byt, v němž se rodina dusí?

Mumláte v noci ze spaní a probouzíte se zalití potem při představě, jak zase přemlouváte své spoluhráče k odehrání čtyřicátého devátého scénáře Gloomhavenu?

Nepropadejte zoufalství, zvedněte s nadějí hlavu a utřete slzy, neboť hodina vašeho štěstí se přiblížila. Přichází nováček, trpaslíček, junior, malý bráška, mimi.

Přichází Gloomhaven: Jaws of the Lion!“

Autor Gloomhavenu Isaac Childres vytvořil Jaws of the Lion jako vstupní hru do světa Gloomhavenu. Hra si zachovává herní mechaniky svého velkého bratra, ale je zaměřena na širší okruh lidí. Soustředí se na snazší přechod od učení se pravidlům k samotnému hraní. Také je výrazně levnější, menší a s kratší kampaní. A co je hlavní, díky Albi dostane tato hra svůj český překlad a v červnu na Albi Game Day vyjde pod názvem Gloomhaven: Lví chřtán.

Hra je, stejně jako Gloomhaven, hratelná ve skupině dvou až čtyř hráčů, nebo jako solitér. Zahrajete si ji od čtrnácti let a jeden scénář vám zabere třicet minut až dvě hodinky. Děj kampaně Lvího chřtánu je zasazen do města Gloomhaven před událostmi původní hry. Těšit se můžete celkem na dvacet pět scénářů.

To první, co pod víkem krabice objevíte, je dvoustránka s nápisem „Vítejte v Gloomhavenu“. Jedná se vlastně o návod, jak vytřídit a uspořádat všechny komponenty hry do krabice. Pod tímto úvodem se nachází návod, jak začít hrát bez učení pravidel (tutoriál), dále abecední glosář přehledu pravidel, kniha scénářů, sešit doplňujících scénářů, mapa města Gloomhaven a arch samolepek s lokacemi, které se na ni nalepují.

Než budu pokračovat s představením dalších herních prvků v krabici, dovolím si pozastavit se nad dvěma hlavními inovacemi, které Lví chřtán nabízí oproti původní hře. Tou první je absence klasického sešitu pravidel. Lví chřtán sází na postupné učení pravidel během prvních pěti scénářů kampaně s pomocí tutoriálu. V prvním scénáři se naučíte používat karty schopností své postavy a zjistíte, jak ovládat nestvůry. V dalších scénářích se postupně přidají nové aspekty hry – naučíte se složitější přesuny, skoky, spouštění pastí, otevírání dveří a další. Na konci pátého scénáře již ovládáte všechna pravidla a můžete se směle vrhnout do samostatného hraní. Odpadá tedy namáhavé drcení pravidel před hrou a jejich vysvětlování ostatním, prostě otevřete krabici, rozdělíte komponenty a hned hrajete.

Druhou inovací je zrušení neskladných kartonových dílů terénu. V Gloomhavenu zabere příprava scénáře vždy spoustu času, musíte najít jednotlivé díly, poskládat z nich mapu, přidat kartonové překážky. To vše ve Lvím chřtánu odpadá. Celý děj scénáře se odehrává v knize scénářů. Prostě nalistujete příslušnou stránku, kde je již mapa nakreslena, rozmístíte na ni nestvůry a můžete hrát.

Vraťme se nyní zpět ke krabici. Vaši pozornost jistě upoutá praktický plastový insert na všemožné žetony. Dále už hra obsahuje vše, na co jste byli zvyklí v původním Gloomhavenu. Čtyři krabičky nových hrdinů s kartami schopností, plastové figurky těchto postav, ukazatele životů a zkušeností, karty nestvůr, modifikátorů, předmětů, událostí a úkolů, kartonové figurky nestvůr a jejich podstavce. Nechybí ani zapečetěné krabičky s tajným obsahem, které odemknete v průběhu kampaně, až vás k tomu hra vyzve.

Pro ty z vás, které nezasáhlo gloomhavenovské šílenství před dvěma lety, zbývá ještě představit samotný herní princip. Základem všeho je balíček karet schopností vaší postavy. Každé kolo si z něj vyberete dvě karty, z jedné použijete horní, zpravidla bojovou, akci a z druhé využijete spodní akci, většinou pohybovou. Na kartách schopností se dále nachází číslo iniciativy, určující, jak rychle danou akci dokážete provést. Po odhalení karet všech hráčů, otočíte ještě kartu schopnosti nestvůr, abyste zjistili, co budou provádět a jaká je jejich iniciativa. Pořadí, ve kterém budou hráči a nestvůry hrát, určuje právě toto číslo. Čím je menší, tím dříve provádíte své akce. Útoky jsou ještě upraveny hodnotou na tažené kartě modifikátoru, která představuje vaši smůlu či štěstí. Použité karty pak odložíte na odkládací balíček, ty se silnějšími akcemi úplně odstraníte ze hry.

Takto se kolo po kole probíjíte kupředu mapou scénáře, sbíráte mince, poklady, kladete pasti, odstraňujete překážky, bojujete společně s nestvůrami a snažíte se splnit cíl scénáře.

Pokud vaše zdraví klesne na nulu nebo vám dojdou karty, jste vyčerpaní a scénář pro vaši postavu končí. Ten, kdo má původní Gloomhaven již dohraný, a prošel i rozšíření Zapomenuté kruhy, ten jistě již netrpělivě vyhlíží nová dobrodružství Lvího chřtánu, kdy se jeho družina bude krůček po krůčku probíjet příběhem až do závěrečného finále. Taky se jistě těšíte na tu zmatenou komunikaci mezi hráči při výběru karet pro dané kolo, tajemné náznaky, co kdo bude dělat a jak rychle. Tajemné mumlání, významné pohledy, mrkání či kroucení hlavou.

„Já asi budu útočit na toho v rohu.“ „Stůj, potřebuji tě po svém boku!“ „Pomoc, potřebuji léčit!“ „Jak tě mám léčit, když jsi tak daleko, vzchop se a pojď mi naproti!“ „Držte se vzadu, tohle bude velký třesk!“ „Kdo sebral ty mince, ty byly moje!“

To se prostě neomrzí

Pokud to vidíte stejně a jste fanoušci Gloomhavenu, myslím, že je pro vás Lví chřtán jasná volba, no a pokud ho ještě neznáte, či nechcete vynaložit tolik peněz za jednu hru, vyzkoušejte tuto menší variantu Gloomhavenu – Gloomhaven Lví chřtán. Kdo ví, třeba se vám zalíbí a pořídíte si i jeho většího brášku.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: