Galaxy Trucker: Jedeme dál!

A opět poletíme vesmírem na lodi postavené z odpadu! Je to ale krásný a čerstvoučký odpad.

V roce 2021 vydalo CGE novou edici úspěšné hry Vlaady Chvátila – tedy Galaxy Trucker: Druhé, vytuněné vydání. Původní hru, remake a stejně tak rozšíření Jedeme dál! vydává v lokalizované podobě brněnské vydavatelství REXhry. Druhá edice této bláznivé hry, ve které putujete vesmírem na lodi zbastlené z odpadu, nás velice bavila, a tak jsme zatraceně zvědaví, jaký přínos pro hru bude mít rozšíření Galaxy Trucker: Jedeme dál! Pojďme to společně zjistit.

Obsah krabice a jeho kvalita

Krabice je shodných rozměrů jako ta od základní hry, nicméně je v ní podstatně víc jedné součásti. Je to vzduch. Krabice základní hry je skutečně našlapaná obsahem, ale rozšíření Jedeme dál! je naplněné asi tak z poloviny. Mně to třeba vůbec nevadí. Naopak se mi líbí, že to oběma krabicím v polici pěkně ladí. Stejně jako ladí nové herní komponenty s původní hrou. Jde o dílky lodí s novými technologiemi, tyrkysové mimozemšťany, nové tvary lodí a letové karty nebo třeba minirozšíření Drsné štreky. Mimo to najdeme v krabici pár komponentů, které jsou stejné jako ty v základu a bylo třeba je doplnit kvůli novým herním mechanismům.

Součástí balení je samozřejmě i sešit s pravidly, který má patnáct stran velikosti zhruba A5. Vše, co bylo třeba osvětlit, jsme v nich nalezli. Rozhodně tedy nejsou děravá jako loď po srážce s meteoritickým vírem. Nezbytné příklady a návodné obrázky jsou všudypřítomné. Pravidla jsou opět sepsána velice zábavným a tematickým stylem a mockrát děkuji vydavateli za skvělý překlad. Pro objasnění mohu uvést příklad popisku nových lodí:

Zkuste základní lodě nahradit těmito novými modely. Jejich stylové tvary a inovativní práce s prostorem vyvolaly u testovacích pilotů výkřiky obdivu (a spousty dalších výkřiků při setkání s meteory).

Rozšíření většinou zajímá ty, co už znají základní hru jako své boty. Právě proto si myslím, že je třeba se novým komponentům a herním mechanismům podívat na zoubek trochu zevrubněji.

Co tu máme nového

Nové technologie

Na nových kartonových čtverečcích můžeme spatřit například nezničitelné plátování, které odráží všechny meteory i střely. Velice neobvykle působí kombinované dílky. Ty mohou spojovat například motor a dělo, čímž přináší pozitiva obou dílků na minimu prostoru. Také ale negativa. Umístění takového dílku bude docela napínavé, když před dělem a za motorem nesmí být nic dalšího. V rámci šetření lodních baterií a ekologie mohou být nově zabudovány různé posilovače. Na takový posilovač lze napojit až tři dílky příslušného druhu a efekt všech pak spustit jedinou baterií. Posílit lze děla, motory nebo štíty. S dobíjením baterií pracuje i spalovací reaktor. Ten už není tak ekologický, protože v něm budete pálit zboží pro zisk jedné baterie. K obraně lodi před meteory můžete nově využít též katapulty. Fungují obdobně jako děla, nicméně jako munici použijete naložené zboží. Jinak řečeno je to malá bolestivá platba, která ale může odvrátit zkázu celé lodi a ztrátu cenného nákladu. Poslední dvě nové technologie pracují s osazenstvem lodi. Stázové komory jsou jakýmsi rezervoárem kosmonautů, které lze probudit z hibernace při potřebě doplnění posádky. Ceněným cestujícím může být též tyrkysový mimozemšťan. Podmínky pro jeho umístění na loď jsou stejné jako u hnědého a růžového ze základu, ale při umístění tyrkysového si vyberete jednu z jeho karet. Ta hráči následně poskytne specifický bonus, jako třeba slevu na používání baterií nebo na platbu za poškozené dílky lodi.

Nové dílky hru udělají podstatně obtížnější, což je u rozšíření jistě vítaným efektem. Tento vliv je opravdu výrazný a je třeba s tím počítat. Pokud si zahrajete Jedeme dál! s nějakým novicem, pravděpodobně se mu hra nebude líbit a dost možná mu hru naprosto znechutíte. Je třeba s tím počítat a toto rozšíření implementovat pouze se zkušenými hráči. Už v základní hře je nad čím přemýšlet a teď je hlava opravdu zralá na prasknutí. Stavba na nejmenší lodi IA bude také náročnou na prostorovou představivost. Je tak malá, že tam hráči nacpou opravdu jen to nejnutnější, natož aby postavili posilovače nebo podpory pro mimoně. Na velké lodi už ale mohou potenciál všech nových dílků naplno využít.

Nové lodě

Galaxy Trucker: Jedeme dál! přináší samozřejmě i nová vesmírná plavidla. Opět jsou tři a aby to nebylo tak jednoduché, každá má své speciální pravidlo. U jedničky si hráči před začátkem partie hodí kostkou, aby se dozvěděli, kde bude mít loď předek. Dvojka zase zrcadlí střely a meteory ve směru zepředu a zezadu. Jinak řečeno, pokud má přiletět meteor zepředu, přiletí zároveň v tom samém sloupci i zezadu. Poslední a největší loď s označením IIIA je takový velký magnet na meteory a střely. V ideálním vesmíru by hráče nebezpečí minulo při hodu nižších hodnot. V případě této lodě je ale nebezpečí přitaženo k lodi. Útok a náraz zepředu či zezadu tak bude přesměrován na útok zboku. Milé, že?

Kdyby nic jiného Jedeme dál! nepřineslo, budu spokojen. Lodě mě na celém rozšíření baví nejvíc. Přináší vtipné inovace, které z těžkého letu vesmírem dělají nemožný let. Například u lodě IIA postačí pár dobře mířených zásahů na střed lodi a je po legraci – loď bude na dvě půlky. A opět platí, že tohle fakt není pro nováčky.

Transgalaktický trek

Část pravidel věnovaná této „kampani“ přináší lehké úpravy pravidel pro ještě větší zábavu. Také ale přináší nové herní komponenty jako Dok na tituly nebo dva zcela nové tituly – Inovátor a Estét.

Dok na tituly je sice jen malý proužek kartónu, ale dodá titulům jakousi exkluzivitu. Prostě se na ně víc těšíte a na stole více vyniknou. Aby ale nešlo jen o vzhled, zvyšuje také bodovou hodnotu truckerských titulů. Pravidla doznaly drobné změny, protože je bylo třeba přizpůsobit vyšším nárokům na hráče a samotné hraní. Změny se týkají především odstoupení z letu, jelikož je prostě podstatně jednodušší být rozstřílen uprostřed vesmírné plavby.

Drsné štreky

Drsné štreky vyšly i pro původní edici z roku 2007. Jednalo se o samostatnou krabičku a stejně jako Štreky v Jedeme dál!, byly hotovým peklem i pro zkušené truckery. Je to celkem jednoduché. Hráči se dohodnou, jakou obtížnost si nastaví. Bude to Obtížné, Extrémní anebo To jste se snad zbláznili, ne?! Úkol karet je jednoduchý – udělat z letu takřka nedokončitelnou záležitost. Tohle už opravdu nebude pro každého a je třeba s tím počítat. Pokud máte rádi nízkou míru interakce a všechno do předu naplánované, Jedeme dál! vás prostě brát nebude. To se ale vlastně dá říct o celém GT. Existuje ale také jiný způsob, jak karty Drsných štrek použít. Dají se jimi celkem slušně dohnat rozdíly ve zkušenostech jednotlivých hráčů. Když je někdo méně zkušený, karet si zkrátka nevšímá a ostatní dostávají na frak, což mohou mírnit právě svými zkušenostmi.

Obaly na karty a herní doplňky

V krabici nalezneme 36 karet rozměrů 56×87 a na obalení jsem použil tyto obaly. Mohu také doporučit tyto bonusové karty, které můžete rozdat kamarádům za získání titulů. Mohou se s nimi vyfotit a pochlubit se na fecebooku CGE. Jedná se o takovou milou promo akci.

Hodnocení

Rozšíření pro nového GT s názvem Jedeme dál! mě opravdu bavilo. Delší dobu jsem už ale GT nehrál a po první hře s rozšířením jsem došel k závěru, že je třeba nejdřív GT opět nahrát. Rozšíření skutečně hodně zvyšuje obtížnost, a tak hráči musejí být silní v kramflecích v základní hře. Proto byste na to měli myslet při pořizování rozšíření. Pokud jste se kolem GT jen tak mihli, dost pravděpodobně pro vás tato expanze nebude to pravé ořechové. Nás GT baví moc a jsme schopní ho hrát celý večer. Díky tomu jsme Jedeme dál! vlídně přivítali. Vrátilo do hry ten správný zmatek a legraci.

Galaxy trucker: Jedeme dál! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: