Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Freeze Factory

Je parné léto. Teploměr atakuje třicítky, ale zmrzlináři v továrně Freeze Factory musí zachovat chladné zboží a hlavně chladnou hlavu. Komu se podaří namíchat správné kombinace příchutí a obsloužit nejvíce zákazníků?

Pracovat v továrně na zmrzlinu a míchat různé příchutě zní jako práce snů. Klíče od moderní zmrzlinárny nabízí nová desková hra Freeze Factory od společnosti Piatnik.

Hra osvěží dva až čtyři hráče po dobu přibližně půl hodiny. Pestrý vzhled, bytelné komponenty a jednoduché mechanismy naznačují, že je určena především dětem a rodinnému hraní. Děti ji skutečně zvládnou přibližně od šesti let, ale zároveň musím dodat, že hra umí být solidní výzvou i pro dospěláky.

Co ukrývá (termo)box

Samozřejmě zmrzlinu. Ve čtvercové krabičce o velikosti roztažené dlaně je 26 žetonů kornoutů s mraženou lahůdkou. Kornouty jsou vytištěné na pružném plastu, takže jsou voděodolné a vydrží i drsnější zacházení. Dále je zde 13 kartonových žetonů příchutí, hrací kostka a na dně krabice složený herní plán. Papírové žetony i herní plán jsou ze silného kartonu. S herním plánem jsem trochu bojoval, protože po rozložení nepřiléhal stejnoměrně ke stolu. Věřím ale, že se v průběhu času poddá. V krabici je také návod v několika jazycích, češtinu, slovenštinu a polštinu nevyjímaje.

Krabička nemá insert ani přiložené sáčky na jednotlivé dílky, což jsem jako milovník pořádku musel napravit. Přece jen jde o rodinnou hru a děti mohou při neopatrném otevření obsah snadno vysypat, ten se rozkutálí a v nejhorším případě se z něj něco ztratí.

Jak funguje stroj na zmrzlinu

Na herním plánu, který je společný pro všechny hráče, je namalován stroj na zmrzlinu. Stroj má podobu čtverce o velikosti pět krát pět polí a všechna pole jsou mezi sebou propojena spletitou sítí trubek. Na začátku hry se do stroje na žlutě označená pole s kolečkem uprostřed umístí 13 žetonů příchutí. Každá příchuť má unikátní barvu a je ve hře jen jednou. Cílem hry je přesouvat žetony příchutí vodorovně či svisle po sousedících polích tak, aby vznikla v jakémkoli řádku nebo sloupci trojice, po které touží zákazníci.

Při přesouvání není možné příchutě smíchat, proto může být na jednom poli vždy jen jedna příchuť. To plnění objednávek značně komplikuje, ale naštěstí má zmrzlinový stroj jednu zázračnou schopnost, která umí přísady na krajích herního plánu přesouvat přes okraj herní desky tak, že se objeví na protilehlé straně. To je samozřejmě možné jen ve chvíli, kdy je na protilehlé straně herního plánu volné pole.

Zákazník, náš pán

Přání zákazníků symbolizují žetony kornoutů. Zatímco zadní stranu mají všechny kornouty stejnou, přední strana obsahuje unikátní zadání objednávky v podobě třech příchutí kopečků zmrzliny. Nezáleží na pořadí, jakmile se hráči podaří předepsané příchutě spojit do řádku nebo sloupce ve zmrzlinovém stroji, je objednávka hotová a hráč si dobere další kornout z nabídky.

Pracovní doba ve zmrzlinárně začíná tím, že si každý hráč náhodně vezme jeden kornout a prohlédne si zadání objednávky. Kornout nikomu neukazuje, aby nikomu nenapověděl, o jakou kombinaci příchutí bude usilovat. Při hře více než dvou hráčů je o příchutě a jejich pozice opravdu lítý boj. Směnu v továrně začíná nejmladší hráč.

Výrobní postup

Na začátku tahu má každý hráč dvě možnosti:
– přesunout žetony příchutí o tři políčka a snažit se tak splnit objednávku. Hráč si zvolí jeden nebo více žetonů a udělá celkem tři přesuny. Tato možnost je bez rizika, buď se podaří splnit objednávku nebo alespoň přiblížit příchutě blíže k sobě, aby se objednávku podařilo splnit v dalším tahu.
– riskovat a hodit kostkou. Na kostce je jedenkrát hodnota 5, dvakrát hodnota 4 a hodnota 2. Podle toho, jaké číslo padne, může hráč přesouvat žetony o dva až pět polí. Kromě čísel je na jedné straně kostky obrázek kornoutku. Když padne ten, hráč si dobere z balíčků kornoutů novou objednávku. S více objednávkami se lépe kombinují přesuny příchutí.

Pak je na řadě další hráč nebo hráči. V průběhu jejich tahu ale není čas na lelkování. Naopak je potřeba neustále pozorně sledovat pohyby přichutí. Ve chvíli, kdy kdokoli z hráčů shodou okolností vytvoří trojkombinaci, kterou plní jiný hráč, stačí zavolat „Fríz!” a tato objednávka je splněna, přestože hráč nebyl na tahu. Šťastlivec si hned dobere další kornout a hráč, který byl na tahu, může svůj tah dokončit. Hra končí ve chvíli, kdy dojde zásoba kornoutů.

Délka mražení

Podle počtu hráčů má Freeze Factory různou délku i obtížnost. Ve dvou hráčích je ve stroji dost místa na přesun ingrediencí tak, aby si zmrzlináři příliš neškodili. Hra rychle ubíhá a zhruba za patnáct minut je konec. Hráč s více splněnými objednávkami vyhrává.

Zlom nastává ve třech a více hráčích, kdy se ze hry stává zábavná, ale zároveň frustrující záležitost. Pokud se hrající parta umí zasmát nepřízni osudu, kdy protihráči opakovaně přesouvají ingredience na pozici, ze které je aktivní hráč nemá jak složit dohromady, je to legrace. Smolaři pak většinou nezbývá než vzít kostku a riskovat. Padne-li pětka, dá se pěti přesuny chod ve stroji ovlivnit mnohem více, než při běžných třech přesunech. Jenže ona zrovna padne dvojka, takže smolík. Podíl náhody je zkrátka velký, někdo se může škodolibě bavit, u jiného zábava klesne na bod mrazu.

Rodinný podnik

Herní pravidla jsou jednoduchá a naučí se je rychle děti i nehráči. Hru jsem testoval v kombinaci dětí a dospělých. Pětiletému jsme trochu napovídali, někdy i nahráli. Osmiletý po několika prvních hrách začal sám přesouvat potřebné suroviny efektivněji a naučil se hledat nejkratší kombinace přesunu.

Pokročilejší hráči budou zřejmě více promýšlet přesuny příchutí, využívat okraje stroje a možná i strategicky blokovat některé ingredience, aby byl jejich přesun pro ostatní obtížný.

Ve většině případů hru vyhrál hráč, který měl štěstí a z balíčku objednávek vytahoval kombinace příchutí, které byly shodou okolností blízko sebe a jejich splnění zabralo minimum práce.

Ze začátku se nám trochu pletly odstíny zelených, modrých a červených barev. Například, když jsem měl splnit zadání kornoutu, který je na obrázku výše úplně vpravo, místo ingredience jahody jsem posnul lichi. Ale po několika hrách nám barvy přešly do krve a na odstíny jsme si zvykli.

Závěrečné shrnutí

Freeze Factory je příjemnou vstupní a rodinnou hrou. Vysvětlení pravidel zabere asi minutu a může se hrát. Je to hra abstraktní, téma by při stejném principu mohlo být jakékoli, ale právě výroba zmrzliny hře moc sluší. Vizuál je plný barev, dětem i dospělým se hra líbila na první pohled a hned ji chtěli vyzkoušet. Plastové žetony kornoutů něco vydrží a nebál jsem se je dětem půjčit i na hraní podle jejich fantazie.

S počtem hráčů roste obtížnost i herní doba. Při hraní s menšími dětmi lze dobu regulovat tím, že se hraje s odkrytými kornouty. Pak je možné dětem občas nahrát nebo alespoň neškodit. Starší děti se mohou učit hledat nejefektivnější způsoby pohybu, což se jim bude hodit ve škole, v životě a také později při hraní náročnější her. Pokud stejně jako my přistoupíte na to, že je hra o náhodě, legraci a o čase strávenem spolu, bude Freeze Factory dobrou volbou i pro vaši rodinu.

Freeze Factory získává od Říše her ocenění

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: