FORT: Kočky a psi

Mini expanze pro perfektní deck-building FORT.

Nedávno jsme publikovali recenzi na malebný deck-building FORT od vydavatelství Fox in the Box. V této recenzi jsem apeloval na všechny české hráče, aby kupovali FORT jako o život. Důvod byl prostý – toužil jsem po české lokalizaci rozšíření s názvem Cats & Dogs. Nevím, jestli byly mé modlitby vyslyšeny, nebo k tomuto rozhodnutí došlo ještě před sepsáním recenze, ale opravdu se této lokalizace dočkáme! Rozšíření ponese název FORT: Kočky a psi.

Obsah balení a jeho dosah na hratelnost

Jak můžete vidět na obrázku výše, krabička přicházející expanze opravdu není největších rozměrů. Vydavatel dokonce slibuje, že se celá expanze vejde do krabice základní hry, což je jistě vítaný fakt. Na druhou stranu, pokud si vzpomenu na to, kolik bylo v krabici místa po obalení karet, tak tomuto tvrzení moc nevěřím. Jinak řečeno, pokud nemáte karty obalené, tak se rozhodně vejde. V opačném případě tomu moc nevěřím, ale moc rád to vyzkouším na vlastní kůži.

Na tomto obrázku si můžete pro změnu všimnout obsahu nevelké krabice. Nejprve bych jmenoval čtyři kartonové psí boudy. Jak můžete vidět, jsou v barvách hráčů a každý hráč jednu uzme na začátku hry. Během hry slouží jako odkladiště zahraných psích karet. Je velice důležité, kolik karet psů do boudy umístíte, protože hráč s nejvíce psy na žetonu boudy na konci hry získá celých sedm bodů. S boudami samozřejmě velice úzce souvisí psi, o kterých již nějaké to slovíčko padlo. Jejich karty jsou stejných rozměrů jako kamarádi ze základní hry (63,5×88) a v krabici jich nalezneme celkem osmnáct. Každá karta psa zároveň obsahuje i jeden ze symbolů, které můžeme znát ze základní hry. Tyto symboly jsou opět uvedeny v levém horním rohu a mohou být použity k podpoření akcí. Karty psů lze po splnění jejich požadavků zahrát jako kartu kamaráda. Jeden z těchto požadavků může být například zaplacení jedné pizzy. Akce psů však nemohou být ostatními následovány! K psům se vztahuje ještě jedno pravidlo, které říká, že se nesmí posílat na hlídku nebo odstraňovat ze hry. Což je doprovozeno vtipnou poznámkou: „Stop týrání zvířat!“

Dále v krabici nalezneme osm karet koček, které jsou menších rozměrů jako karty výhod či švindlů ze základní hry – tedy 44×68. Karty koček navíc fungují podobně jako karty výhod. Přinášejí okamžitou výhodu a jsou viditelné pro ostatní. Vysvětlím. Na začátku hry se všech osm koček zamíchá a vyloží jedna pro každého hráče. Kočky na sobě mají popsanou schopnost, která se spustí vždy v přesně popsaném momentu. Například Jitters dává jeden VB pokaždé, když nikdo nenásleduje hráčovu veřejnou akci. Na konci tahu hráč zkontroluje, zda nepřitahuje některou z koček. Ty totiž nejsou tak věrné jako psi, a jsou tak nějak přelétavé. Na konci tahu je tedy vždy potřeba zjistit, zda pro další kolo neposkytne přízeň někomu jinému. Podmínky pro získání přízně jsou uvedené v horní části karty. Jedna z těchto podmínek může být například absence jakékoliv karty na dvorku. Pokud hráč získá přízeň některé z koček, tak ji rovnou uzme a vyloží před sebe. Je také úplně jedno, že tuto podmínku jiný hráč splňuje lépe. Jiný hráč na tuto kočku bude mít nárok na konci svého tahu. I kočky přinesou na konci hry vítězné body. Každý hráč obdrží VB podle toho, kolik karet koček vlastní.:

  • jedna kočka – 1VB
  • dvě kočky – 3VB
  • tři kočky – 6VB
  • čtyři kočky – 10 VB

Poslední součástí balení je sešit s pravidly hry. Ta jsou popsána na osmi stránkách, z čehož první nese titulní obrázek, a ta poslední obrázek doplněný jmény tvůrců rozšíření. Mimochodem za použitou grafikou opět stojí Kyle Ferrin a za designem Grant Rodiek, ke kterému se protentokrát přidal pan Nick Brachmann. Pravidla jsou sepsána ve stejném duchu jako ta k základní hře. Najdeme v nich několik obrázků komponent a spoustu příkladů, které vysvětlují nová pravidla.

Závěrem

Rozšíření pro hru FORT s názvem Kočky a psi rozhodně vypadá dobře! Moc se mi líbí ten nápad. Však co by mohlo chybět děckám při hraní si v bunkru? Už mají hračky, hromady pizzy a spoustu kamarádů okolo. Psy i kočky mají děti rozhodně rády, takže krok tímto směrem určitě dává smysl. Alespoň tedy tematicky. Jaký dopad bude mít rozšíření na hru, mohu zatím jen odhadovat. Nicméně se moc těším na odstartování prodeje a tohle rozšíření si zkrátka musím pořídit. Pokud hrajete FORT často, a už se vám trochu ohrál, tito mazlíčci jistě přinesou vítanou změnu. Navíc je fajn, že kočky i psi se dají hrát odděleně či společně. Můžete si tedy zahrát jen s kočkami, nebo jen se psy. To opět kolosálně zvyšuje znovuhratelnost, a tak to vypadá, že tato expanze by mohla opravdu být ku prospěchu základní hry.

Prozatím můžete zde na stránkách Fox in the Box sledovat stav. Určitě se tam za chvíli objeví více informací, cena, nebo možnost předobjednání. Prozatím to vypadá tak, že bychom se Koček a psů mohli dočkat v prvním kvartálu roku 2023.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: