Uvnitř béčkového filmu

Vydavatelství REXHry oznámilo české vydání kompletní první sezóny sólo hry Final Girl od vydavatelství Van Ryder Games a designérů Evana Derricka a A. R. Porfiria. Final Girl vychází z jiné povedené sólovky stejných autorů a téhož vydavatelství, Hostage Negotiator. Hra vyšla v roce 2021 díky úspěšné kickstarterové kampani zahájené v dubnu 2020, druhá sezóna byla úspěšně zafinancována počátkem letošního roku. 

Přesně tak, jak to znáte ze starých béčkových hororů: parta lidí si vyrazí do (údajně) opuštěné chaty, první noc uprostřed pařby zmizí první z nich. Když druhý den najdou jeho zohavenou mrtvolu, začnou (k mému úžasu), chodit po jednom do lesů, aby té záhadě přišli na kloub. Vrah má žně a postupně pobije celou partu, počínaje nejsilnějšími členy s vojenským výcvikem. Naživu zůstane jediné děvče, bez zvláštních schopností a jakýchkoli zkušeností, ovšem s odhodláním pomstít kamarády a zbavit svět vraždícího monstra – a právě tímto děvčetem se ve Final Girl stanete vy.  

Final Girl pracuje s podobnými principy jako zmiňovaný Hostage Negotiator a přenáší je do prostředí béčkových hororů. Zahrajete si za různá děvčata z konce filmu, jejichž úkolem je zbavit svět masového vraha a pokud možno při tom ještě zachránit několik nevinných obětí, které se mu budou motat do cesty a jejichž vražděním bude vrah sílit. 

Těchto pět filmů první sezóny Final Girl nás díky Rexíkům čeká v češtině.

Hru tvoří základní krabice a jednotlivé „filmy“ v krabičkách s designem videokazet. Základ a jeden film tvoří hratelný set. V základu najdete desku hráče, 6 šestistěnných kostek se zvláštními symboly, řadu žetonů a ukazatelů, 23 akčních karet pro děvčata a meeply vraha, děvčete a nevinných obětí. V každém filmu najdete 1 desku vraha s jeho kartami (vrah má karty hrůzy, temné moci a finále), 1 desku lokace s příslušnými kartami (k lokaci příslušejí karty přípravy hry, karty událostí a karty předmětů) a 2 nová děvčata (reprezentovaná kartami). V první sezóně změří děvčata své síly například s Řezníkem Hansem či Poltergeistem.

Rozehraná hra s Řezníkem Hansem: vlevo nahoře deska vraha, pod ní deska kola a karta děvčete. Uprostřed nahoře deska lokace (zde neveselý tábor Veselé stopy), žlutí meeplíci na ní představují oběti. Dole akční karty v ruce a v nabídce.

A jak se hra hraje? Základní komoditou ve snaze zastavit masového vraha je čas. To, kolik času máte každé kolo k dispozici, udává příslušný scénář (film). Vaše akce budou určovány kartami (na nichž bude např. pohyb, útok, či prohledávání), jichž máte pro první kolo na ruce celkem šest (jedná se o základní akce s cenou nula). Zahrání každé karty zahrnuje hod kostkou či kostkami hrůzy (těch máte k dispozici různý počet podle toho, jak daleko ve hře jste) a často také utracení jedné nebo více jednotek času. Všechny kostky ve Final Girl jsou stejné: na dvou stěnách mají hvězdičku, na dvou symbol dvou karet a dvě stěny jsou prázdné. Hvězdička je úspěch, dvě karty se dají přeměnit na úspěch odhozením dvou akčních karet z ruky, prázdné stěny jsou neúspěchy a nijak se měnit nedají. Dva hozené úspěchy většinou znamenají, že se akce obzvláště povedla, s jedním úspěchem akci provedete ve slabší podobě nebo s nějakým mírným postihem, bez úspěchu se akce nepovede a vás ještě čeká nějaký postih. Hrát můžete, dokud máte karty a dokud jste zcela nevyčerpali čas. Čas je ale zároveň platidlem pro pořízení si nových karet pro další kolo, z časem je tedy nutno nakládat opatrně. 

Film Masakr na karnevalu s pánem loutek Geppettem.

Čeho můžete svými akcemi docílit? Pohybovat se budete mezi propojenými poli desky aktuální lokace, na níž se nachází děvče, vrah i potenciální oběti. Zvláštním symbolem jsou označena místa, na nichž můžete najít nějaké předměty, často zbraně, díky nimž se vám bude s vrahem bojovat snáze. A bojovat budete – hra končí tehdy, kdy zemře vrah nebo děvče (nebo když zemřou oba, v tomto případě vyhráváte, protože jste za cenu nejvyšší oběti zachránili, tedy vlastně zachránila, svět před zrůdou). Kromě boje s vrahem a hledání něčeho užitečného budete na lokaci narážet také na (potenciální) oběti. To jsou běžní lidé, proti nimž je vaše děvče superhrdinkou, a jediné, co dokážou, je jít spolu s vámi. Pokud se vám je podaří dovést k místu, označenému jako východ, mohou vrahovi utéct. Oběti, které takto zachráníte, posilují vás, oběti, které se naopak podaří vrahovi zabít, posilují jeho.

Deska vraha Řezníka Hanse. Vlevo počet životů, vpravo stupnice děsu. Tak, jak roste jeho děsivost a krvežíznivost, Hans postupně sílí.

Poté, co ukončíte své akce, začíná řádit vrah. Ten má k dispozici nejméně dvě sady akcí: jednu ze své herní desky (tu vidíte a můžete se na ni připravit) a jednu z karty hrůzy, která zůstává tajná až do okamžiku, kdy se spustí a připravit se na ni nelze.     

Film Noční můra na Maple Lane. Místo Jilmové je tu Javorová ulice, hrůza ale zůstala.

Těšíte se na to, až se v roli statečné dívky vydáte čelit nelítostnému vrahounovi? Já, byť nejsem sólo hráč, moc. Pustím se do ní, stejně jako do dalších sólovek, které máme doma, spolu s přítelem. Hledání nejlepšího možného tahu je prostě ve dvou větší zábava.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: