Farao: Tajemství prastaré hrobky

Závod archeologů hledající tajemství ukryté v nitru pyramidy ožije u vás na stole

Chtěli byste zažít výpravné dobrodružství v honbě za tajemstvím prastaré hrobky ukrývající se v egyptské pyramidě na hranicích Abúsíru? V tom případě určitě zbystřete! Pod náš recenzentský drobnohled se nám dostala hra Farao: Tajemství prastaré hrobky, kterou na český trh připravila společnost Dino Toys. Určitě taktéž stojí za zmínku, že autorem je Jiří Slavík. Usedněte tedy pohodlně do gauče a začtěte se do nadcházejících řádků. Uvidíte zda vás tato expedice bude bavit a s kým byste si ji případně zahráli, protože počet hráčů může být od 2 do 6, jedna partie zabere přibližně 45 minut a doporučený věk je od 6 let. Vaši mrňousové jsou tedy bezesporu jasnými účastníky všech partií.

Námět je téměř vystřižen jak z nejednoho hollywoodského celovečerního filmu, za který byste za normálních okolností utratili okolo 200 korun při návštěvě kina. A to ještě netušíte, co ona hrobka ukrývá za tajemství. Zvěsti a řada indicií nasvědčují tomu, že zde měl být pohřben Imhotep, kterého Egypťané řadí mezi dávné božstvo. V roli vedoucího týmu archeologů se vydáte na cestu do nitra pyramidy plné nebezpečí, abyste nalezli jako první Imhotepovi ostatky. Má to však háček. Nebudete společně kooperovat, ale každý hráč má svůj vlastní skupinku badatelů mající za cíl vše objasnit jako první.

Ještě, než se vtělíme do role archeologů, pojďme se podívat, co vše se nachází v krabici, která svojí velikostí (30x30x7 centimetrů) patří k možná drobátko větším kouskům. Odklopme víko a nahlédněme dovnitř, kde nalezneme desetistránková srozumitelná pravidla v češtině a slovenštině, jenž jsou doprovázena obrázky s názornými příklady, jak postupovat v konkrétních situacích. Než začnu popisovat jakékoliv další komponenty, musím s potěšením pochválit kvalitu jejich provedení. Je radost, když se vám do rukou dostanou pevné desky hrdinů, části pyramid apod. Nic lagricového, určitě lze očekávat dlouhou životnost. A to s přihlédnutím k příznivé ceně hry.

Kartonové destičky pyramidy jsou opravdu s vysokou gramáží a skosené rohy napomáhají při obracení během hraní. Jejich grafické ztvárnění vás může vtahovat více do hry, protože i samotná prázdná chodba je mnohdy doplněna o nějakou tu ilustraci v podobě pavučiny nebo kosti apod.

Největším dílem je pochopitelně herní plán pyramidy (složen ze dvou částí). Je fajn, že je možné ovlivnit jeho velikost. V případě, že preferujete kratší hru, není nic jednoduššího než využít 4 výplně (ve tvaru písmene L) pro zmenšení velikosti pyramidy. Na zbytek herního plánu je zapotřebí položit dílky pyramidy lícem dolů, kterých je celkem 81 (včetně jednoho dílku pohřební komnaty, který je zapotřebí umístit přesně doprostřed obestřen zdmi). Pro každého hráče je tu 1 z 6 karet archeologů a k tomu náležící 18 standees figurek (v 6 barvách po 3 kusech). Dále v balení nacházíme žetony předmětů a starověkých nápisů, jenž chcete, a hlavně musíte objevit. Určitě je fajn, že je i přidána přehledová karta, díky níž můžete rychle zjistit, co který symbol znamená, aniž byste museli cokoliv hledat v pravidlech. A úplně naspod krabice se nachází ještě „motor“ hry – klasická šestihranná kostka, jenž to celé pohání.

Jak jsem naznačil, je zapotřebí na herní plán náhodně rozmístit dílky pyramidy lícem dolů a doprostřed umístit pohřební komnatu se zdmi vzhůru. Každý hráč si vezme svoji kartu archeologů a k tomu ve stejné barvě tři figurky tvořící váš tým. Na dosah všech položte uspořádané žetony starověkých nápisů podle barev a žetony předmětů umístěte roztřízené podle druhu rubem vzhůru. Připravte kostku, zvolte prvního hráče (v pravidlech sice stojí, že jim je nejmladší účastník, ale u nás doma se o to mezi ratolestmi strhne vždy boj, což povětšinou rozsekne sofistikovaná minihra v podobě: kámen, nůžky, papír, teď) a honba za tajemstvím prastaré hrobky může začít.

Začínající hráč hodí kostkou, vybere si jednoho člena ze své družiny a může se pohybovat o tolik políček v pyramidě (nebo po jejím okraji), kolik padla hodnota na kostce. Předá kostku dalšímu hráči a takto se všichni střídají neustále dokola, dokud se nepovede někomu dostat do středu pyramidy, kde je dílek s uzavřenou hrobkou. K jejímu úspěšnému otevření je zapotřebí mít přečtených (rozluštěných, resp. nalezených) 5 starověkých nápisů. A co je uvnitř? Měly zvěsti pravdu a ukrývají se tam Ihmotepovi ostatky? Uznejte sami, že takové velké tajemství nemohu prozradit a mnohem napínavější by bylo na to přijít sám.

Díky tomu, že dílky pyramidy jsou rozmístěny nahodile lícem dolů, je každá hra jiná. Prozkoumávání probíhá tedy tak, že postupně obracíte jednotlivé dílky při průzkumu. Jakmile je některý dílek již otočený, už je pro všechny archeologické týmy navždy viditelný. A na těchto dílcích můžete najít ledacos. Od klíčů k uzavřeným tajemným dveřím, přes louče, které vás dokážou ochránit před zbloudilým hadem, až třeba po šátek, jenž se vám bude rozhodně hodit při vstupu na pole s jedovatým plynem. Ano, přesně tak, nejednou při obhlídce narazíte na něco, co vás dokáže zranit a odvážného člena vašeho týmu to bohužel pošle na onen svět, což v praxi znamená, že jej dáte na okraj pyramidy a můžete jej využít znova. Ale je příjemné, že při bádání narazíte i na tajné chodby, které vás mohou přenést na úplně druhou stranu pyramidy (tedy za předpokladu, že i na tomto místě je objevena tajná chodba). Tím si můžete nejednou urychlit cestu, tam kam se přejete dostat.

Asi tušíte, že jde ve své podstatě o závod, co nejrychleji najít pět starobylých nápisů a hurá k otevření hrobky do středu pyramidy. Protože, jakmile se jednou otevře, ostatní se do ní dostanou i bez jakýchkoliv těchto nápisů, aby se určilo pořadí na druhém a dalších místech. A zde nastává rozhodně prostor, jak si s ostatními hráči škodit. Nejen, že když se na jednom políčku potkají členové rozdílných výprav, tak jeden může okrást druhého, ale dokonce jej zranit natolik, že onen nešťastník končí a musí opět na okraj pyramidy. Další takovou věcí, která může strategicky ostatním hodně uškodit je nalezení tajemné svatyně, protože díky ní můžete proklít kterýkoliv objevený dílek pyramidy. Jinými slovy tak zatarasíte ostatním členům vstup do některé části, kam se všichni snaží dostat (třeba k starobylému nápisu, jenž jim chybí k otevření hrobky, který čirou náhodou vy už máte).

Jestli máte rádi hry založené na náhodě, tak Farao: Tajemství prastaré hrobky vám bude vysloveně sedět. Nejenže, jejím motorem je házení kostkou, ale i samotné objevování toho, co se nachází pod jednotlivými dílky v pyramidě je taktéž založeno na náhodě. Nemáte tedy téměř jakoukoliv možnost se na cokoliv připravit. Ano, v momentě, kdy je většina pyramidy odhalená a vlastníte předmět chránící vás před kde čím, tak už druhý zmiňovaný prvek náhody natolik neplatí a volíte cesty kudy se dostat k danému svitku případně otevření hrobky. Ale na počátku hry se vám může stát, že už máte ve sbírce dva svitky, louči, s kterou s úsměvem míjíte hada, zatímco váš syn jednou zesnul hladem a podruhé se sice chytře vyhnul tomuto dílku, ale zato se dostal do rozvalin zdi, kudy bohužel nemohl projít. Tomu se říká smůla, která když se vás drží, tak nemáte jakoukoliv možnost s tím cokoliv udělat.

Jak jsem zmiňoval, na výběr je ze dvou velikosti pyramidy čekající na vaše putování. Velká, která se skládá z 81 dílků (tedy o velikosti 9×9 dílků) a menší o velikosti 49 (7×7 dílků). Určitě je lepší začít menší a zároveň lehčí variantou, která neobsahuje všechny nástrahy a předměty z náročnější varianty hry. Navíc je i tato variace svižnější. Nicméně pokud plánujete hrát ve více hráčích, je vyžadována rozhodně velká pyramida, protože by docházelo k neustálému vzájemnému přepadávání. Nicméně i tak mně přijde, že v 6 hráčích je to opravdu boj o téměř každé políčko.

Navzdory tomu, že vašim cílem je zjistit, co se ukrývá v tajemné hrobce, nejvíce zábavy si však užijete během samotné cesty za tímto poznáním. Důvod je jednoduchý: po prvním dohrání už to bude vědět téměř každý u stolu.

Hodnocení – 3 z 5

Farao: Tajemství prastaré hrobky vás určitě může k sobě připoutat velmi kvalitními a líbivými komponenty. Obzvláště pokud máte rádi egyptské pyramidy, myslím, že budete nadšení. Po herní stránce je to složený koktejl z náhody spočívající v házení šestistranné kostky a ehm, náhody spočívající otáčením náhodně rozmístěných dílků pyramidy skrývající nejedno nebezpečí. Může se tedy úplně v klidu stát, že po dvou tazích máte hromadu předmětů, zatímco ostatní se nikam nepohnuli, protože jim padali samé jedničky a když probádali část pyramidy, umřeli uštknutí hadem nebo hladem. Pokud tedy nepreferujete náhodu, ale při rodinném hraní máte raději misku vah více vybalancovanou mezi štěstím a smůlou na jedné straně a možností, jak tento herní prvek ovlivnit nějakou promyšlenou strategií, potom se této expedici raději vyvarujte. Pro volné a zábavné odpoledne, s trochou štěstěny v kostkách, strávíte s Farao: Tajemství prastaré hrobky příjemný čas.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino Toys.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Farao: Tajemství prastaré hrobky”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: