Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Family Inc.

Velká rodina, hodnotná kořist, jen jeden šťastlivec

Členové nechvalně proslulé rodiny Azzardo si nevydělávají zrovna počestným způsobem a tak nezbývá, než se o získanou kořist rozdělit někde v soukromí. Osamělý sklad restaurace s mořskými plody „Tutti Frutti“ je pro takovou událost ideálním místem, takže jednou za rok na toto místo všichni zavítají, aby zkusili štěstí, jelikož s plným kufrem odejde z rodinného setkání pouze jeden z nich.

Dnešní titul s názvem Family Inc., který na naše deskoherní stoly dodává společnost Piatnik a jejímž autorem je známý Reiner Knizia (Babylonia, Lama, Ztracená města), se odehrává v mafiánském prostředí. Je to lehce hazardní a vzrušující rodinná hra, ve které jde hlavně o štěstí. Ale takový už hazard bývá, no ne? Zabaví se u ní hráči silné povahy s doporučeným věkem od 8 let při počtu 2-7 a to na cca 15 minut při jedné partii.

Obsah krabice

Pod víkem nikterak velké krabice na nás čeká 14 diamantů, 14 barevných kamenů (vždy dva od jedné barvy), sčítací deska a pravidla hry. Hlavní součástí hry ovšem je 135 lepenkových žetonů, takže kdo rád vylupuje komponenty, má se určitě na co těšit. Žetonů s hodnotami 1 až 5 je po šestnácti kusech a s hodnotami 6 až 10 po jedenácti kusech.

Herní žetony

Příprava je úplně jednoduchá. Rozloží se sčítací deska, každý hráč si vezme dva stejnobarevné kameny, jeden z nich umístí na pole 0 a druhý ponechá před sebou, aby bylo zřejmé s jakou barvou hraje. Všechny žetony se otočí stranou s číslem dolů, pořádně se promíchají a dají na hromádku doprostřed stolu. Začne hráč, který jako poslední navštívil nějakou restauraci, a dále se pokračuje ve směru hodinových ručiček.

Diamanty a hráčské kameny

Každý ve svém tahu provede 2 kroky

První krok – vyhodnocení žetonů vyložených před hráčem (tento krok v prvním kole odpadá, protože všichni začínají s prázdnou). Sečte se hodnota veškerých žetonů daného hráče a ten si posune kámen ve svojí barvě o příslušný počet políček na sčítací desce. Sečtené žetony se odhodí do krabice.

Rozehraná partie 4 hráčů

Druhý krok – otáčení nových žetonů. Z hromádky žetonů uprostřed stolu tahá hráč jeden po druhém, ale jejich hodnota musí být pokaždé jiná. Jakmile by vytáhl žeton se stejnou hodnotou jakou už má, ztrácí svůj tah, zahodí veškeré žetony a pokračuje další hráč v pořadí. Výjimkou ovšem je, pokud hráč vytáhne se stejnou hodnotou hned druhý nebo třetí žeton v pořadí. To pak má štěstí v neštěstí. Sice o vytažené žetony přichází, ale jako kompenzaci získá diamant. Při nasbírání 3 diamantů se posouvá rovnou o 50 bodů na sčítací desce. Každý se může kdykoli rozhodnout, zda bude tahat další žetony nebo už mu to stačí. V případě, že hráč ukončil tah sám a vytáhl žeton s hodnotou, kterou už má před sebou jiný hráč, tak mu je v této chvíli vezme. Kroky jsou jednoduché a jasné. Žádné složitosti. Vítězí hráč, který jako první dosáhne na sčítací desce políčka 100. Pouze ten si odnese plný kufr odměn.

Hru jsme pro vás vyzkoušeli na všechny možné způsoby a v různých počtech účastníků. Musíme konstatovat, že ve dvou se nám hra zdá docela nezáživná, každý další hráč pak na zábavě přidává. Tedy čím více vás u stolu bude, tím více se budete bavit. Z vlastní zkušenosti však doporučujeme nehrát na bílém stole, protože se tak dá díky odrazu od stolní desky alespoň odhadnout barva žetonu a svádí to pak ke švindlování. Takže raději podklad tmavší a matný, aby na něm nebyly odrazy vidět. Nebo o tom alespoň ostatním neříkejte a budete mít před nimi výhodu.

Pár slov na závěr

Family Inc. je ideálním parťákem na společný večer s přáteli nebo s velkou rodinou ať už jako zpestření zábavy nebo jen proložení mezi náročnější hry. Hra je velmi svižná, takže partie jsou opravdu krátké. Na delší dobu byste si s ní asi nevystačili, takže ideálně doporučujeme s něčím nakombinovat. Vzhledem k nenáročnosti, jak na znalost herních mechanismů, tak i na potřebný prostor, si ji určitě užijete. A čím víc vás bude, tím lepší zážitek, jelikož škodění odebíráním žetonů ostatním hráčům pak nabírá na efektu. Jako další plus vnímáme příznivou cenu, která se pohybuje něco málo nad tři stovky. Pokud tedy hledáte nějakou hru, u které se zabaví více lidí (a že 7 lidí v partii už je slušný počet), výběrem tohoto titulu určitě nešlápnete vedle.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: