Escape Room úniková hra 3 a Escape Room úniková hra pro dva hráče 2

Dvě nové pokračování zapeklitého mozkolámání

Vážení diváci, vítám vás u pokračování našeho úchvatného pořadu o výjimečných lidech.

V dnešním díle se nám podařilo oslovit člověka tak jedinečného, až se skoro nedá věřit, že by všechno to dobrodružství dokázal sám zažít.

Vítám u nás v pořadu mistra útěků, ochránce ohrožených, řešitele úkladných vražd, pana Č.D.

Dobrý den. A hned položím první otázku, jak jste to všechno mohl stihnout?

Dobrý den, já vlastně ani nevím, někdo by mohl říci, že se mi smůla lepí na paty, a při tom mám z pekla štěstí. Dobrodružství nijak nevyhledávám, prostě si mě samo najde. A to docela často.“

Dobře a vzpomínáte si na své první dobrodružství?

Ale jistě, to bylo ještě na škole. Ztratila se mi tam tehdy moje kamarádka Natálka. Utekl jsem ze školy, a pátral po ní velice, velice dlouho, nakonec se z toho vyklubalo neuvěřitelné dobrodružství v džungli s nečekaným rozuzlením, ale Natálku se mi podařilo zachránit.“

A pak už to šlo ráz na ráz, viďte?

Přesně tak. Do džungle jsem se vrátil ještě jednou při cestování v zemi Aztéků, taky zde jsem zažil perné chvilky. Vzápětí jsem se setkal s šíleným zubařem provádějícím děsivé pokusy, unikl jsem mu tehdy jen o vlásek. Pak se mi splnil sen být astronautem, ale jen na chvíli, než jsem obrátil vzhůru nohama vesmírnou stanici. Následně jsem zachránil mou velmi dobrou přítelkyni z blázince, kde jsem se opět setkal s šílenci mezi personálem.“

Ale taky jste zachránil spoustu lidí před jistou smrtí, není-liž pravda?

Ale ano, jako vědecký pracovník jsem se přichomýtl k biologické havárii, ale ten virus jsme stihli zlikvidovat, než napáchal větší škody. A povedlo se mi zneškodnit jadernou bombu. To mě také přivedlo k tajné službě, kde jsem po nezbytném výcviku byl ihned vyslán do ostré akce v jednom malém státečku s, jak jinak, bláznivým prezidentem s všemocnou tajnou zbraní. Nakonec i toto dopadlo dobře.“

Pak už ale nastal ústup ze slávy, nemýlím-li se?

Máte pravdu, vyhodili mě i z tohoto zaměstnání a já se několik let živil jako policista. Nejprve jsem řešil velice podivnou vraždu jednoho bohatého anglického lorda a později jsem se úplnou náhodou při pochůzce nachomýtl k dalšímu zločinu, kdy jsem nalezl mrtvou kolegyni z mého vědeckého pracoviště. Oba tyto zločiny jsem vyřešil celkem úspěšně.“

To je působivé, ale já spíš myslel Vaši temnou minulost.

Aha, no hrdý na to nejsem, ale byl jsem i ve vězení.“

Z toho jste však utekl, že ano?

Samozřejmě. To byl skvěle připravený útěk, i když mi příprava trvala déle, než jsem čekal. Ale bohužel mě chytili a poslali na vězeňský ostrov. I odtud jsem jim ale utekl. Pak už mě nechali být, asi si řekli, že jim nestojím za tu námahu.“

A co plánujete do budoucna?

Já nic neplánuji, ono si mě to stejně najde. Teď se chystám nastoupit jako lodník na obrovskou zaoceánskou loď Titanic, pak bych rád chvíli cestoval vozem po Americe, dost možná mě osloví i mí bývalí kolegové od policie, neboť jsem četl v novinách o podivných vraždách, jež mi něco připomínaly. A kdo ví, třeba povstanou zombie, nebo se dostanu do jiné dimenze. Nebo třeba spadnu do králičí nory jako Alenka v říši divů.“

Smích“

No tak to už by snad bylo na jednoho příliš! Pokud se vám ale přeci jen něco děsivého zase přihodí, přejeme, ať se vám podaří opět rychle uniknout.

Seznámení

K mé nemalé radosti vydavatelství ADC Blackfire pokračuje ve vydávání dalších a dalších českých variant příběhů Escape Room úniková hra. Na jaře přibyla již třetí nová velká krabice a také malá krabička s únikovými příběhy pro dva hráče. Za vydáním původní edice v roce stojí nizozemské vydavatelství Identity Games International.

V případě velké krabice Escape Room úniková hra 3 si hru užije parta tří až pěti útěkářů, jenž dovršili šestnáctý rok života. Jeden útěk jim pak zabere hodinu.

Malá krabice pro dva hráče slouží k úniku jednoho až dvou hráčů starších šestnácti let, a jeden příběh opět zabere hodinu.

Intermezzo I:

Co se týká času, v našich pokusech jsme se do jedné předepsané hodiny vešli pouze třikrát. A to v příbězích Úsvit zombie, Panika na Titaniku a v Malé dámě. Ve zbylých případech jsme potřebovali času trochu více. Těsně jsme nestihli Alenku v říši divů a Jinou dimenzi. Nejdéle jsme pak řešili Dům u jezera, který nám trval asi 80 minut, ale nutno říct, že poslední dvě jmenované jsme hráli jen ve dvou.

Jako v předchozích příbězích se můžete těšit na týmovou spolupráci, hru v reálném čase, a spoustu přemýšlení u logických hádanek. Tentokrát však zažijete i několik originálních překvapení vyvolávajících wow efekt.

Zevrubná prohlídka

Jak je již u této edice zvykem, příběhy nejsou uschovány ve standardní hráčské krabici s víkem, ale v krabici z měkkého kartonu s otevíranou jednou stranou.

Ve velké krabici jsem po otevření nalezl chronodekodér, odpočítávající čas a kontrolující řešení jednotlivých úloh pomocí zasouvaných klíčů, dále čtyři papírové obálky s jednotlivými příběhy, a seznamovací obálku s dekodérem nápověd, pravidly hry, zrcátkem, provázkem a krátkým seznamovacím příběhem sklepení, na němž si vyzkoušíte, jak hra funguje.

Obálky s příběhem pak v sobě vždy ukrývají sadu karet nápovědy, papírové komponenty první části příběhu a další dvě obálky s pokračováním dobrodružství.

V menší krabici s příběhy pro dva hráče jsem pak objevil dekodér nápověd, nezbytná pravidla hry a tři dobrodružství. Dvě plnohodnotná a jedno krátké, seznamovací.

Intermezzo II:

Materiálově jsou další dva díly Escape room únikové hry srovnatelné se svými předchůdci. Ve velké krabici je plastový chronodekodér na baterky, jenž zároveň na sobě nese šifrovací pomůcky do hry. Také klíče z plastu jsou pevné a pěkně vyrobené. Co se týká obálek s jednotlivými dobrodružstvími, zde je kvalita přizpůsobena účelu jednotlivých prvků. Mapy a další trvanlivější pomůcky jsou z lesklého pevnějšího papíru, ostatní papírové komponenty jsou z papíru obyčejného. Svůj účel však splní. Některé prvky jsou na jedno použití a před dalším hraním je třeba je znovu vytisknout. Všechny takovéto komponenty jsou volně ke stažení na stránkách hry.

A ještě na jednu vychytávku jsem zapomněl. Jde o herní aplikaci, kterou sice nepotřebujete, pokud používáte chronodekodér, ale lze ji využít k přehrání hudby pro scénář pro dokreslení atmosféry. Při hraní malé krabičky, kde chronodekodér není, lze použít chronodekodér a sadu klíčů z jiné krabice, či právě tuto aplikaci.

Pravidla

Pravidla hry jsou velice snadná a dobře napsaná, brzy po otevření krabice si tak můžete vychutnat požitek z útěku, což je jistě plus. Také příprava hry nezabere mnoho času. Prostě si na stůl připravíte chronodekodér a klíče, případně u Escape room únikové hry pro dva hráče si zapnete aplikaci, vyberete si obálku s příběhem a přečtete si úvodní příběh. Pak už jen spustíte odpočet času a jede se. Abych nezapomněl, je dobré si také připravit papíry, tužky a gumu.

A jak hra probíhá?

U Escape room únikové hry 3 jsou v první obálce komponenty pro začátek hry a dvě další obálky s pokračováním příběhu. Ty rozlepujete poté, co vypátráte a zadáte správný kód do chronodekodéru. Použitím jednotlivých prvků hry postupně odhalujete skryté šifry, hádanky a úkoly a tím zjistíte čísla, tvar, či jeden z dalších prvků vyobrazených na klíčích. Také musíte přijít na správné pořadí klíčů. Když máte hotovo, zasunete vybrané klíče do chronodekodéru a čekáte, co on na to. Buď se ozve příjemný zvuk a hra vás posune do dalšího kola, nebo se ozve zvuk nepříjemný, dekodér vám odečte jednu minutu z času a vy musíte své výsledky zkontrolovat a opravit.

Escape room únikové hře pro dva hráče nejsou žádné obálky, ale postupně více a více otevíráte složený papír. To se mi moc líbí. Začnete na formátu A5, kde je napsaný příběh, pak otevřete papír, naleznete herní prvky a popsanou stranu A4 s pomůckami. Když se vám podaří postoupit dále, opět rozevřete papír a objeví se další pomůcky a kresba na formátu A3. No, a nakonec jsou zde po otevření poslední pomůcky a pokreslený papír formátu A2.

Intermezzo III:

Zní to jednoduše, že? Prostě zjistíte klíče, strčíte je do dekodéru a jede se dál.

Ale tak jednoduché to není.

Za prvé proti vám hraje čas. To je pro mě naprosto likvidační prvek. Při myšlence na tikající hodiny často dělám chyby, znervózňuji své okolí zbytečným spěchem a nedokážu se dostatečně soustředit.

Pak jsou zde klasické šifrovací chyby jako neschopnost oprostit se od chybné myšlenky, neschopnost analizovat všechny herní prvky a také nedostatečná domluva mezi spoluhráči. Zkrátka všechno vždy hraje proti mně. Do toho se objevují stále zapeklitější úkoly a rébusy, občas zapípá dekodér, že je čas na nápovědu, zkrátka hodina uteče jako voda.

Témata a náznaky

Nyní je na čase podívat se na jednotlivé příběhy podrobně. Nebojte, žádné nápovědy vám dávat nebudu.

V Escape room únikové hře 3 jsou čtyři příběhy s různou obtížností. Nejjednodušší je Panika na Titaniku, poté středně těžké příběhy Alenka v říši divů a Úsvit zombie a nakonec docela obtížný příběh Jiná dimenze. Kromě těchto čtyřech příběhů je zde také tréninkový krátký scénář s názvem Sklepení. Tím je dobré začít, krásně vám ukáže, co můžete od hry čekat a čeho si všímat na herních prvcích.

Intermezzo IV:

Scénář Sklepení je velice snadný, trval nám asi sedm minutek. Prakticky pro nás sloužil jako rozcvička a soutěž, kdo rychleji odhalí víc klíčů.

Nabuzeni úspěchem jsme hrdinsky přeskočili scénář Panika na Titaniku a vrhli jsme se s Alenkou do říše divů.

Skvělý příběh, úplně jako reklama na Escape room. Užívali jsme si hravé a nápadité rébusy, i když v první i druhé části jsme se vinou naší nepozornosti zdrželi tak, že jsme uniknout za hodinu nestihli. Zábava to však byla.

Jako druhý scénář jsme zvolili Úsvit zombie. U tohoto dobrodružství jsme byli hotovi docela rychle. Nebylo zde nic překvapivého až na jednu drobnou komplikaci ztěžující domluvu, ale nic zásadního. Úsvit zombie považuji za nejslabší příběh této krabice.

Třetí příběh jsme si zvolili Paniku na Titaniku. Je opravdu nejlehčí, ale je docela zábavný. Úkoly, přestože docela tradiční, nás bavily a zabavily skupinu po celou dobu hry.

A nakonec Jiná dimenze. Za mě nejlepší příběh. Krásně kombinoval jednotlivé prvky hry, v první části vše vypadalo docela jednoduše a jasně. V druhé části jsme stanuli před nečekaným rozhodnutím a zábavným řešením problému, který by byl za jiných okolností docela snadný, a vše vyvrcholilo v části třetí, kdy se dostavil onen pověstný wooow efekt nad konečným řešením, které bylo naprosto skvělé. Už jen kvůli této poslední hodině v jiné dimenzi stojí podle mě za to si Escape room únikovou hru 3 koupit.

A nyní se pojďme podívat na malou krabičku Escape room úniková hra pro dva hráče. Zde se nachází dva plnohodnotné příběhy Malá dáma a Dům u jezera. Kromě nich také autor nezapomněl na trénink a přidal krátký příběh Bloody Mary. Všechny tyto příběhy jsou laděny do hororového hávu.

Intermezzo V:

Zde se autoři trefili do černého. Už tréninkový patnáctiminutový příběh Bloody Mary v sobě skrýval překvapivý prvek, jenž však nenarušil jednoduchost scénáře.

Malá dáma, kterou jsme hráli hned po rozcvičce pak byla úplně skvělá. Už začátek nám dal malinko zabrat a nějakou dobu jsme tápali jak s těmi všemi informacemi naložit, ale pak už to šlo ráz na ráz. Druhou částí jsme proletěli a docela se pobavili při drobných hříčkách, a nakonec jsme si ve třetí části marně lámali hlavu nad falešnými stopami, které nikam nevedly. Zato po tom “správném nápadu” bylo vše jasné. Zkrátka moc povedený horor.

Byl jsem docela zvědavý, jestli i třetí příběh bude tak zajímavý. Úvodní rébusy na nás byly asi docela snadné, neboť jsme je lehce vyřešili. Líbilo se mi však využití netradičního prvku. Druhá část byla docela strašidelná a jeden rébus mě velmi pobavil svou proměnou. A třetí část? Ta byla děsivě zábavná. Scénář jsme do hodiny nestihli kvůli tomu, že jsme se pozdě odhodlali zničit herní materiál. Vždy se tomu vyhýbáme, ale tady se to přímo nabízí, tak při hraní neváhejte a zahrajte si s děsivými prvky hry tak, jak to po vás děj chce.

Hororové scénáře byly opravdu skvělé.

Escape room se v naší herní skupině přátel šifrovacích her těší veliké oblibě a jsem moc rád, že vydavatelství ADC Blackfire postupně uvádí na český trh další a další scénáře. Co si zatím vybavuji, každý příběh byl jiný a originální a jen doufám, že tomu tak bude i nadále a Escape room přinese ještě mnoho hodin zábavy. Co bych však uvítal, je aspoň jedna krabice těžších příběhů, neboť zatím u nás vždy platilo, že ty nejtěžší úniky byly také těmi nejlepšími a nejzajímavějšími.

Escape room únikové hře pro dva hráče jsem se pak rozhodl udělit OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: PROPOJENÍ TÉMATU A MECHANISMŮ. Tentokrát to nechám bez vysvětlení, abych vám neprozradil děj příběhů. Vyzkoušejte a uvidíte sami, jestli mi dáte za pravdu.

Escape Room úniková hra pro dva hráče 2 získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí her na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru Escape Room – úniková hra 3 můžete zakoupit přímo zde.

Hru Escape Room-úniková hra pro dva hráče 2 můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: