Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Duna: Válka o Arrakis

V temném a nehostinném světě Arrakisu, kde se skrývá nejcennější substance vesmíru – koření melanže, se odehrávají příběhy plné intrik, bojů a odvahy. V prachu pouště, pod spalujícím sluncem, se osudy velkorodů Atreidů, Harkonnenů a Fremenů proplétají v nekonečném zápase o moc a přežití. Tato epická sága, oživená nejen na stránkách knih a plátnech kin, se nyní rozprostírá i na stolech hráčů deskových her, kde každý tah může rozhodnout o vítězství či porážce. Vítejte ve světě Duny, kde každý krok znamená strategii a každá karta odkrývá novou vrstvu tohoto fascinujícího univerza.

Deskových her zasazených do univerza Duny se na světovém, ale i českém trhu objevilo několik a jejich nabídka je skutečně rozmanitá. Mezi ty nejvýznamnější dle mého názoru patří Duna: Impérium od brněnských kluků z REXher, kombinující mechaniky deckbuildingu a worker-placementu. Hráči vedou velkorody a bojují o nadvládu nad Arrakisem, přičemž hra je známá svou tematickou věrností a variabilitou. Rozšíření jako Vzestup Iksu a Nesmrtelnost přidávají nové frakce a herní prvky, čímž ještě více obohacují základní hru. Další zajímavou hrou z tohoto univerza je Duna: Zrada, kterou do místních končin přinesla společnost Blackfire. Tento titul je deduktivní hrou, kde hráči zjišťují identity a chrání šlechtice svého rodu, což přináší řadu nečekaných odhalení v každé partii. Pro milovníky kooperativních her je tu Duna: Tajemství rodu, pro změnu od českého vydavatelství TLAMA Games, která hráče vtahuje do příběhového dobrodružství plného misí a rozhodnutí, jež ovlivňují směřování celého příběhu. Málem jsem zapomněl zmínit hru Duna: Hra o dobývání a diplomacii, za níž stojí opět Blackfire. Ve své podstatě jde o dynamickou a bojovou hru, kde hráči využívají různé typy karet k ovládnutí bojišť na Arrakisu. Tento titul nabízí rychlé a strategické bitvy a je ideální pro hráče mající rádi intenzivní herní zážitky. Jsem přesvědčen, že jsem nezmínil úplně všechny deskové hry z tohoto univerza, jen jsem chtěl nastínit, že jich bylo a je hromada. Důvodem takového rozmachu je z mého pohledu nejspíše nové filmové zpracování legendárního díla amerického spisovatele Franka Herberta.

No a aby toho nebylo málo, tak se k nám během následujících pár týdnů přiřítí další desková hra (nebojím se říct velkohra) z tohoto světa. A nepůjde o ledajakou běžnou hru, ale o pořádně opulentní záležitost. Jak všichni tušíte, jde o hru Duna: Válka o Arrakis, zaměřující se na vojenské strategie v bitevních vřavách mezi Harkonneny a Atreidy. Tato hra je po stránce herních mechanik inspirována populární strategickou hrou Válka o Prsten, resp. stojí za ní stejný tým herních designerů, a lze tedy předpokládat, že bude nabízet pořádný herní zážitek, který by mohl věrně odrážet konflikty z literární předlohy. A pro doplnění základních faktů zmíním, že do místních luhů a hájů přinese v našem mateřském jazyce toto veledílo společnost Blackfire. Než se nám hra dostane do rukou, resp. na pulty obchodů či skladů e-shopů, pojďme si něco málo o samotné hře říci. Co od ní tedy můžeme očekávat?

Desková hra Duna: Válka o Arrakis je asymetrická strategická hra pro jednoho až čtyři hráče s doporučeným věkem od čtrnácti let. Hráči se ujmou rolí hlavních frakcí, jako jsou Atreidi, Harkonneni, Fremeni a další, a budou bojovat o kontrolu nad planetou Arrakis, která je klíčová pro těžbu koření melanže, nejcennějšího zdroje v galaxii. Hra se odehrává po událostech z první knihy, kdy Paul Atreides a jeho matka Jessica přežili zrádný útok rodu Harkonnenů a přidali se k domorodým Fremenům. Paul, známý jako Muad’Dib, vede fremenskou revoluci proti okupantům Arrakisu. Hráči musí manévrovat armádami, těžit koření a využívat různých schopností svých frakcí k dosažení vítězství. Každá frakce má své specifické cíle a schopnosti, což zajišťuje rozmanitost a asymetričnost hry.

Hra využívá systém kostek s akcemi a mnoho karet událostí umožňujících hráčům prožít příběh Duny pokaždé jinak. Herní doba se pohybuje kolem tří hodin, což poskytuje dostatek prostoru pro rozvinutí komplexních strategií a taktik, a možná i samotného příběhu. Hráči mohou kontrolovat různé jednotky, jako jsou Fremeni, Sardaukari a další, a rovněž se pokoušet ovládnout obří písečné červy. Samotné herní kolo se ve hře Duna: Válka o Arrakis skládá z několika fází, které hráčům umožňují provádět různé akce, plánovat a reagovat na situaci na herní ploše. Na začátku každého kola hráči hodí akčními kostkami určující dostupné akce pro dané kolo. Hráči se střídají v provádění akcí podle výsledků hodů akčními kostkami. Mezi tyto akce patří například pohyb, který umožňuje hráčům přesouvat jednotky po herní ploše, a útok, kdy hráči mohou zaútočit na nepřátelské jednotky a vyhodnotit boj pomocí kostek a síly jednotek. Další akce zahrnují těžbu koření, kdy hráči vysílají těžařské jednotky do pouště, což je riskantní kvůli přítomnosti obřích písečných červů, nebo sabotáž, jež oslabuje nepřátelské jednotky či struktury.

Během fáze událostí mohou hráči hrát karty událostí majících různé efekty, jako je posílení jednotek, změna terénu nebo vyvolání speciálních situací. Tyto karty přidávají další nepředvídatelnosti do samotné hry. Následuje fáze posílení, kdy hráči mohou přivést na herní plochu nové jednotky, nebo posílit stávající jednotky, což jim umožňuje reagovat na ztráty a přizpůsobit svou strategii aktuální situaci na bojišti. Na konci kola se vyhodnocuje kontrola nad klíčovými oblastmi a zdroji. Hráči získávají body za kontrolu nad důležitými oblastmi, těžbu koření a plnění speciálních úkolů. Pokud některý hráč dosáhne vítězných podmínek, hra končí a vítěz je vyhlášen. Jak jsem již zmínil, každá frakce má své specifické schopnosti a cíle ovlivňující jejich způsob hraní. Například Harkonneni se zaměřují na vojenskou dominanci, zatímco Atreidi využívají své spojenectví s Fremeny a jejich znalost pouště.

Na co jsem však obzvláště zvědav, je unboxing. Dá se očekávat, že půjde o pořádně velkou krabici, pod jejímž víkem bude pořádná horda herního materiálu. S jistotou se dá říct, že hra obsahuje herní desku zobrazující planetu Arrakis, detailně zpracované plastové figurky reprezentující jednotky a hrdiny jednotlivých frakcí, karty událostí a schopností, akční kostky a různé žetony a markery pro označování kontroly nad oblastmi a zdroji. No prostě zábava na celý večer. Ono se to dá očekávat i vzhledem k ceně přesahující tři tisíce korun. To bude i otázka pro samotné hodnocení v recenzi, zda si tato hra tuto cenovku obhájí. Ale nepředbíhejme, na to si počkejme, až se nám hra dostane do rukou.

A musím taktéž zmínit, že společnost Blackfire to teda vzala se vším všudy a přinese v českém jazyce i velké rozšíření s podtitulem Kosmická Gilda. Tato expanze přináší do hry několik nových herních prvků a strategických možností obohacujících základní hru a přidávajících nové typy konfliktů o planetu Arrakis a její vzácné koření. Do hry vstupují nové frakce, konkrétně Kosmická Gilda a CHOAM, což jsou klíčové organizace v univerzu Duny. Navigátoři Kosmické Gildy potřebují koření pro bezpečné cestování mezi hvězdami, zatímco CHOAM potřebuje mezihvězdné cestování pro obchodování.

Rozšíření zahrnuje nové karty, figurky a další herní komponenty rozšiřující možnosti a variabilitu základní hry. Hráči mohou najímat maxi-trailery Kosmické Gildy a naložit je vesmírnými fregatami a vojáky zapůjčenými velkorody Landsraadu. Díky zapojení Kosmické Gildy mohou hráči využít nové možnosti, jako je rychlejší přesun jednotek po mapě nebo zisk ekonomických výhod z kontrolování mezihvězdného obchodu.

Pokud bych měl shrnout svá očekávání, tak na mě hra na první dobrou působí herně přístupněji a svižněji než Válka o Prsten (za níž stojí stejní autoři), s výraznou mírou asymetrie, kterou bych se nebál přirovnat snad až ke hře Root. Zároveň si troufám říct, že bude tematicky propojená s knižní předlohou. No, ale hlavně se už nemohu dočkat, až se tato velkohra objeví u nás doma na stole a užijeme si všechny její záludnosti. A pochopitelně vám moc rádi přineseme naše zevrubné pocity a dojmy z hraní v naší recenzi. Do té doby je možné si hru předobjednat, a pak se už jen párkrát vyspíme, než Blackfire tuto pecku naskladní.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: