Duchové ostrova znovu a přístupněji

V dnešním světě, kde se neustále střetávají různé kultury a zájmy, je zajímavé sledovat, jak se tento fenomén promítá i do světa her. Myšlenka ochrany domova před invazí cizích sil je stará jako lidstvo samo a nachází svůj odraz v mnoha příbězích a mýtech napříč různými kulturami. Hry jako Horizons of Spirit Island nás přenášejí do takového světa, kde duchové ostrova bojují proti kolonizátorům, aby ochránili svou zem. Že už jste to někde slyšeli a hráli?

Horizons of Spirit Island je zjednodušenou a samostatně hratelnou verzí oceňované kooperativní deskové hry Duchové ostrova, kterou navrhl R. Eric Reuss. Tato nová edice nabízí stejné základní mechaniky jako původní hra, ale přináší několik klíčových změn a vylepšení, usnadňujících hru nováčkům a zkracují dobu potřebnou pro přípravu hry. Hra je určena pro jednoho až tři hráče s herní dobou devadesát až sto dvacet minut a je vhodná pro hráče od čtrnácti let. Stejně jako Duchové Ostrova, i Horizons of Spirit Islands je kooperativní hra, v níž hráči ovládají unikátní Duchy, kteří se snaží ochránit ostrov před nájezdy kolonizátorů. Hra je navržena tak, aby byla přístupnější pro nové hráče, a proto obsahuje zjednodušený setup, komponenty z kartonu a pět Duchů, kteří jsou ideální pro hráče, jenž hrají Duchy ostrova poprvé. Tyto nové Duchy lze použít i s ostatními komponenty z originální hry Duchové ostrova, avšak pro hraní s rozšířeními je zapotřebí původní hra.

Horizons of Spirit Island přináší několik novinek odlišující tuto verzi od původní hry. Jak jsem zmínil, hra obsahuje pět nových Duchů. Každý z těchto Duchů má unikátní schopnosti, které jsou navrženy tak, aby byly snadno pochopitelné a ideální pro nové hráče. Duchové mají své desky vyrobené z tenkého kartonu, což je změna oproti silnějším deskám v původní hře. Všechny ostatní komponenty, jako jsou tokeny Dahanů, kolonizátorů a Blight tokeny, jsou z kartonu namísto dřeva nebo plastu. Tato verze používá jeden velký oboustranný herní plán namísto modulárních desek ostrova. Jedna strana plánu je určena pro dva hráče, druhá pro tři hráče. Pro sólo hru je potřeba použít některé tokeny k označení nepoužívaných částí plánu. Některé karty byly přeformulovány, aby byly snadněji pochopitelné.

Horizons of Spirit Island zachovává základní mechaniky původní hry, ale přináší několik změn usnadňující učení a hraní. Hra neobsahuje Adversary ani Scenario karty, což zjednodušuje hru pro nováčky. Tato absence však může být doplněna použitím karet z původní hry. Tento titul nemá ani žádné Blight karty. Místo toho je větší počet Blight tokenů, a pokud dojde jejich zásoba, hráči prohrají hru. Většina komponentů je z kartonu, což snižuje výrobní náklady a umožňuje nabízet hru za přijatelnější cenu.

Jak asi určitě všichni víte, díky českým vydavatelstvím REXhry a Fox in the Box mají hráči v místních luzích a hájích možnost hrát hru Spirit Island v českém jazyce, kterou na pultech obchodů naleznete pod názvem Duchové Ostrova. Péče o tuto značku šla tak daleko, že přinesli i všechna rozšíření, resp. na poslední čtvrté se čeká a dočkáme se jej v nadcházejících měsících. A nyní bylo oznámeno, že se dočkáme české verze i právě hry Horizons of Spirit Island.

Osobně si myslím, že Horizons of Spirit Island je skvělou volbou pro hráče, kteří chtějí vstoupit do světa Duchů Ostrova, bez nutnosti investovat do komplexnější a dražší původní verze. Nabízí jednoduchá a přístupná pravidla, která však neztrácejí na hloubce a strategické výzvě.  Pokud hledáte kooperativní hru s unikátním tématem a vysokou znovuhratelností, Horizons of Spirit Island by rozhodně měla být na vašem seznamu. Je tu však jedno důležité ale! Musíme si nějaký ten měsíc počkat.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: