Dragomino

Další dětská hra ze světa Kingdomina: spojení roztomilých dráčků a domina

Po hrách Kingdomino (to jsme pro vás rozbalili a vyzkoušeli) a Queendomino přichází třetí stojící na podobném konceptu. Dragomino je pro nejmenší děti od 4 let, ale rozhodně se dá hrát i s tříletými (úspěšně odzkoušeno), má velice krátký herní čas, takže se se svými ratolestmi nestihnete dostat do fáze “mě už to nebaví”. Dá se v něm použít strategie, ale díky vlivu náhody nemají děti vyloženě nevýhodu, naopak může vyhrát kdokoli. Dragomino (stejně jako předchozí díly ze stejného světa) vytvořil Bruno Cathala, od něhož známe třeba 7 divů světa nebo Jurskou sváču či véču.

Co skrývá dračí vajíčko a krajina jako domino

V krabici najdete celkem 28 dílků domina, plus 1 počáteční dílek pro každého ze čtyř hráčů. Vedle toho dřevěnou figurku draka, jež určuje prvního hráče, a množství žetonů dračích vajíček v sedmi barvách odpovídajících typům krajiny. Dle barvy je jejich počet různý od 9 do 14 kusů. V každé barvě je na rubové straně žetonů vždy sedm roztomilých dračích mláďátek, zbytek žetonů jsou pouze planí pukavci.

Opět se tedy setkáváme s dílky domina, jež obsahují různé typy krajiny – pouště, ledové pláně, luka, lesy, hory a sopky. Na rozdíl od původní hry si však dílky staví každý hráč ke své herní oblasti, nesoupeří o jednotlivé krajiny, ale ty mu jsou dostupné exkluzivně. A pokud se hráči podaří napojit dva dílky domina tak, aby některé oblasti stejných typů spolu sousedili, tak za každou takovou sousedící hranici si vezme příslušný žeton dračího vejce.

O body vážně i nevážně díky náhodě

Při zisku dračího vejce se hráč rovnou podívá na jeho rubovou stranu, než jej položí na spojnici dílků na sousedící krajiny stejného druhu. Je-li na žetonu dračí mládě, získává tím hráč 1 bod. Ten se nezapisuje nikam na stupnici, nýbrž zůstává odhalen na herní ploše hráče až do konce hry. Je-li na žetonu pukavec, má hráč možnost převzít žeton prvního hráče (to se může během jednoho kola stát i vícekrát). Po sedmi kolech se spočítá počet bodů a vyhrává ten, kdo jich má nejvíce. V případě remízy rozhoduje počet pukavců.

Hru si můžete upravit ještě tím, že si budete všímat jezírek na některých oblastech. Pokud spojíte oblasti na nichž je alespoň jedno jezírko, můžete si vzít hned dvě dračí vajíčka, podívat se na ně a jedno si vybrat. To druhé vrátíte zpět na stůl, kde jsou rozložená, a jen vy víte, co na něm je.

Závěrečné shrnutí

Dragomino elegantně využívá domino dílky s krajinou, stejně jako v dřívějších hrách. Zároveň je zde omezen element interakce mezi hráči, aby se hra přizpůsobila i těm nejmenším a začínajícím hráčům, jež by mohl příliš kompetitivní způsob hry odradit. Dráčci – zaměnitelní s dinosaury, což je rozhodně přínos – jsou opravdu roztomile nakreslení, takže i oni i pastelové barvy dílků domina přilákají dětskou pozornost.

Hra je však stále hratelná i s dospělými, když vezmete v potaz, že je založená na elementu náhody. Díky krátkému hernímu času se však jedná o zpestření herní sbírky, o herní zážitek pro celou rodinu a rozhodně důstojný přírůstek do rodiny Kingdomina. Hře vlastně není moc co vytknout, funguje dobře, hraje se rychle a jednoduše, je zábavná i pěkná na pohled. Ideální kousek pro rodiny s menšími dětmi.

Dragomino získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Dragomino”

  1. Pingback: Medvídci hop –

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: