Draci v práci
Jak to asi vypadá, když jdou do práce draci?
Hra, které se v této recenzi budeme věnovat, se na první pohled může zdát dětská, ale to se opravdu jen zdá, protože je velmi hráčská. Autorem je Manny Vega a krásnými ilustracemi ji obohatila Sandara Tang. Na české stoly ji přinesly REXhry pod názvem Draci v práci (v originále Flamecraft). Draci jsou určeni pro jednoho až pět hráčů s doporučeným věkem od dvanácti let a jedna partie zabere okolo hodiny.
Krabice zaujme již svým líbivým vzezřením a to, co najdeme pod víkem, také příjemně překvapí. Součástí je neoprenový herní plán, který je trochu náročnější na prostor kvůli své délce, ale za to vypadá skvěle. Herní plán znázorňuje město, ve kterém se otevírají obchody. V levé části najdeme park pro vykládání dračích řemeslníků, vedle je fontána s mincemi. Napravo od fontány jsou dračí mazlíčci a kolem prostoru pro karty očarování je stupnice pověsti. Po okraji plánu jsou místa pro vykládání karet obchodů. Tolik k popisu herního plánu. Dále je součástí spousta herních kartonových žetonů surovin, dřevěné figurky draků a žetony pověsti v šesti barvách. Mezi kartami najdeme obchody, dračí řemeslníky a mazlíčky, karty očarování ve dvou různých balíčcích (zlatý a fialový), karty pomocníků a tradiční lamakarty. Součástí jsou česká pravidla.
Pro přípravu hry rozložíme herní plán a na něj nachystáme šest počátečních obchodů. Pak přichystáme zboží a mince, balíček karet obchodů (ten se tvoří dle návodu a vždy obsahuje deset kusů karet). Vytvoříme balíček dračích řemeslníků, z nichž pět vyložíme do parku lícem nahoru. Dračí mazlíčci mají svůj balíček téměř uprostřed plánu a také karty očarování vytvoří balíček, ze kterých se pět karet rovnou vykládá na plán. Pak už stačí jen si vybrat svého dráčka dle oblíbené barvy a k němu příslušný žeton pověsti. Každý hráč začíná se třemi dračími řemeslníky, dostane dva dračí mazlíčky, z nichž si vybere jednoho a v případě čtyř nebo pěti, je to navíc jeden žeton zboží dle vlastního výběru pro čtvrtého a pátého hráče v pořadí.
Hráči mají ve svém tahu na výběr ze dvou možností. Navštíví některý z obchodů a buď získají odměnu nebo mohou obchod očarovat. Když si hráč zvolí možnost získání odměny, tak si vezme suroviny dle nabídky v obchodu, může vyložit draka z ruky a poté využít schopnost jednoho draka ze všech vyložených v daném obchodě, kterou provede. Hráč navíc může využít schopnost obchodu (počáteční obchody, žádné schopnosti nemají). Pokud se hráč rozhodne pro očarování, tak si vybere očarování z nabídky, které se shoduje se symbolem obchodu, ve kterém se nachází. Pro provedení této akce musí zaplatit suroviny vyobrazené na kartě očarování, získá příslušný bonus a posléze může využít schopnosti všech draků v tomto obchodě. Na konci tahu každého hráče je třeba ověřit, zda nedojde k rozšíření města. To se stane, když se do jednoho obchodu vyloží poslední (třetí) drak. Tahy hráčů se opakují, dokud se nedoberou karty buď z balíčku dračích řemeslníků nebo z balíčku očarování. Po skončení posledního kola vyhrává hráč, který se na stupnici pověsti posunul nejdále.
Hru jsme vyzkoušeli v 1–4 hráčích. Co se týká sólo hry, tak musím říct, že mě velmi bavila. Postup byl intuitivní a zážitek skoro stejný jako při hře ve dvou. Ve třech a více hráčích už se může herní doba malinko protáhnout. Nám partie ve čtyřech hráčích trvala přibližně hodinu a tři čtvrtě. Prostě pokud někdo moc přemýšlí, může hru nepříjemně pozdržet.
Co se týká celkového dojmu ze hry a jednotlivých komponent, tak herní plán mě zcela očaroval. Prostě nemít jen kartonovou desku, ale takovou vychytávku ve formě neoprenové ruličky, to vážně udělá hodně. Karty jsou také pěkné a po mnoha partiích v krátké době na nich není znát žádné ošmatání a to jsme u hry i hodovali. Nu což, jsme trochu barbaři. Hra vypadá velice roztomile až dětsky, ale reálně si ji zahrajete s dětmi od deseti let. I když jsme občas narazili na nějaké nejasnosti na kartách, tak překlad je velmi dobře odveden a názvy obchodů i draků jsou originální (např. Pekařství U Křupavé kůrky a k němu odpovídající drak s názvem Žemlík). Draci v práci jsou kombinací herních mechanik jako jsou worker-placement (umísťování pracovníků a získávání zdrojů) a resource-management (správa surovin k dalšímu využití).
Tím, že je karet obchodů poměrně dost a pro každou partii se použije pouze část, získává hra značnou variabilitu a prostor pro znovuhratelnost. Tu ovlivňuje i možnost zvolit si pro hru buď fialové nebo zlaté karty očarovaní (každé mají trochu odlišné přínosy pro hráče) a také třeba pozdější využití dračích pomocníků. Stejně variabilita působí i v sólo hře, kde splněním určitých kroků různě obměňujeme karty, které při hře používáme.
Celkové hodnocení bych spojila rovnou i s oceněními, které této milé ale hráčské deskovce udělíme. Prvním oceněním je Nízký vliv náhody, aneb co si nevymyslíš, to prostě nemáš. Takže je třeba přemýšlet dopředu, plánovat a realizovat včas, aby vám vaše plány někdo nepokazil a že se to občas stane snadno. Druhým oceněním je Mimořádný překlad. Jak už jsem o pár řádků výše zmínila, tak nějaké ty neplechy se i tady najdou, ale jinak jména draků a obchodů jsou vážně moc hezké. Všechno k sobě pasuje a musím vypíchnout, že si s nimi Jan „Bříza“ Březina od REXů vážně vyhrál. Třetím oceněním od nás je Hodně muziky za málo peněz. V době psaní recenze se cenovka pohybuje okolo tisícovky a to za herně vydařenou záležitost s kvalitními komponenty a neoprenovým plánem již v základním balení, je zcela odpovídající částka. Posledním oceněním je Umělecké dílo, protože Draci v práci vypadají na stole vážně báječně, a to právě díky povedeným ilustracím.
Za nás tedy tentokrát velká chvála a hru můžeme s čistým svědomím doporučit k vyzkoušení. I když bychom si ji na první pohled v obchodě nevybrali, protože opravdu klame vzhledem (lehce ji zaměníte za hru určenou pro děti), tak nyní ve skříni jen tak ležet nebude, protože se k ní určitě zase brzy s chutí vrátíme.
Draci v práci získávají od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.
Hru můžete zakoupit přímo zde.