Cyberpunk 2077 míří i na stoly

Cyberpunk 2077: Gangs of Night City – The Board Game je relativně nová desková hra čerpající kulisy z populární videoherní předlohy Cyberpunk 2077, za jejímž vývojem a vydáním stojí polské studio CD Projekt Red (stejné studio které stojí třeba za veleúspěšnou trilogií Zaklínač). Osobně mám toto temné a všudypřítomným neonem ozářené Night City velmi rád. Patří k tomu lepšímu ve videohrách, které jsem měl možnost si zahrát. To i navzdory tomu, že po vydání hry došlo k výraznému propadu akcií této společnosti vlivem velkého množství problémů se samotnou hrou. Bohužel to vedlo mimo jiné i k tomu, že na PS Store (obchod pro platformu PlayStation) byl titul po nějakou dobu dokonce úplně stažen z nabídky. Já měl to štěstí, že jsem Cyberpunk 2077 hrál na novějších konzolích PlayStation 5, kde bylo relativně vše v pohodě od samotného začátku. Pochopitelně postupné aktualizace tomu výrazně pomáhali. Nicméně dnes se nebavme o problémech při launchi videoherní předlohy, ale spíše se soustřeďme na deskoherní podobu, jejíž vývoj si vzala na starosti společností Cool Mini or Not.

Co však určitě stojí za zmínku, je fakt, že české vydavatelství ADC Blackfire se rozhodlo, že nám Cyberpunk 2077: Gangs of Night City – The Board Game přinese plně v našem mateřském jazyce. A to nejenom základní velkou krabici plnou plastových figurek, karet a kartonů, ale i jedno velké rozšíření Families and Outcasts expansion, přidávající do hry dva nové gangy, jedno příběhové zasazení a možnost hrát až v pěti hráčích. Pomalu si začínám myslet, že ADC Blackfire hráčům přináší v češtině nejenom rodinné hry, ale i tituly inspirované videoherními předlohami. Z poslední doby namátkou zmíním nedávno oznámené The Elder Scrolls V: Skyrim – The Adventure Game nebo můj milovaný svět plný sváru mezi asasíny a templáři v podobě Assassin’s Creed Brotherhood of Venice (pomalu se můžete těšit na obsáhlé preview).

Hra se odehrává v rozlehlé metropoli zvané jako Night City, která je plná nebezpečných gangů, korporací a nezávislých jednotlivců. Hráči se ujmou role bosse jednoho z těchto gangů a budou usilovat o kontrolu nad městem a jeho zdroji. V deskoherním žargonu lze říct, že Cyberpunk 2077: Gangs of Night City – The Board Game je kompetitivní area-control hra. K jedné partii základní hry (bez rozšíření) mohou usednout jeden až čtyři hráči s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedna partie by se mohla časově pohybovat okolo devadesáti až sto dvaceti minutami.

Nejvíce ikonickou herní komponentou je pochopitelně obrovská herní deska reprezentující Night City. Je rozdělena na několik oblastí, včetně ulic, budov a podzemních tunelů. Hráči se pohybují po herní desce a plní různé úkoly, jako například získání zdrojů, vyřízení konkurenčních gangů, obrana svého území, nebo plnění příběhových úkolů apod.

Ve videoherní předloze Cyberpunk 2077 se to v Night City hemžilo hromadou nebezpečných gangů. Každý měl jiné pohnutky a rozličné záměry, ale rozhodně si mezi sebou nedarovali ani metr území. V deskoherním titulu se hráči mohou těšit hned na čtveřici gangů mající každý svůj odlišný styl hraní a tři druhy postav (ve trojím vydání) se speciálními schopnostmi. Lze se tedy těšit na hromadu plastových figurek, a navíc si během hraní bude možné najmout odpadlíky přinášející další možnosti, jak svým nepřátelům uškodit. Na výběr bude mezi čtyřmi gangy:

  • Tyger Claws – tvořen především Asiaty jezdících na rychlých motorkách a spoléhající se spíše na své schopnosti bojového umění, než na kybernetické implantáty.
  • Valentinos – členové tohoto gangu jsou extravagantní a výrazně potetovaní Hispánci, mající příliv peněz z oprav aut, sázek a nočních klubů.
  • Maelstrom – gang známý především pro svoji lásku k technologické vymoženosti kybernetických implantátů a „ochotu“ pašovat drogy a zdravotnický materiál.
  • Voodoo boys – hodně nebezpeční týpci pocházejících z Haity a není téměř možné se mezi ně dostat. Jsou taktéž známí především pro své hackerské dovednosti.

Takto by se „encyklopedicky“ dali popsat tyto gangy, jak si je pamatuji z videohry. Nicméně, jak se tyto popisy promítnou do schopností v deskoherním podání těžko říct. Zas na druhou stranu si lze speciální schopnosti trochu odvodit.

Co však musím vyzdvihnout z doposud dostupných materiálů je fakt, že vizuální stránka Cyberpunk 2077: Gangs of Night City – The Board Game vypadá povedeně. Herní deska je detailní a věrně reprezentuje Night City, což dodává hře autenticitu. Stejně tak i jednotlivé plastové figurky reprezentující staré známé tváře z videoherní předlohy.

Hra byla financována prostřednictvím kampaně na Kickstarteru v roce 2022 a byla podpořená více jak šesti tisíci přispěvateli, s vybranou částkou téměř devět set tisíc amerických dolarů, což rozhodně není málo. Prozatím nejsou k dispozici žádné recenze a dojmy z finální verze hry (zcela logicky, když ještě hra nebyla dodána backerům), proto je otázkou, zda bude Cyberpunk 2077: Gangs of Night City – The Board Game povedenou deskovou hrou se šikovnými herními mechanismy a kvalitním provedením komponent, nebo jen titulem těžícím z úspěšné videoherní značky. Jakmile se dozvíme více informací, určitě vám rádi přineseme naše zevrubné preview ještě předtím, než se na pulty obchodů dostane česká verze hry.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: