Concordia Venus

Nechť obchod vzkvétá.

Úvod

TLAMA Games nedávno vydali samostatnou hru Concordia Venus, která nás zve kolonizovat Středomoří. Jedná se o mírumilovnou ekonomickou hru, takže se nemusíte bát toho, že když si postavíte loď či dům, tak vás jiný hráč navštíví, loď potopí a dům srovná se zemí. Vše se odehrává pouze v intencích zabírání a zdražování zdrojů, tedy prachsprosté konkurenceschopnosti. Původní Concordia vyšla již v roce 2013 a na ni navázalo mnoho rozšíření, která byla vydávána až do roku 2019. Není bez zajímavosti, že tato samostatná hra vyšla až v roce 2018 společně s osekanou verzí sloužící pouze jako mapové rozšíření pro původní hru. Tato nová verze je až pro šest hráčů a dá se hrát kompetitivně, individuálně i týmově po dvojicích. Autorem je Mac Gerdts, který stvořil několikero variací svých her Antike a Imperial. O vizuální stránku se postarali Dominik Mayer a Marina Fahrenbach. Zatímco ilustrace Fahrenbachové můžete znát právě díky Antike, Mayer se podílel i na očekávaném ISS Vanguard.

Pod víkem

V nadrozměrné krabici 39,5x28x7cm krabici se toho skrývá hodně. Dva oboustranné hrací plány, tedy čtyři mapy o rozměrech 77×54 cm. Několik plat kartonu s destičkami skladišť, s externí nabídkou karet, s žetony měst, mincemi, provinčními žetony a titulární destičkou Praefectus Magnus. Dále je tu 110 karet a 132 dřevěných komponent. Každý hráč dostane svůj bodovací žeton, 3 námořní osadníky, 3 pozemní osadníky, 15 kolonizačních domků a balíček svých počátečních karet. K tomu dostane i pro začátek určené kusy zboží. Ve hře se nachází pět druhů zboží: cihla, potraviny, nástroje, víno a látky. V tomto pořadí je zboží ohodnoceno a cena zboží, která se během hry nemění, začíná na 3 sesterciích za cihlu a končí 7 za látky.

Ze společného balíčku karet jsou vytříděny nehodící se karty – v případě individuální hry vrátíte do krabice všechny karty určené pouze pro hru týmovou. Podle úrovní udaných římskými číslicemi je balíček zamíchán a sestaven. Množství úrovní karet se odvíjí od počtů hráčů. Balíčky jsou označeny I. až V. a pokud hrají kupříkladu tři hráči, pak vrstvy IV. a V. jsou vráceny do krabice. Při přípravě mapy pro partii jsou na města na mapě rozlosovány a odhaleny žetony měst podle písmen na rubu (A, B, C či D). Porovnáte žetony v každé provincii zvlášť a podle nejdražšího přítomného zboží umístíte na pavouka žeton provinčního bonusu. Žetony měst jsou během hry osidlovány a stavíte na nich své domky. Když je v dané provincii spuštěna produkce, tak získáte kus zboží odpovídajícího druhu za každý svůj přítomný domek na příslušném žetonu města (které produkuje zobrazené zboží). Provinční žetony poskytují okamžitý zisk vyobrazeného zboží, anebo peněz. O tom viz níže.

Pravidla

Cílem hry je získat co nejvíce bodů. Je možné provádět průběžné bodování, ale vše lze sečíst až při závěrečném vyhodnocení. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů postaví všech svých patnáct domků, anebo když je vykoupena nabídka karet a nezbývá již žádná k zakoupení. Ten, kdo takto hru uzavře, získá bonusovou kartu se sedmi body. Ostatní hráči odehrají svůj poslední tah a dojde k vyhodnocení. Hra je ve svém principu velmi jednoduchá a v mnohém připomíná hru Aquatica. Hráč má svůj balíček karet. Ve svém tahu zvolí jednu kartu a tu vyhodnotí – provede její efekt. Kartu odhodí na svůj odhazovací balíček. Takto odhozené karty si smí kdykoliv dobrat na ruku zahráním karty Tribun. To je jedna z cest, jak získávat i peníze, neboť Tribun vám dá jednu sestercii za každou dobranou kartu zpět na ruku nad počet tři. Pokud mám odhozeno šest karet, zahraji Tribuna, v ten moment mám zahráno sedm karet. Karty si vezmu všechny zpět na ruku včetně Tribuna. Získám tak čtyři sestercie.

Ve hře je mnoho rolí/povolání. Nyní se podíváme na ty páteřní.  

Architekt vám umožňuje pohnout osadníky po mapě v součtu pohybových bodů dle jejich počtu. Tedy na začátku hry díky přítomnosti dvou osadníků máte k dispozici dva pohybové body. Zda se každý osadník pohne o jeden, či jeden osadník o dva, je zcela na vás. Po dokončení pohybu můžete zaplatit odpovídající cenu a postavit po jednom domku v sousedních městech. Jak to, že městech? Protože osadník se nepohybuje z města do města, ale ze stezky na stezku. Svůj pohyb tak ukončí vždy na spojnici dvou měst. Pozemní osadník smí chodit pouze po hnědých cestách, zatímco námořní plout po modrých. Cena za domek se skládá z platby zbožím a z platby penězi. Zboží platíte podle městského žetonu, tedy co v tom městě běžně produkují. Cena je násobkem přítomných domů po dostavění. Tedy, pokud jsou ve městě domky dva a váš bude třetí, platíte trojnásobek původní ceny v mincích.

Další podstatnou kartou je prefekt. Prefekt si na provinčním pavouku zvolí žeton zboží a kus tohoto zboží získá a následně je aktivována produkce v dané provincii a všichni dostanou, co jim náleží, jak již bylo řečeno. Anebo vám prefekt získá peníze podle počtu odhalených mincí na rubech provinčních žetonů a poté tyto žetony obrátí zpět lícovou stranou s bonusovým zbožím nahoru. Ve hře v protisměru koluje destička Praefectus Magnus, která hráči při využití prefekta dá dva kusy zboží namísto jednoho. Bonus musí využít a destičku okamžitě po použití poslat dalšímu hráči.

Senátor vám umožňuje koupit až dvě karty z nabídky. Za kartu z nabídky se platí vždy jedno zboží určeného druhu dle malby v dolní části na kartě a až dvě zboží dle pozice v nabídce. Jakmile jsou karty dokoupeny, hráč si je přidá na ruku a posune karty zprava doleva, tedy z dražších slotů do těch levnějších a nabídku doplní z dobíracího balíčku.

Mezi další karty patří diplomat, magistr a obchodník. Magistr zkopíruje efekt karty na vrchu vašeho odhazovacího balíčku, diplomat zkopíruje efekt karty na vrchu soupeřova odhazovacího balíčku. Obchodník vám získá peníze a umožní vám zobchodovat až dva druhy zboží v libovolném množství. Zda nakoupíte či prodáte, to je jen na vás.

Nové osadníky dostanete na plán buď díky tribunovi, anebo kartou osadník při zaplacení potravinami a nástroji. Ve hře je několik dalších druhů karet, ale tyto pro základní chod hry postačí znát.

Při finálním vyhodnocení hrají roli nejen domky a osadníci na mapě, ale i počet a druh vašich sloužících. Každý je spřízněn s jiným bohem, a proto vám přinese body navíc za počínání si v dané oblasti. Na konci hry své dílčí úspěchy na mapě vynásobíte počtem karet s bohem, který je spojen s úspěchem v odpovídající oblasti. Pokud jsem obsadil deseti domky necihlová města a vlastním tři karty s Jupiterem, získám třicet bodů.

Zhodnocení

Přestože Concordia Venus není závodní hrou, pocit závodu je stále přítomen. Ono postavit patnáct domků nějaký čas trvá a rychleji spíš vykoupíte nabídku karet. Hra na vás netlačí hrozbou okamžitého skončení. Ale soupeři tlačí svou konkurencí. Ve hře velmi záleží na pořadí karet. Ať již kvůli efektům magistra a diplomata, tak kvůli rychlosti, kterou můžete osídlit danou oblast. Stačí, když se o kartu pozdržíte za účelem zisku zdrojů pro druhé město na spojnici, na které stojí váš osadník, a náhle máte málo zdrojů, protože tam jako první staví soupeř a cena tak letí vzhůru. Dle mého názoru velmi záleží na tom, jak svou hru rozehrajete osadníky i načasováním zahrání karet hned v počátku partie. Jelikož na začátku máte jen jednoho architekta, obchodníka a prefekta, je třeba si pořádně rozmyslet, zda je zahrát smysluplně později v kombinaci se senátorem, tedy jím koupenými kartami, anebo je hned odhodit, osídlit první města a čerpat skrze produkci spuštěnou prefektem.

Mapy jsou velké, krásné, pevné. Pevné jsou i karty, jejichž efekty jsou srozumitelně popsány, a zároveň se neztrácí pod grafickou patinou antické zašlosti. Dřevěné žetony jsou hezky tvarované, ale patří mezi ty, které se snadněji uštípnou. Co se týká pravidel, tak je vidět, že cílí na znalce Concordie. Zaprvé, možnosti hry jsou hráči představeny skrze efekty karet, nikoliv samostatným výčtem toho, jak hra základně funguje. Zadruhé, neobsahují vše explicitně. Příkladem může být zobrazení hlavního města na mapě. Když se podíváte na mapu, tak ho poznáte, ale v pravidlech zobrazeno není, a tak nejprve nevíte, co hledat. Také není jasně řečeno, kam z hlavního města umístit osadníky – že na spojnici hlavního města a prvního volného města. Chybí také nějaké doporučení, jakou mapu si kdy zvolit podle počtu hráčů či délky partie.

Concordia Venus je chytrá kompaktní strategická hra s jednoduchými pravidly, s velkou hloubkou a znovuhratelností, s větší mírou náročnosti na naučení se efektivního hraní. Náhoda tu má minimální vliv. Mezi mechanikami bych vyzdvihl efekty architekta a prefekta, které provazují vícero oblastí ve hře. Nekonfliktní hráči ekonomických počinů by neměli tuto hru minout. Lze ji rozhodně doporučit i na rodinné hraní pro klání rodičů se staršími dětmi. Laťku obtížnosti a interakce zvyšuje i dobře uchopená týmová varianta. Tak jako tak si na hru vyšetřete ty dvě hodiny. Pokud je máte, tak stačí vyplout!

Nu, a pokud vás hra zaujme, vězte, že na českém trhu je k dostání anglicky i původní Concordie respektive rozšíření k ní. Ta jsou kompatibilní i s tímto novým základem. Takže pokud vám nebudou stačit mapy, či budete-li chtít doplnit jako žolíka šestou surovinu (sůl), tak ta možnost tu je.   

Concordia Venus získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: