Co to čmáráme?

Čmárám, čmáráš, čmáráme.

Máte rádi párty hry? Tak to by vám neměla uniknout hra „Co to čmáráme?“ od vydavatelství Albi. V čem je tato hra tak výjimečná? Tak třeba tím, že se hraje kooperativně. Dále, že každý hráč může nakreslit jen dvě čáry, nebo jeden oblouček, což je opravdu málo. A že se dá tímto způsobem nakreslit obrázek, aby z něj kritik poznal, co kreslíři společně vytváří? Ano, skutečně to jde. A jak to jde?

Příprava

Nejdříve si hru připravíme. Zamícháme karty se slovy a dáme je doprostřed herní plochy. Vezmeme si malířský stojan, průhledné kartičky a mazatelný fix. Náhodně se zvolí první kritik.

Průběh

Vezme se první karta se slovy a položí se do stojanu, aby na ni viděli všichni kreslíři. Kritik si vybere číslo od jedné do šesti, tím kreslířům zvolí slovo, které mají nakreslit.

První kreslíř si vezme průhlednou kartu a začne kreslit. Jak jsem psala výše, buď kreslí dvě rovné čáry, nebo jeden oblouk (možno i kruh nebo ovál). Po této kresbě má kritik dva pokusy uhádnout, o co jde. Pokud neuhádne, pokračuje další kreslíř. Na další průhlednou kartičku začne kreslit. Musí ovšem dodržet určitá pravidla.

Přiložím Vám sem jeden náš výtvor. Vy uhádnutí budete mít o něco jednodušší, neboť slovo můžete najít na kartičce.

Základní pravidla

Kreslíř nesmí svoji destičku nijak přikládat k ostatním kartičkám umístěným ve stojanu. Pokud mu ujede ruka, či oko, nesmí svoji část nijak komentovat a napovídat. Není možné ani opravit, co nakreslil. Dále nesmí ani ostatním kreslířům radit, co mají dělat. Z čar se nemohou sestavovat písmena, ani čísla. Níže přikládám výstřižek, jaké typy čar a oblouků jsou povoleny, a jaké jsou naopak zakázány.

Zdroj: pravidla od Albi

Konec

Kolo končí v okamžiku, kdy kritik slovo uhodl, nebo se vzdal. Pokud se kritik vzdá, vezme se jedna prázdná průhledná kartička navíc a odhodí se do krabice. Když kritik slovo uhádne, použité kartičky se též odhodí. Může se stát, že se použije k pojmenování synonymum, špatný pád, či se zamění množné za jednotné číslo. V takovém případě se nic neděje a věc je považována za uhádnutou. Kreslíři mohou kritikovi lehce napovídat, zda byl blízko, nebo je úplně vedle.

Po uhádnutí se přesune role kritika na dalšího hráče a vše se opakuje. Pokud se na stojan položí poslední dvacátá pátá kartička, hra je u konce. Kritik má poslední dvě šance na uhodnutí. Poté se už jen spočítají uhádnuté kartičky se slovy a v pravidlech si najdete vyhodnocení.

Hodnocení

Osobně jsem si myslela, že mě tato hra moc bavit nebude, protože nerada kreslím. Když hrajeme Activity, vždy jsem si vybírala pantomimu, nebo slovní popis. Za žádnou cenu jsem nikdy nechtěla kreslit.

V této hře ovšem nejde o žádné velké malířské umění. Ze dvou čar a obloučků nic extra stejně nevytvoříte. Moc se mi v této hře líbí, že všichni hráči pracují jako jeden tým a všichni se podílejí na jednom obrázku. Každý nějakým způsobem přiloží ruku k dílu.

Nakreslit některá slova je ovšem pěkný oříšek. Natož je poté uhádnout. Teprve až se sami ocitnete v roli kritika, pochopíte, jak je náročné střílet vaše tipy od boku.

Hru jsme si opravdu moc užili a budeme ji vytahovat na herní stůl častěji, než jsme předpokládali. Na ukázku přikládám, že u některých slov skutečně stačí pouhé dvě čárky a u jiných opakované přikreslování může spíše uškodit.

Dvě čárky a Týpí je na světě.

CO TO ČMÁRÁME? získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: