Circus Abracadabra

Iluze, ze kterých až šálí zrak

Kdo z nás někdy nebyl v cirkuse? Ožehavé téma kvůli chovu zvířat v zajetí se neustále někde řeší. Ale co takhle cirkus bez zvířat, kde se sejdou nejlepší iluzionisté, mentalisté, magici, králíci z klobouku, čínské kruhy či další dech tající kouzelnické triky? Zní to lákavě? Tak pojďme společně tento nejkouzelnější cirkus světa navštívit.

Autorem hry v malé černobílé krabičce nesoucí název Circus Abracadabra je známý Dr. Reiner Knizia, který má na svém kontě již mnoho známých her (Ztracená města, Babylonia, The Lord of the Rings a další). O design se postaral Daniel Syrový, který je zároveň zakladatelem vydavatelství oook!game, které nám na herní stoly přineslo také hru Krev a písek, jejíž recenzi jsme nedávno zveřejnili. Circus Abracadabra je karetka pro 2-5 hráčů s doporučeným věkem od 8 let a jedna partie zabere něco okolo 20ti minut.

Krabička nemá oddělávací víko, ale otevírá se jako kniha.

V krabičce je uloženo 80 karet kouzelnických triků s hodnotami 0-7 v deseti různých barvách a dalších 9 akčních karet. Akční karty mají 3 různé efekty a každý je ve hře třikrát. Poslední součástí je návod v češtině.

Ukázka z pravidel.

Pro přípravu hry je třeba pořádně veškeré karty promíchat a nachystat je mezi hráče jako dobírací balíček lícem dolů. První hráč vykládá z dobíracího balíčku karty lícem nahoru do společné řady dokud se nerozhodne skončit a některou z vyložených karet si vzít do ruky nebo když vyloží kartu v barvě, která se na stole již nachází, tak ji odhodí na odhazovací balíček a pokračuje další hráč. Když to shrneme, tak hráč přichází o tah jakmile vyloží stejný trik, jinak má možnost si jednu kartu ze stolu vzít do ruky, pokud má v ruce 3 karty různých triků ale stejné hodnoty, tak je může vyložit a nebo zahrát akční kartu, pokud na ni narazí v dobíracího balíčku.

Ukázka triků v jedné barvě.

Jak už bylo zmíněno výše, ve hře se nachází 3 různé akční karty:

REVELATION – odhalení bez rizika, dobírejte karty triků bez rizika ztráty tahu. Hráč odhaluje karty dokud nevyloží trik se stejnou barvou. Tuto kartu jako obvykle odhodí, ale neztrácí tah a může si ze stolu vzít navíc jednu kartu do ruky a pokračuje ve svém tahu. Pokud hráč odhalí další akční kartu, tak je stará akční karta nahrazena novou a hráč se řídí novými pokyny z aktuální akční karty.

FORCING – vyžádej si kouzelnický trik. Hráč vyzve libovolného protihráče a ten mu musí dát libovolnou kartu z ruky, tak aby ji všichni viděli.

PALMING – ukradni kouzelnický trik jiného hráče. Hráč si vybere jednoho protihráče a tomu vezme náhodně jednu kartu z ruky. Opět ji musí ukázat, aby všichni ostatní viděli, jaký trik získal.

Akční karty.

Konec hry nastává dvěma způsoby:

1) Dojdou karty v dobíracím balíčku – jakmile některý hráč lízne poslední kartu z dobíracího balíčku, tak jen on dokončí svůj tah a hra končí.

2) Gala show – pokud má hráč v ruce alespoň jednu kartu z deseti různých triků (rozuměj 10 různých barev), tak může na konci svého tahu vyhlásit Gala show a tím hra končí.

Bodování – na konci hry si každý hráč spočítá své body, které nakonec rozhodnou o vítězi partie.

Příklad vykládání trojic.

Hráč si sečte od každého kouzelnického triku (barvy) nejvyšší hodnoty v ruce. Počítají se i vyložené karty z Gala show. Za každou vyloženou trojici hráč získá 10 bodů bez ohledu na jejich hodnotu. Navíc hráč, jenž vyhlásil Gala show má dalších 10 bonusových bodů. Vyhrává ten kdo získá nejvyšší počet bodů.

Některé barvy jsou od sebe hůře rozeznatelné.

Circus Abracadabra nás na první pohled úplně nezaujal. Bílo-černé karty mají sice zřejmě navozovat atmosféru iluzí, avšak spíš místy způsobovaly nevolnost. Koukat na ně delší dobu nebylo úplně příjemné. Barvy karet mohly být lépe rozlišené. Například červenou od oranžové při horších světelných podmínkách od sebe odlišit bylo někdy docela náročné. Lícová strana karet mohla být více věnována jednotlivým trikům, myslím, že černobílých pruhů je na rubové straně až až. Jinak jsou karty po několika odehraných partiích stále ve skvělém stavu, žádné třepící se okraje apod. Ve dvou hráčích se dá docela hladce vysledovat, které hodnoty karet má váš protihráč a které byly odloženy na odhazovací balíček, takže se dá trochu pracovat s tím, co vás ještě čeká k dobírání. Samozřejmě čím více hráčů, tím hůře se to sleduje a více musíte pracovat s tím, co máte a nečekat na lepší karty, které mohou, ale nemusí přijít zrovna vám.

Rubová strana karet na pohled nemusí být každému příjemná.

V případě hry Circus Abracadabra se jedná o spíše lehčí svižnou karetku. Co se na začátku může zdát nepřehledné si po pár partiích sedne a hraje se dobře. Mezi mínusy dáváme trochu divočejší design i z lícové strany a nedostatečně odlišné barvy. Někoho by navíc mohla odradit i pořizovací cena. Ale pro milovníky iluzí a rychlých karetních her…No, proč ne.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti karetky.cz

Hru je možné zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: