Cardline: Svět zvířat

Je těžší velryba nebo slon?

Úvod

Cardline: Svět zvířat si opět našla cestu na český trh. Společně s dalšími verzemi Timeline a Cardline se objevila již v roce 2014 díky Rexům. Za jejím současným oživením stojí vydavatelství Blackfire.

Autorem konceptu je Frédéric Henry, který je alespoň v České republice znám právě a pouze pro všechny možné -line. V zahraničí se však prosadil také s Conanem z roku 2016, což je dungeon crawler sázející na rozložení sil jeden versus ostatní a čerpající z výhradně knižních předloh Roberta E. Howarda. Posléze Henry recykloval Conana v roce 2019 v podobě Batman: Gotham City Chronicles.

Svět zvířat nakreslil Gaël Lannurien. Ten se podílel na ilustracích pro Život na dlani, též ilustroval Ginkgopolis a Ankh’or.

Pojďme si připomenout princip hry.

Pod víkem

V plechové krabičce pod návodem leží 110 karet. Každá karta disponuje stejnou malbou zvířete na obou stranách. Na rubové straně je pouze ona, na lícové jsou napsány tři atributy. Velikost zvířete, jeho hmotnost a délka života. Na počátku každé partie je nutné zvolit, s jakým atributem bude hráno tentokrát.

Cílem hry je jako první se zbavit karet z ruky. Každý hráč obdrží čtyři karty rubem nahoru a jedna karta je vyložena lícem nahoru doprostřed stolu. Hráč z ruky vybere podle rubu jednu kartu a umístí ji jakkoliv do řady vedle této karty. Pak ji otočí lícem nahoru. Pokud číselně její zařazení odpovídá, pak se mu povedlo zbavit se jedné karty. Avšak zařadil-li kartu chybně, pak je tato karta vyřazena ze hry, a hráč si do ruky z balíčku dobere další. (Obdobně každá další vykládaná karta může být vložena kamkoliv do rostoucí řady, ať již mezi karty, tak na jeden z okrajů řady.) To je celé!

Řazeno dle věku.

Zhodnocení

Vzpomínám si, když jsem před lety hrál poprvé v polštině Timeline: Vynálezy. Vzdělávací hra, co zabaví, to jistě. Ale jak je to se znovuhratelností? Čas od času jsem se ke hře vrátil a zjistil, že mě stále baví, ale že většinu dat jsem si znalý dějepisu pamatoval. A naopak pár chytáků mě vždy dostihlo, tedy neschopnost se poučit a správně si to již v hlavě přepsat. Každopádně jsem si tehdy říkal, že by to chtělo nějakou těžší verzi pro kombinace a zbavování se či přesouvání nepohodlných karet.

Svět zvířat se ke mně dostal až nyní v roce 2022. Moc jsem se těšil na složitější hru. Té se mi však nedostalo. Zkrátka na začátku hry zvolíte jeden atribut ze tří a hráči poměřují a zařazují svá zvířata do řady na jeho základě. Nic rafinovaného v tom není. Zvyšuje to tedy znovuhratelnost od Vynálezů s atributem jedním či Dinosaurů s atributy dvěma.

Řazeno dle výšky.

Hře vévodí nádherné ilustrace. Při pohledu na ně i na chvíli zapomenete, že jste v paneláku ve městě. A pak se dostaví mrzutost, že když je ten svět tak nádherný, tak už jste měli dávno jít buší a prodírat se pralesem. Moc rád se kartami probírám, aniž s nimi nutně ten den hraji. Vyzdvihnout také musím pevnou plechovou krabičku se semišovým insertem (plastovým insertem potaženým semišem).     

Podle čeho se tedy rozhodnout, zda je toto hra pro vás? Pokud hledáte kvízovku, klidně můžete zvážit Kvízy do kapsy: Svět zvířat vydané Albi v roce 2014. Nabízí klasicky množství otázek na jedné straně karty a po třech možnostech příslušících na straně druhé. V roce 2015 Blackfire lokalizoval od francouzských Bioviva! přebíjecí a vzdělávací karetku Výzvy přírody: Evropa. Ta sice disponuje pouze 36 kartami, ale zato pěti atributy. Pokud tedy disponujete jí, tak si princip Cardline můžete doma vyzkoušet. Rozdíl je tedy v třetinovém množství karet a doprovodných fotografiích namísto ilustrací.

Osobně bych Cardline: Svět zvířat doporučil jako rodinnou, ne nutně jen pro partie s dětmi. Dále pak těm, kteří nejsou pravidelnými hráči. Hra vás žádné mechanice moderních deskovek nenaučí, ale skrze lehká pravidla, okamžitou hratelnost a zábavu může vaše neherní přátele přilákat ke stolu i na příště. Však také pravidla jsou strukturována a napsána tak, že vás baví je přečíst, a že vám hned na začátku řeknou, o čem přesně hra je, aniž by vás hned zatěžovala detaily.

Z rodiny –line by Zvířata vzhledem k počtu tří atributů měla mít asi největší znovuhratelnost. Nejsem si tím však jist, neboť věřím, že velikost zvířete zná či odhadne správně každý. A zvířata jako téma jsou lidem natolik blízká a známá, že si jejich údaje mnohem lépe zapamatují než data Objevů či váhu Dinosaurů. Dá se říci, že kategorie hmotnosti a délky jsou spíše pro vzdělávání dětí (snadnější pro dospělé), zatímco u kategorie věku se i dospělý nejednou zmýlí. Zejména z důvodu nekonzistentnosti měřeného rozměru. U některých zvířat je počítána jejich délka, u jiných výška nejdelšího rozměru (žirafa) a u jiných výška v kohoutku. To mi alespoň vyšlo z mého letmého průzkumu kartami a srovnání údajů s encyklopediemi.

Přesto však v každé kategorii najdete zástupce, kteří vás svými osobními (konzistentními) údaji překvapí, a tedy vám tím i ztíží hru. Pro to všechno jsem rád, že se hra vrátila na český trh – a hra to koneckonců je. A těch jednoduchých, skladných a zároveň nádherných je opravdu málo.

Cardline: Svět zvířat získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: