Umělecká tvorba i pro neuměly

Inzerát:

Toužili jste někdy nakreslit obraz, ale netroufli jste si na to? Smáli se vašim dílkům spolužáci v hodinách výtvarné výchovy? Jste citlivá umělecká duše v těle neotesaného individua? Navštěvujete galerie a tajně sníte o své vlastní výstavě? No tak to určitě vyzkoušejte svůj barvocit v nové deskové hře Canvas, ve které se stane umělcem úplně každý. Již zanedlouho v deskoherních obchodech.

Informace o díle

Canvas navrhlo duo autorů Jeffrey Chin a Andrew Nerger. Umění na kartách a ilustrace je ze štětce Luan Huynh. A kdo nám Canvas do Čech přiveze? Je to vydavatelství ADC Blackfire.

Canvas je hra pro jednoho až pět malířů, kteří dosáhli alespoň deset let věku. Jedna prezentace malířských děl zabere asi třicet minut.

Ve hře se tedy ocitnete v pozici malířů, kteří přihlašují svá díla na umělecký festival. V průběhu hry sbíráte průhledné umělecké karty a jejich skládáním přes sebe vytváříte zajímavé obrazy.

Nakouknutí do atelieru

V krabici se můžete těšit na herní plán z látky s předtištěnými pozicemi jednotlivých komponent, bodovací karty, umělecké průhledné karty s papírovým pouzdrem, barevné karty pozadí v obalech pro zasouvání vždy třech uměleckých karet, dále bodovací kartonové žetony stužek v pěti barvách a kartonové žetony inspirace ve tvaru malířské palety. Nechybí samozřejmě ani pravidla hry.

Intermezzo I

Všechno, co jsem si zatím o Canvas nastudoval, mě přesvědčilo, že tato hra o umění je sama o sobě uměleckým dílem. Celá hra tak působí. Herní deska z látky jako malířské plátno, krásné a barevné karty pozadí, úžasné průhledné karty umění, které se ve hře kladou přes sebe a vytvářejí zajímavé variace obrazů. Už se moc těším, jak si budu vytvářet svá díla a karty různě kombinovat.

Tematicky sem zapadají i barevné stuhy znázorňující vítězné body, a hlavně malířské paletky jako žetony inspirace. Jen je škoda, že se nepodařilo do české edice hry zakomponovat dřevěné varianty těchto žetonů a také malířské stojany, které jsou součástí původní hry. To by teprve byla paráda! Možná bych zde mohl směřovat otázku na odpovědné osoby v ADC Blackfire, zda nepůjdou tyto kickstarterové bonusy dokoupit bokem.

Také jsem zvědavý na materiál průhledných karet, zda nebudou příliš měkké, či se z nich nebude barva stírat. Doufám, že kvalita bude stejně skvělá jako vzhled.

Příprava na malování

Na stůl se rozbalí herní plátno, na které se na připravené pozice umístí čtyři bodovací karty. Buď je zvolíte náhodně, nebo se necháte inspirovat autory a zvolíte některý jimi navržený scénář. Na výběr máte trojici lehkých, trojici standardních a tři těžké scénáře. Balíček uměleckých průhledných karet se dobře promíchá a vloží se do papírového pouzdra, které má také své místo na plátně. Odtud se následně vyloží pět uměleckých karet na herní plátno jako úvodní nabídka. Nad plátno se ještě připraví zásoba bodovacích stužek a společná příprava je u konce. Každý hráč si pak před sebe položí tři obalené karty pozadí a čtyři žetony inspirace. A to je vše, můžeme se vrhnout na pravidla.

První črty

Nejprve si musíme představit karty umění. V horních dvou třetinách je vždy ilustrace, nebo chcete-li část obrazu, kterou lze kombinovat s dalšími kartami umění. Pod obrázkem je část názvu výsledného uměleckého díla. Ano, vaše dokončené obrazy se budou nějak jmenovat. A úplně dole se nachází prostor pro ikony. Jsou zde základní elementy obrazu (odstín, tvar, textura a tón), vzorník barev (červená, žlutá, zelená, modrá a fialová) a také bonusové stužky za použité elementy na obraze.

Malba

Karty tedy máme představené a nyní se vrhneme na hraní.

Hráči se střídají v tazích do doby, než se všem podaří sestavit tři obrazy. Každý obraz se skládá z jednoho pozadí a třech uměleckých karet. Hráč, který tři obrazy dokončí, již do hry nezasahuje a čeká, až budou hotovi i ostatní.

Ve svém tahu volíte jednu ze dvou akcí. Tou častější bude vybírání jedné umělecké karty z nabídky na herním plátně. Druhou možností je dokončit obraz.

U první možnosti si hráč prostě vybere jednu z pěti karet umění v nabídce a položí si ji před sebe. Úplně tak jednoduché to však není. Kartu nejdále od dobíracího balíčku si můžete vzít zdarma. Pokud však zatoužíte po jiné kartě, musíte za přeskočení pořadí položit na přeskočené karty své žetony inspirace. Když tedy chcete třeba třetí kartu, položíte jednu paletku na první kartu a druhou paletku na kartu druhou. Ostatní hráči si pak při vybrání karty s žetonem inspirace do své zásoby berou spolu s kartou i tento žeton, který můžou v následujících tazích sami využít.

Pokud chcete zahrát dokončení obrazu, vyberete si tři karty umění ze své nabídky, vyberete k nim kartu pozadí a vše vsunete do obalu. Následně nezapomeňte své dílo ukázat i ostatním, řádně se pochlubit a prozradit jim název onoho díla. Po obdivu ostatních však nezapomeňte svůj obraz vyhodnotit a převést na vítězné body. Podíváte se na ikony svého obrazu a porovnáte je se čtyřmi bodovacími kartami na herním plátně. Za splněné podmínky si k sobě vezmete barevné stužky.

A to je vlastně vše. Jakmile všichni dokončíte své tři obrazy, sečtete si body za stužky a zjistíte, kdo z vás je ten nejúspěšnější umělec.

Canvas lze také hrát jako sólo hru. V pravidlech jsou hned dvě varianty. Tou první je malování s Vincentem, který své obrazy nedokončuje, pouze vám bere karty umění z nabídky. Druhou možností je hrát Hlavolam pro jednoho. Zde si vybíráte z karet umění, a pokud některé přeskočíte, odstraní se z nabídky. Žetony inspirace tedy nepokládáte na karty, ale odhazujete do zásoby. V obou variantách srovnáváte na konci hry svůj bodový stav s tabulkou v pravidlech.

Intermezzo II:

Nejprve bych se rád zmínil o pravidlech. Zde musím autory pochválit. Pravidla jsou přehledná, plná obrázků a příkladů, a i když jsem neměl hru k dispozici, vše jsem z pravidel bez problémů pochopil. Navíc si myslím, že je hra velice lehká na vysvětlení ostatním.

Docela mě zaujala mechanika výběru karet umění. Není to sice nic nového, nicméně by to mohlo krásně fungovat. Zde jsem se docela zasmál žetonům inspirace. Ony totiž zjevně budou dělat při hře čest svému jménu a sloužit hlavně k tomu, aby inspirovaly ostatní sebrat třeba i nevýhodnou kartu. Úplně vidím ty situace: „Tý jo, teď by se mi hodila až ta čtvrtá karta, co se dá dělat, prostě na ty tři před ní položím ostatním inspiraci a beru ji. V mém obrazu se bude ta karta vyjímat a těch bodů!“ Anebo naopak: „Jejda, nejradši bych vzal tu třetí kartu, ale na první už jsou dva žetony inspirace, ona vlastně taky není úplně špatná, tak si ji vezmu. Paletky se v další hře budou hodit! A třeba na mě počká i ta moje vysněná karta.“ Zde vidím relativně zajímavou možnost taktizování a maličkému škození ostatním, uvidíme, zda tomu ve skutečnosti tak bude.

Na co se však nejvíce těším, jsou ony průhledné karty umění. Už se nemůžu dočkat, jak se v nich prohrabu a budu porovnávat jednotlivé fragmenty obrazů. V balíčku jich je šedesát a nezbývá než doufat, že motivy na nich půjdou vzájemně krásně kombinovat a budeme vytvářet opravdová umělecká díla.

Rámování

Canvas by měl již brzy dorazit do českých deskoherních obchodů a přiznám se vám, že se nemůžu dočkat, až hru se svou rodinou vyzkouším. Bude to docela změna po všech těch zážitkových, akčních a dobrodružných hrách, které se na nás ze všech stran hrnou, ponořit se na chvilku do klidných uměleckých vod. Třeba u kávy po nedělním rodinném obědě.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: