Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Bum Bum Burrito

Když se karetní hra zkříží s vybíjenou

Jsou hry jako třeba Tzolk’in nebo Nidavellir, u jejichž krkolomného názvu na první dobrou nevím, co mě čeká. A pak jsou jiné hry, které mi připomínají „legendární“ film Hadi v letadle. Zkrátka je hned jasné, o co jde. Sem patří i karetní hra Bum Bum Burrito (dále BBB), v originále Throw Throw Burrito, tedy Házej Burrito. Pátral jsem, jestli třeba nejde o nějakou národní tradici, ze které by autoři čerpali námět…ale kdepak. Jistou nápovědou, odkud bláznivý vítr vane, je jen to, že házení mexickým jídlem pochází ze stejné tvůrčí dílny jako Výbušná koťátka. Autory a ilustrátory BBB jsou koťátkáři Matthew Inman a Elan Lee, které posílil Brian S. Spence.

Abychom měli čím házet, najdeme v krabici kromě 120 karet dvě burrita z měkké pěny, velikostí právě tak akorát do dlaně. Přestože je materiál měkký, je zároveň odolný a po zdeformování se během několika sekund vrátí do původního tvaru. Dále je v balení šest vylupovacích kartonových žetonů „burrito modřin“, odznak „BOJTE SE“ a složený jednostránkový návod formátu A3. Karty i žetony na mě působily, podobně jako burrita, dost odolně. Návod je logicky strukturovaný, srozumitelný a doplněný názornými obrázky, které usnadňují pochopit pravidla hry.

Hra se skládá ze dvou kol, v každém z nich je cílem získat prostřednictvím vyložených karet co nejvyšší počet bodů. Vítěz prvního kola získává odznak „Bojte se“, který musí v následujícím kole obhájit. Pokud se mu to nepodaří, následuje Burrito souboj, což je vybíjená jeden na jednoho okořeněná pravidly divokého západu.

Jak se BBB hraje? Na začátku kola se doprostřed stolu položí dvě házecí burrita a žetony burrito modřin. Každý hráč získá osobní dobírací balíček, který by měl obsahovat přibližně 15 karet (přesným počítáním prý není dobré se zdržovat :-D) a položí si jej vpravo. Ze zbytku karet se uprostřed stolu vytvoří dva společné dobírací balíčky. Hráči si z osobních balíčku vezmou do ruky pět karet, odpočítá se: „3, 2, 1, burrito!“, a jde se na věc. Všichni hrají najednou, na nic a nikoho se nečeká. Každý se snaží co nejrychleji získat tři stejné karty, položit je lícem vzhůru na svou bodovací hromádku a dobrat si na ruku znovu do pěti karet. Nehodící se karty hráči odkládají na dobírací balíček svého protihráče po levici, takže karty tímto způsobem stále obíhají kolem stolu, nevyloží-li si je někdo na svou bodovací hromádku. Pokud by se stalo, že v dobíracím balíčku hráči chybí karty (protihráč po pravici nestíhá vyhazovat své karty a tvořit tak dobírací balíček hráče po levici), může si je v tu chvíli vzít z balíčků uprostřed stolu. Jestli vás napadlo, že na stole bude celkem rychle bor…eh…binec, nejste daleko od pravdy.

Za vyloženou trojici stejných „obyčejných“ karet je jeden bod. Uvozovky jsem v předchozí větě použil zcela záměrně, protože běžného na této hře není takřka nic. Z karet totiž na hráče vykukují legrační dadaističtí mutanti jako Štěklok, Plovákoza, Pesorubec, Žárlidůza a další.

Za vyloženou trojici stejných burrito karet jsou body dva…a v závislosti na druhu karet se spustí efekt bitvy:

Burrito rvačka – zakřičíte RVAČKA – a protihráči po vaší levici a pravici okamžitě ví, že mají co nejrychleji popadnout jedno pěnové burrito a snažit se vzájemně zasáhnout. Kdo je zasažen jako první, prohrál.

Burrito válka – zakřičíte VÁLKA – a všichni hráči kromě vás se snaží popadnout burrito a někoho – kromě vás – jím trefit. Kdo je zasažen jako první, prohrál.

Burrito soubor – zakřičíte SOUBOJ – vyberete dva hráče (můžete i sebe), kteří se po vzoru kovbojů postaví zády k sobě. Oba hráči společně odpočítají: „3, 2, 1 burrito!“ S každým odpočítaným číslem udělají krok od sebe a při slově „burrito!“ se otočí a hodí. Kdo je zasažen jako první, prohrál.

Hráči mohou během bitvy uhýbat, schovávat se za jiné hráče či objekty, odrazit letící burrito svým burritem jako štítem. Není ovšem možné držet v rukou zároveň obě burrita, bránit jinému hráči v pohybu nebo v získání burrita či jinak švindlovat.

Prohra má ve všech případech podobu žetonu burrito modřiny, který poraženému snižuje bodové skóre o 1.

Po každé bitvě se házecí burrita vracejí zpět na stůl. Jakmile dojdou žetony modřin ze společné zásoby, kolo končí. Hráč s nejvyšším skóre je vítězem kola.

BBB jsem testoval v sestavě dva dospělí a dvě děti (5 a 8 let) a hra fungovala velmi dobře. Pravidla jsou jednoduchá, během prvního kola je vše jasné i nováčkům či nehráčům. Sady praštěných zvířátek vyvolávaly smích a trefování ostatních (rodičů obzvláště) bylo hnacím motorem naší partie, která ne a ne skončit. Příští den po návratu dětí ze školy a školky padl první dotaz opět na Burrito, což u deskovek v konkurenci videoher nebývá pravidlem.

Ačkoli jsem hrál s dětmi, nemyslím si, že je hra určena jen pro ně. BBB určitě nepokazí žádnou party, na youtube lze najít souboje napříč různými věkovými kategoriemi. S věkem (a různými povzbuzujícími nápoji) naopak stoupá rychlost, zákeřnost a vynalézavost. Stejně dobře může Burrito fungovat jako titul pro vyčištění hlavy či postřehový filler mezi hutnějšími herními kousky.

Z vlastních poznatků i postřehů odjinud doporučuji hrát Burrito ve větší místnosti a nejlépe „na stojáka“. Velmi se tím zvýší manévrovací schopnosti i míra zábavy. Naopak nedoporučuji hraní v blízkosti českého křišťálu či jiných sbírek osobní hodnoty, které mohou v zápalu lítého boje snadno přijít k újmě.

Pravidla sice umožňují hru ve dvou, kdy burrito rvačka i válka vyvolávají stejný efekt: popadnout burrito, předat si je za zády z jedné ruky do druhé a házet; ale ve více hráčích je BBB rozhodně zajímavější a rozmanitější. Jeden set BBB je určen maximálně šesti hráčům, ale lze zkombinovat dvě herní sady, odložit jeden odznak BOJTE SE a hrát až ve 12 hráčích. Pořádáte-li epické zahradní sešlosti, můžete se v zahraničí poohlédnout také po Throw Throw Burrito: Extreme Outdoor Edition! Tato edice přináší gigantická nafukovací burrita a hrací karty velikosti školního sešitu.

Bum Bum Burrito získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: